WEF. Արհեստական բանականությունը սպառնում է ֆինանսական կայունությանը
Արհեստական բանականության լայնամասշտաբ կիրառությունը կարող է խաթարել համաշխարհային ֆինանսական համակարգի կայունությունը:
Այս մասին ասված է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (World Economic Forum, WEF) հրապարակած «Ֆինանսական ծառայությունների նոր ֆիզիկան» զեկույցում:
Վերջինս մշակվել է Deloitte խորհրդատվական ընկերության հետ համատեղ եւ ներկայացնում է ֆինանսական աշխարհում արհեստական բանականության եւ մեքենայացված ուսուցման հնարավոր ազդեցության տարբեր սցենարներ:
Զեկույցի համաձայն՝ եթե նախկինում ընկերության հաջողությունն էապես կախված էր ակտիվների պորտֆելի ծավալից, ապա ապագայում վճռորոշ դեր է ունենալու տվյալների բազայի մեծությունը, որ հնարավորություն կտա արհեստական բանականության կիրառմամբ անհատական մոտեցում ցուցաբերել յուրաքանչյուր հաճախորդի նկատմամբ:
Ընդ որում, ապագայում կարող են վերանալ անգամ բանկային հաշիվները՝ իրենց տեղը զիջելով հատուկ ալգորիթմների, որոնք ավտոմատ կերպով կտեղաբաշխեն հաճախորդի միջոցները:
«Արհեստական բանականության ուսուցման եւ արդյունավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ է տվյալների մեծ բազայի նկատմամբ հասանելիություն, իսկ հետագայում նաեւ՝ միասնական բազայի ստեղծում: Վերջինս գրավիչ թիրախ կլինի հաքերների համար, որոնք մեկ հաջող հարձակմամբ քաոս կառաջացնեն համաշխարհային ֆինանսական համակարգում: Որքան փոխկապակցված է աշխարհը, այնքան ավելի խոցելի է կիբերհարձակումների նկատմամբ»,- նշել են զեկույցի հեղինակները:

WEF: Искусственный интеллект грозит финансовой стабильности
Широкомасштабное применение искусственного интеллекта может расшатать стабильность всемирной финансовой системы.
Об этом говорится в докладе Всемирного экономического форума (World Economic Forum, WEF) «Новая физика финансовых услуг».
Доклад был составлен совместно с консалтинговой компанией Deloitte и представляет различные сценарии возможного влияния искусственного интеллекта и машинного обучения на мир финансов.
Согласно докладу, если раньше успешность во многом зависела от объема портфеля активов, то в будущем в выигрыше будут оставаться, прежде всего, компании с наибольшей базой данных, что позволит с применением искусственного интеллекта проявить индивидуальный подход к каждому клиенту.
При этом в будущем могут исчезнуть даже банковские счета, уступив место специальным алгоритмам, которые смогут автоматически распределять средства клиента.
«Для обучения и эффективной работы искусственного интеллекта нужен доступ к большому объему данных, а в дальнейшем – также создание единой базы данных. Такая база будет желанной целью для хакеров, которые могут всего одной успешной массированной атакой посеять хаос во всей мировой финансовой системе. Чем сильнее взаимосвязан мир, тем сильнее он подвержен рискам кибератак»,- отметили авторы доклада.