«Ապահովագրական շուկայի կոնսոլիդացումը կշարունակվի»
«Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Գոռ Խաչատրյանի հարցազրույցը «Մեդիամաքս» գործակալությանը եւ Banks.am պարտալին
- Առաջին եռամսյակի տվյալներով Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների շահույթը անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 12%-ով եւ կազմել $1.95 մլն, մինչդեռ ապահովագրավճարները առաջին կիսամյակում աճել են 56%-ով եւ կազմել $4.7 մլն: Ինչո՞վ է բացատրվում ապահովագրողների եկամուտների նվազումը տնտեսական ընդհանուր աշխուժացման պայմաններում:
- Ապահովագրողների եկամուտները, որպես կանոն, ձեւավորվում են ոչ միայն ապահովագրավճարների եւ փոխհատուցումների տարբերությունից, այլ նաեւ կապիտալի վերագնահատումից: Քանի որ ապահովագրողների միջոցները պահվում են նաև արտարժույթով, եկամուտների աճը տեղի ունեցավ դրամի 2009թ. մարտյան արժեզրկման շնորհիվ:
Որպես շահութաբերության նվազման գործոն կարելի է դիտարկել նաեւ ավտոտրանսպորտի ապահովագրության աշխուժացումը, քանի որ այն համեմատաբար վնասաբեր է ապահովագրողների համար. հատուցումներն այստեղ ավելի շատ են, քան ապահովագրական մյուս դասերի գծով:
- «Նաիրի Ինշուրանս» ընկերությունը, իր մեծությամբ չլինելով ոլորտի առաջատարը, առանձնանում է ոլորտի մյուս խաղացողներից կապիտալի եւ ակտիվների եկամտաբերության բարձր մակարդակով: 2009-ին այս ցուցանիշներով ընկերությունն առաջատարն էր շուկայում (ROE - 43%, ROA – 27%): Ինչի՞ հաշվին է դա հաջողվում:
- Դրանք ցանկացած բիզնեսի գնահատման համար կարևոր ցուցանիշներ են: «Նաիրի Ինշուրանսը» միշտ աշխատում է պահպանել ընդհանուր կապիտալի օպտիմալ մակարդակ, ինչը շահութաբերության ցուցանիշի վրա դրականորեն է ազդում: Մյուս կողմից մինչեւ վերջերս «Նաիրի Ինշուրանսը» բավականին քիչ էր շեշտադրում գործակալների եւ միջնորդների միջոցով պոլիսների վաճառքը: Սպասարկումը, ի տարբերություն այլ ընկերությունների, հիմնականում իրականացնում էինք գրասենյակի միջոցով եւ սեփական ռեսուրսներով: Սա է կապիտալի եւ ակտիվների եկամտաբերության բարձր մակարդակի հիմնական պատճառը: Հուսով եմ, մենք կպահպանենք առաջատարությունն այս չափանիշներով, սակայն համոզված եմ, որ նման բարձր ցուցանիշներն այլեւս չեն կրկնվի, քանի որ միջնորդավճարները կսկսեն զգալի տեղ զբաղեցնել ծախսերի ընդհանուր ծավալի մեջ:
- Ի՞նչ արդյունքներով է ընկերությունն ամփոփել առաջին եռամսյակը:
- Առաջին եռամսյակում ապահովագրավճարների հավաքագրումները գերազանցեցին մեր ակնկալիքները՝ կազմելով շուրջ 180 մլն դրամ: Տեղի ունեցավ նաեւ ապահովագրական պորտֆելի զգալի դիվերսիֆիկացում:
Ակնկալիքներից բարձր էր ավտոմեքենաների գծով ապահովագրությունը (ցամաքային տրանսպորտի ապահովագրությունից վճարներ՝ 55,8 մլն դրամ, ցամաքային ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության  ապահովագրությունից վճարներ՝ 23,2 մլն դրամ), ինչը, կարծում եմ,  կապված է ոչ միայն բանկերի կողմից ավտովարկավորման աշխուժացման, այլ նաև քաղաքացիների մոտ ապահովագրական կուլտուրայի զարգացման հետ:
Զարմանալիորեն մեծ տեսակարար կշիռ կազմեցին կամովի իրենց մեքենան ապահովագրող ֆիզիկական անձ հաճախորդները: Սա կարելի է կապել պարտադիր ապահովագրության ներդրման քայլերի հետ, թեև մենք տեղեկացնում էին հաճախորդներին, որ կամավոր ապահովագրությունը այլընտրանք չէ պարտադիրին:
Առաջին եռամսյակում բավականին մեծ տեսակարար կշիռ է ապահովել նաեւ գույքին հասցված վնասների գծով ապահովագրությունը (35,9 մլն դրամ):
Ընթացիկ եռամսյակում թեեւ ապահովագրավճարների գծով մուտքերը ակնկալվածից քիչ են, բայց լուծվում է շատ ավելի կարեւոր հարց. զգալի բարձրանում է մեր պորտֆելի դիվերսիֆիկացման աստիճանը: Դա ապահովագրական ընկերության բիզնեսի նկատմամբ ներշնչում է ավելի մեծ վստահություն, քանի որ եթե ճգնաժամային ալիքների հետեւանքով կրճատվում են մուտքերը որեւէ ոլորտից, ապա ընկերության ծախսերը փոխհատուցվում են ապահովագրական մյուս դասերի հաշվին:
