FT. Տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ խիստ միջոցների ֆոնին Ջեկ Ման լքել է Չինաստանը
Alibaba-ի հիմնադիր, միլիարդատեր Ջեկ Ման կես տարի առաջ լքել է Չինաստանը եւ բնակվում է Ճապոնիայում։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Financial Times-ը (FT)՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Թերթը գրում է, որ Ջեկ Ման լքել է երկիրը «Պեկինի կողմից երկրի տեխնոլոգիական ոլորտի եւ դրա ամենաազդեցիկ գործարարների նկատմամբ շարունակվող խիստ միջոցների ֆոնին»։
FT-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Ջեկ Ման բնակվում է Տոկիոյի կենտրոնում եւ ընտանիքի հետ այցելել է Ճապոնիայի տաք աղբյուրներ ու լեռնադահուկային հանգստավայրեր, ինչպես նաեւ մեկնել է ԱՄՆ եւ Իսրայել:
Պարբերականի զրուցակիցները տարբեր տեղեկություններ են հայտնում այն մասին, թե կոնկրետ ինչով է զբաղված ներկայում միլիարդատերը։ Որոշ աղբյուրներ ասում են, որ նա նվազագույնի է հասցրել հասարակական գործունեությունը եւ Տոկիոյի մասնավոր ակումբներում շփվում է հարուստ չինացիների հետ: Մյուսները հայտարարել են, որ Ման փորձում է ընդլայնել իր բիզնես շահերը էլեկտրոնային առեւտրից դուրս: Ոմանք էլ պնդում են, որ նա սկսել է զբաղվել կոլեկցիաներ հավաքելով եւ նկարչությամբ։
2020 թվականի հոկտեմբերին Ման քննադատեց Չինաստանի իշխանությունների քաղաքականությունը, որը, նրա կարծիքով, զսպում է նորարարությունները ֆինանսական ոլորտում։ Մասնավորապես, ինչպես նշում է FT-ն, նա խոսել է Չինաստանի պետական բանկերի «լոմբարդային մտածելակերպի» մասին եւ կոչ արել վարկավորմամբ զբաղվող շուկայի նոր խաղացողներին միջոցներ տրամադրել աղքատներին:
Դրանից հետո Ջեկ Մայի ընկերությունները (Alibaba-ից բացի, նրա ընկերություններից է նաեւ ֆինանսական Ant Group-ը, որին պատկանում է Alipay-ը) դժվարություններ ունեցան։ Մասնավորապես, Ant Group-ը պետք է անցկացներ պատմության մեջ ամենախոշոր IPO-ն՝ հնարավորություն ունենալով ներգրավել մինչեւ $34,4 միլիարդ: Սակայն ընկերությունը հայտարարեց, որ գործընթացը կասեցվել է չինական կարգավորիչների կողմից, իսկ The Wall Street Journal-ը գրեց, որ դա եղել է անձամբ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզպինի որոշումը, քանի որ իշխանությունները մեծ դժգոհություն ունեին գործարարի հոկտեմբերյան ելույթից։
Ըստ Forbes-ի՝ Ջեկ Մայի կարողությունը կազմում է մոտ $22 միլիարդ, նա հինգերորդն է Չինաստանի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում։

FT: На фоне суровых мер в отношении технологического сектора Джек Ма покинул Китай
Основатель компании Alibaba, миллиардер Джек Ма полгода назад покинул Китай и живет в Японии. Как передает RBC, об этом сообщает Financial Times (FT) со ссылкой источники.
Газета пишет, что Джек Ма уехал из страны на фоне «продолжающегося применения Пекином суровых мер в отношении технологического сектора страны и ее самых влиятельных бизнесменов».
Источники FT сообщили, что Джек Ма живет в центре Токио, вместе с семьей он посещал горячие источники и горнолыжные курорты Японии, а также ездил в США и Израиль.
Собеседники издания приводят разные сведения о том, чем именно миллиардер занимается сейчас. Одни источники говорят, что Ма свел к минимуму общественную деятельность и общается с богатыми китайцами в рамках частных клубов в Токио. Другие заявили о его попытках расширить свои деловые интересы за пределы электронной коммерции, которой занимаются его компании. Третьи утверждают, что Ма занялся коллекционированием и рисует акварелью.
В октябре 2020 года Джек Ма выступил с критикой политики властей Китая, которая, по его мнению, сдерживала инновации в финансовой индустрии. В частности, как указывает FT, он заявил о «менталитете ломбардов» у государственных банков Китая и призвал новых игроков рынка, имеющих возможность предоставлять кредиты, давать средства бедным.
После этого компании Джека Ма (это не только Alibaba, но еще и финансовая Ant Group, которая владеет Alipay) испытывали трудности. В частности, Ant Group должна была выйти на биржи в Гонконге и Шанхае, что могло стать крупнейшим IPO в истории, имея возможность привлечь до $34,4 млрд. Но компания заявила, что процесс приостановили китайские регуляторы, а The Wall Street Journal писала, что об этом распорядился лично председатель КНР Си Цзипьпин, так как власти «пришли в ярость» после октябрьского выступления бизнесмена.
Состояние Джек Ма, по версии Forbes, составляет около $22 млрд, он занимает пятое место в рейтинге самых богатых людей Китая.