Չինաստանը դարձել է ՎԶԵԲ անդամ
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կառավարիչների խորհուրդը հաստատել է Չինաստանի՝ բանկին անդամակցելու հայտը:
Այս մասին հաղորդում է ՎԶԵԲ պաշտոնական կայքը:
ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտիի խոսքով՝ Չինաստանի անդամակցումը բանկին կնպաստի չինական ներդրումների ավելացմանն այն շրջաններում, որտեղ աշխատում է ՎԶԵԲ-ը:
Չինաստանը դարձել է ՎԶԵԲ 65-րդ անդամը: Բացի այդ, բանկի կապիտալում իրենց մասնաբաժինն ունեն Եվրամիությունն ու Եվրոպական ներդրումային բանկը:
Չինաստանում կարծում են, որ այս քայլով կամրապնդվեն Եվրոպայի հետ սերտացող կապերը, եւ կստեղծվեն նոր ուղիներ, որոնք թույլ կտան Չինաստանին ֆինանսավորել ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր, մասնավորապես՝ ծավալուն «Նոր մետաքսի ճանապարհ»-ի շրջանակում:

Китай стал членом ЕБРР
Совет управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) одобрил заявку Китая на получение членства в банке.
Об этом сообщается на официальном сайте ЕБРР.
По словам главы банка Сумы Чакрабарти, членство Китая в ЕБРР создаст значительные возможности для долгосрочных китайских инвестиций в регионах, где работает ЕБРР.
Китай стал 65-м государством - членом ЕБРР. Свои доли в капитале банка имеют также две организации - Европейский Союз и Европейский инвестиционный банк.
В Китае считают, что вступление в ЕБРР укрепит отношения страны с Европой, и у Китая появятся новые возможности для финансирования крупных инфраструктурных инвестиционных программ, в частности, осуществляемых в рамках масштабного проекта «Новый шелковый путь».