Այս ամենով հանդերձ «Նաիրի Ինշուրանսը» դեռ պետք է բավականին աշխատանքներ տանի պորտֆելի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ, մասնավորապես, ցանկություն ունենք խորացնել բժշկական ապահովագրության ուղղությունը:
- Ապահովագրության որ ուղղություններն են գերակշռում «Նաիրի Ինշուրանսի» պորտֆելում եւ որո՞նք են այն սեգմենտները, որոնք դեռեւս չունեն մեծ տեսակարար կշիռ: Կարելի՞ է արդյոք ասել, որ ոլորտներից մեկում դուք ավելի մասնագիտացած եք, քան ձեր մրցակիցները:
- Մենք բավականին լուրջ աշխատանք ենք տարել ավտոտրանսպորտի ապահովագրության զարգացման ուղղությամբ, քանի որ այս ճյուղը  ապահովում է ավելի կայուն եկամտաբերություն: Անցկացրել ենք ոլորտի լուրջ հետազոտություններ, այդ թվում՝ նաեւ սոցիոլոգիական, վերլուծել ենք Հայաստանում գործող բոլոր ապահովագրական ընկերությունների կողմից առաջարկվող ավտոապահովագրության պայմանները եւ արդյունքում մշակել ենք բավականին լուրջ եւ մրցունակ պրոդուկտ, որը շարունակաբար կատարելագործվում է:
Մասնավորապես, ներդրեցինք ցանկացած մեքենայի ապահովագրավճարը հաշվարկող հաշվիչ: Ապահովագրության հետ դեռեւս չշփված մարդկանց համար դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես է ձեւավորվում ապահովագրության արժեքը, եւ այս հաշվիչը որոշակիորեն լուծում է այս խնդիրը:
Լուրջ պատրաստվում ենք ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման ներդրմանը:
Չեմ ուզում ասել, որ այս ոլորտում մենք ամենամասնագիտացվածն ենք. անգամ եթե ինչ-որ առումով գերակայում ենք, ապա դա իրականություն է նաեւ ի շնորհիվ մեր մրցակիցների, քանի որ մենք մշտապես ուսումնասիրում եւ վերլուծում ենք շուկան՝ ծառայությունների կատարելագործման նպատակով:
- Տարվա սկզբից ապահովագրական շուկայի մասնակիցների թիվը կրճատվել է երկուսով: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված եւ շարունակվելու՞ է արդյոք այդ միտումը:
- Դա նորմալ երեւույթ է, որովհետեւ դաշտը բավականին փոքր է այսքան շատ ընկերությունների համար: Թեև շուկան լքելու բազմաթիվ պատճառներ կարելի է թվարկել, սակայն, կարծում են, հիմնական դեր են խաղացել առեւտրային գործոնները եւ տնտեսական նպատակահարմարությունը:
Ապահովագրական շուկայի կոնսոլիդացումը կշարունակվի: Կարծում եմ, 2-3 տարիների ընթացքում շուկայում կմնան 5-6 ապահովագրական ընկերություններ, ընդ որում, 3-ը կլինեն ավելի ունիվերսալ, իսկ մյուս 2-3-ը՝ մասնագիտացված կոնկրետ ուղղությունների վրա:
- Հայտնի է, որ ներկայումս ապահովագրողների եկամուտների գերակշիռ մասը ստացվում է կորպորատիվ հաճախորդներից: Շուկայի ի՞նչ փոփոխություններ են ակնկալվում պարտադիր ավտոապահովագրության ներդրման կապակցությամբ:
- Կորպորատիվ հաճախորդները միշտ էլ գերակշռել են Հայաստանի ապահովագրական շուկայում: Եթե հաշվի առնենք, որ ֆիզիկական անձ հաճախորդների հիմնական մասը դիմում է մեզ բանկերի եւ դեսպանատների պահանջով, ապա կարելի է եզրակացնել, որ ֆիզանձանց ապահովագրության գործում եւս հիմնական գործոնը կորպորատիվ մշակույթն է:
Անցած տարվանից մենք աշխատում ենք հատուկ շեշտադրել ֆիզիկական անձ հաճախորդների թիրախավորումը, քանի որ եթե ապահովագրական մշակույթն ամրապնդվի ֆիզիկական անձ հաճախորդների միջեւ, ապա կվերանա նաև կորպորատիվ հաճախորդների մոտ բիզնեսի վարման առումով արմատավորված բացասական դրսեւորումները:
Եթե, օրինակ, Հայաստանի ապահովագրական շուկայում առաջին եռամսյակում ապահովագրավճարների ավելի քան 80%-ը ստացվել է կորպորատիվ հաճախորդներից, ապա պարտադիր ավտոապահովագրության արդյունքում ֆիզիկական անձանց տեսակարար կշիռն անկասկած կլինի կեսից ավելին, իսկ շուկան կմեծանա առնվազն 2 անգամ:
- Ե՞րբ Հայաստանում կհասունանա պարտադիր բժշկական ապահովագրություն ներդնելու գաղափարը:
