Alibaba-ի դուստր ընկերություն՝ Ant Group ֆինտեխ հսկան ստացել է թույլտվություն ավելացնելու սպառողական վարկավորման իր ստորաբաժանման կապիտալը։Ինչպես հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով CNBC-ն, այս տեղեկատվության ֆոնին հունվարի 4-ի առուվաճառքի արդյունքներով Alibaba-ի գնանշումներն աճել են 8,74%-ով, մեկ արժեթղթի գինը կազմել է $12,33։Ստորաբաժանման կապիտալը $1,16 միլիարդից կավելացվի մինչեւ $2,69 միլիարդ, իսկ գործարքի պայմանների համաձայն՝ Ant Group-ը կշարունակի տնօրինել կառույցի 50%-ը: Նոր ներդրողների կազմում կներառվի Հանչժոու քաղաքի կառավարության հետ կապակցված կազմակերպությունը, ինչպես նաեւ չինական Sunny Optical Technology ընկերությունը: Ընդ որում, կառույցը, որը պատկանում է Հանչժոուի կառավարությանը, կստանա 10%՝ դառնալով Ant Group-ի ստորաբաժանման երկրորդ խոշոր բաժնետերը։Ստորաբաժանումը ստեղծվել էր 2021 թվականին՝ ֆինտեխ ընկերության վերակազմակերպման շրջանակում։ Դրա մասին հայտարարվել էր, երբ Չինաստանի կարգավորիչները 2020 թվականի վերջին անսպասելիորեն չեղարկեցին Ant Group-ի IPO-ն: Այն ժամանակ ֆինտեխ ընկերությունը, որը գնահատվում էր $313 միլիարդ, պատրաստվում էր իրականացնել աշխարհում խոշորագույն IPO-ն։ Ընկերությունը նախատեսում էր $34 միլիարդի բաժնետոմսեր տեղաբաշխել Շանհայի եւ Հոնկոնգի ֆոնդային բորսաներում։ Սակայն IPO-ից մի քանի օր առաջ կարգավորիչները հետ կանչեցին թույլտվությունը: Դրա պատճառներից մեկը կարող էր լինել Ջեկ Մայի եւ Չինաստանի իշխանությունների միջեւ տարաձայնությունը․ տեղաբաշխումից առաջ Ման քննադատել էր երկրի ֆինանսական համակարգը։ 30.11.2022 | 12:36 FT. Տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ խիստ միջոցների ֆոնին Ջեկ Ման լքել է Չինաստանը IPO-ն չեղարկելուց հետո Alibaba-ի գնանշումները նվազել էին 8%-ով։ Մինչ օրս պարզ չէ՝ նախատեսվում է արդյոք Ant Group-ը դարձնել հանրային ընկերություն, թե ոչ։Ստորաբաժանման կապիտալի ավելացման համար թույլտվություն ստանալը վկայում է զգալի առաջընթացի մասին ֆինտեխ ընկերության վերակազմակերպման հարցում, նշում է Bloomberg-ը։ Միաժամանակ, այս հանգամանքը վկայում է նաեւ տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ իշխանությունների դիրքորոշման մեղմացման մասին․ ոլորտի դեմ նախկինում սահմանվել էին կարգավորման խիստ միջոցներ։Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2021 թվականի ապրիլին Ant Group-ը համաձայնել էր իրականացնել մասշտաբային վերակազմակերպում՝ ֆինանսական հոլդինգ դառնալու եւ Չինաստանի Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո հայտնվելու համար։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 63608

Финтех-гигант Ant Group - дочерняя компания Alibaba - получил разрешение увеличить капитал своего подразделения потребительского кредитования. Как пишет RBC со ссылкой на CNBC, за этим сообщением по итогам торгов 4 января последовал рост котировки Alibaba на 8,74%, цена одной бумаги составила $12,33.Капитал подразделения будет увеличен с $1,16 млрд до $2,69 млрд. Согласно условиям сделки, Ant Group по-прежнему будет владеть 50% этой структуры. В число новых инвесторов войдет организация, связанная с правительством города Ханчжоу, и китайская компания Sunny Optical Technology. При этом структура, которая принадлежит правительству Ханчжоу, получит 10%, став вторым по величине акционером подразделения Ant Group.Подразделение было создано в 2021 году в рамках реструктуризации финтех-компании. О ней было объявлено после того, как в конце 2020 году регулирующие органы Китая неожиданно приостановили IPO Ant Group. Тогда финтех-компания, которая оценивалась в $313 млрд, собиралась провести крупнейшее на тот момент IPO в мире. Она планировала разместить акции на $34 млрд на Шанхайской и Гонконгской биржах. Но за несколько дней до IPO регуляторы отозвали на него разрешение. Одной из причин этого могли стать разногласия между Джеком Ма и властями КНР - незадолго до размещения Ма выступил с критикой финансовой системы страны. 30.11.2022 | 12:36 FT: На фоне суровых мер в отношении технологического сектора Джек Ма покинул Китай После отмены IPO котировки Alibaba упали на 8%. До сих пор неясно, планируется ли все же сделать Ant Group публичной или нет.Получение разрешения на увеличение капитала подразделения свидетельствует о значительном прогрессе в вопросе реструктуризации финтех-компании, отмечает Bloomberg. При этом одобрение также указывает на смягчение позиции властей по отношению к технологическому сектору, против которого до этого вводились жесткие меры регулирования.Ранее сообщалось, что в апреле 2021 года Ant Group согласилась провести масштабную реструктуризацию, чтобы стать финансовым холдингом и попасть под надзор Центрального банка Китая.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 63604