Ամփոփվել է IDBank-ի աջակցությամբ կայացած միջազգային շախմատային մրցաշարը
IDBank-ի աջակցությամբ իրականացված Yerevan Spring ID Cup-ը մոտեցավ ավարտին։ Մրցաշարին մասնակցող 164 պատանիների միջեւ լարված պայքարի արդյունքում լավագույն տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները ստացան իրենց մրցանակները։
Ինչպես նշել են բանկում, բացի հիմնական մրցանակներից, հաղթողները ստացան IDBank-ի կողմից սահմանված դրամական պարգեւներ։
Թեժ պայքարի արդյունքում մրցաշարի հաղթող ճանաչված 13-ամյա Դավիթ Ստեփանյանը ասաց, որ տուն է գնում ոչ միայն ոսկե մեդալով, այլեւ 130 հազար դրամ պարգեւով ու հատուկ նվերներով. «Շատ լարված պայքար էր, մինչեւ վերջ հետաքրքիր, լրացուցիչ ցուցանիշներով զբաղեցրի 1-ին տեղը, շատ նշանակալի պարտիաներ ստացվեցին», - ասել է Դավիթ Ստեփանյանը։
«IDBank-ի համար մեծ պատիվ է լինել նման մրցաշարի հովանավոր։ Մենք վստահ ենք, որ այսպիսի մրցաշարերի արդյունքում շախմատը զարգանում է որպես սպորտաձեւ, ինչպես նաեւ ձեւավորում են մտածելակերպ, կարգապահություն, հաղթանակի ձգտում հատկապես երիտասարդների շրջանում»,- նշել է IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի խմբի նախագծերի ղեկավար Լայմա Գալուստյանը։
Մրցաշարն արդեն միջազգային է, նշում է Արաբկիրի շախմատի դպրոցի տնօրեն Վարդան Մելքոնյանը։ Այս տարի մասնակիցներ կային նաեւ Ռուսաստանից եւ Իրանից։ «Ընդհանուր առմամբ գլխավոր մրցաշարի եւ բլիցի մասնակիցների թիվը՝ 164-ը, ավելին էր, քան նախորդ 2 տարիներին։ Նաեւ շատ ուրախ եմ, որ մրցաշարն ավանդական է դառնում», - ընդգծել է Վարդան Մելքոնյանը։
Մրցաշարն ավարտվեց, բայց հաղթանակների շարքը նոր է սկսվում։ Բացի գլխավոր եռյակից՝ IDBank-ի կողմից հատուկ մրցանակների արժանացան նաեւ տարբեր տարիքային խմբերի մասնակիցներ։
«Նման մրցաշարերը հիանալի հարթակ են նոր ծանոթությունների եւ փորձառությունների համար։ IDBank-ը մշտապես պատրաստ է իր նշանակալի ներդրումն ունենալ հայկական շախմատի հետագա զարգացման համար»,- եզրափակել են բանկում։

08.05.2026 | 10:04 Главная страница / Новости /
Организованный при поддержке IDBank турнир Yerevan Spring ID Cup успешно завершился. В соревновании приняли участие 164 юных шахматиста, а по итогам напряженной и захватывающей борьбы победители и призёры получили свои награды.
Как отметили в банке, помимо основных призов, лучшие участники также были удостоены специальных денежных премий от IDBank.
Победителем турнира стал 13-летний Давид Степанян, который отметил, что уезжает домой не только с золотой медалью, но и с денежным призом в размере 130 000 драмов, а также специальными подарками.
«Борьба была очень напряжённой и интересной до самого конца. Первое место я занял по дополнительным показателям, и в ходе турнира было много запоминающихся партий»,- сказал Давид Степанян.
«Для IDBank большая честь быть партнёром и спонсором подобных турниров. Мы уверены, что такие инициативы способствуют не только развитию шахмат как вида спорта, но и формируют стратегическое мышление, дисциплину и стремление к победе, особенно среди молодёжи»,- подчеркнула руководитель проектов группы программ социальной ответственности IDBank Лайма Галустян.
Как отметил директор шахматной школы «Арабкир» Вардан Мелконян, турнир уже приобрёл международный статус. В этом году среди участников были также представители России и Ирана.
«Общее количество участников основного турнира и блица - 164 человека - превысило показатели двух предыдущих лет. Очень радует и то, что турнир становится традиционным», - подчеркнул Вардан Мелконян.
Турнир завершился, однако череда побед только начинается. Помимо призёров основной тройки, специальные награды от IDBank получили также участники различных возрастных категорий.
«Подобные турниры становятся отличной площадкой для новых знакомств, обмена опытом и развития молодых талантов. IDBank и впредь готов вносить значимый вклад в развитие шахмат в Армении»,- отмечается в сообщении.