- Մի փոքր թերահավատությամբ եմ վերաբերվում բժշկական պարտադիր ապահովագրության վաղ հեռանկարներին: Դրա համար պահանջվում է ենթակառուցվածքների կայացման լուրջ մակարդակ. խոսքը գնում է հիվանդանոցներում հաշվետվողականության սկզբունքի եւ միասնական տեղեկատվական համակարգի ներդրման, բուժհաստատությունների միջեւ առողջ մրցակցային դաշտի ստեղծման մասին:
Եթե պարտադիր բուժապահովագրությունը խնդիրներ է առաջացնում այնպիսի երկրում, ինչպիսին է ԱՄՆ-ը, չեմ կարծում, որ մեզ մոտ այն անմիջապես արագ կկարգավորվի: Այստեղ անորոշությունն անհամեմատ մեծ է, քան ավտոմեքենաների հետ կապված ապահովագրությունը:
Բժշկական պարտադիր ապահովագրությունն ինքնին թանկ պրոդուկտ է: Հայաստանում այն ներդնելու համար պետք է ուսումնասիրել միջազգային փորձը, համապատասխանեցնել այն մյուս ոլորտների հետ եւ ապահովել ներդաշնակություն եվրոպական օրենսդրության հետ, որտեղ պարտադիր բուժապահովագրության բեռը հինմնականում կրում են գործատուները:

«Консолидация страхового рынка продолжится»
Интервью исполнительного директора «Наири Иншуранс» Гора Хачатряна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- По данным первого квартала прибыль страховых компаний Армении сократилась по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом на 12% и составила $1,95 млн, тем временем, страховые премии в первом квартале увеличились на 56%, составив $4,7 млн. Чем объясняется снижение доходов страховщиков на фоне общей экономической активизации?
- Страховые доходы, как правило, формируются не только из разницы страховых премий и компенсаций, но также от переоценки капитала. Поскольку средства страховых компаний содержатся также в иностранной валюте, рост доходов произошел благодаря мартовской девальвации драма в 2009г.
В качестве фактора снижения прибыльности можно рассматривать также активизацию автострахования, поскольку оно сравнительно убыточно для страховщиков: компенсации здесь больше, чем по линии других классов страхования.
- Компания «Наири Иншуранс», не будучи лидером сферы по своим размерам, выделяется высоким уровнем доходности капитала и активов. В 2009-ом году компания лидировала на рынке по этим показателям (ROE – 43%, ROA – 27%). За счет чего это удается компании?
- Это важные показатели для оценки любого бизнеса. «Наири Иншуранс» всегда старается сохранить оптимальный уровень общего капитала, что положительно действует на показатель доходности.
С другой стороны, до последнего времени «Наири Иншуранс» достаточно мало акцентировала внимание на продаже полисов через посредников и агентов. В отличие от конкурентов, мы в основном осуществляли обслуживание через наш офис и за счет собственных ресурсов. Это основная причина высокого уровня доходности капитала и активов. Надеюсь, мы сохраним лидерство по данным показателям, однако я уверен, что такие высокие показатели больше не повторятся, поскольку комиссионные начнут играть все более важную роль в общей сумме расходов.
- С какими показателями компания завершила первый квартал?
- В первом квартале собранные нами страховые премии превысили ожидания, составив около 180 млн драмов. Произошла также значительная диверсификация страхового портфеля.
Превысило ожидания также страхование по линии автотранспортных средств (премии за страхование наземного автотранспорта – 55,8 млн драмов, премии за страхование ответственности, исходящей из эксплуатации автотранспорта – 23,2 млн драмов), что, думаю, связано не только с активизацией автокредитования банками, но и развитием культуры страхования среди граждан.
Неожиданно большой удельный вес среди клентов составили физические лица, пожелавшие добровольно застраховать свои автомобили. Это можно связать с шагами по внедрению обязательного страхования, хотя мы предупреждаем клиентов, что добровольное страхование не является альтернативой обязательному.
Достаточно большую долю в первом квартале заняло также страхование от ущерба, нанесенного имуществу (35.9 млн драмов).
Несмотря на то, что в текущем квартале наша выручка от страховых премий ниже ожидаемого уровня, но тем временем решается намного более важный вопрос: повышается уровень диверсифицированности нашего портфеля. Это внушает больше доверия по отношению к бизнесу страховой компании, поскольку если вследствие кризисов сокращаются поступления из одной сферы, расходы компании компенсируются за счет других классов страхования.
«Наири Иншуранс» еще предстоит проделать большую работу в направлении диверсификации портфеля, в частности, мы хотим углубить направление медицинского страхования.
- Какие направления страхования превалируют в портфеле «Наири Иншуранс» и каковы те сегменты, у которых еще нет большого удельного веса? Можно ли сказать, что в одной из сфер вы более специализированы, чем ваши конкуренты?
- Мы провели достаточно серьезную работу по развитию страхования автотранспорта, поскольку этот сегмент обеспечивает более стабильную доходность. Мы провели серьезное исследование сферы, в том числе – социологическое, анализировали условия автострахования, предлагаемые всеми страховыми компаниями, действующими в Армении, и в результате мы разработали достаточно серьезный, конкурентный и постоянно совершенствующийся продукт.
Мы, в частности, внедрили калькулятор, рассчитывающий размер страховой премии за любой автомобиль. Людям, ранее не сталкивавшимся со страховнием, трудно представить, как формируется его стоимость, и калькулятор частично решает эту задачу.
Кроме того, мы серьезно готовимся к внедрению обязательного страхования ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств.
Не хочу говорить, что мы самые специализированные в этом сегменте: даже если мы превалируем в каком-то плане, то это реальность также благодаря нашим конкурентам, поскольку мы постоянно изучаем и анализируем рынок с целью совершенствования услуг.
- С начала года две из двенадцати армянских страховых компаний прекратили свое существование. Чем это обусловлено и продолжится ли эта тенденция?
- Это нормальное явление, поскольку рынок достаточно мал для такого числа страховщиков. Можно перечислить множество причин для того, чтобы покинуть рынок, однако, считаю, что основную роль здесь сыграли коммерческие факторы и экономическая целесообразность.
Консолидация страхового рынка продолжится. Думаю, в течение 2-3 лет на рынке останутся 5-6 страховых компаний, при этом, 3 из них будут более универсальными, а остальные 2-3 – специализированными на конкретных направлениях.
- Известно, что в настоящее время доминирующая часть доходов страховщиков поступает от корпоративных клиентов. Какие изменения рыночной конъюктуры ожидаются в результате внедрения обязательного автострахования?
- Корпоративные клиенты всегда доминировали на страховом рынке Армении. Если учитывать то, что основная часть физических лиц клиентов обращается к нам по требованию банков и посольств, то можно сделать вывод, что и в деле страхования физических лиц корпоративная культура выступает ключевым фактором.
С прошлого года мы активно ведем политику, нацеленную на привлечение физических лиц, поскольку если страховая культура утвердится среди физических лиц, исчезнут негативные проявления, укоренившиеся в ведении бизнеса корпоративными клиентами.
Если, к примеру, в первом квартале на армянском рынке более 80% страховых премий поступило от корпоративных клиентов, то в результате обязательного автострахования удельный вес физических лиц несомненно будет больше половины, а рынок увеличится как минимум в 2 раза.
- Когда, на ваш взгляд, в Армении созреет идея внедрения обязательного медицинского страхования?
- Я несколько с недоверием отношусь к скорой перспективе внедрения обязательного медицинского страхования. Для этого требуется серьезный уровень становления инфраструктур: речь идет о внедрении в больницах принципа отчетности и единой информационной системы, создании здоровой конкуренции между медучреждениями.
Если обязательное медицинское страхование создает проблемы в такой стране, как США, то не думаю, что у нас этот вопрос будет сразу урегулирован. Здесь намного больше неопределенностей, чем в случае с автострахованием.
Обязательное медицинское страхования само по себе – дорогой продукт. Для его внедрения в Армении необходимо изучить международный опыт, привести его в соответствие с другими сферами и обеспечить его гармоничность с европейским законодательством, где груз  обязательного медицинского страхования несут в основном работодатели.