Bloomberg. Credit Suisse-ի պարտատոմսերի սեփականատերերը $17 միլիարդ կկորցնեն
Credit Suisse-ի պարտատոմսերի սեփականատերերը «պատմական կորուստներ» կունենան բանկի ավելի խոշոր մրցակցի՝ UBS-ի կողմից կլանման արդյունքում, գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
UBS-ը եւ Credit Suisse-ը միաձուլման մասին պայմանավորվել էին մարտի 19-ին։ Գործարքի ընթացքում Credit Suisse-ը գնահատվել էր 3 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ ($3,2 միլիարդ): Շվեյցարիայի իշխանությունները համաձայնեցին աջակցել միավորվող բանկերին, սակայն դրա պայմաններից մեկը Credit Suisse-ի առաջին մակարդակի լրացուցիչ բոլոր պարտատոմսերի (Additional Tier 1) անվանական արժեքի ամբողջական դուրսգրումն էր՝ մոտ 16 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ ($17,3 միլիարդ):
Սա եվրոպական շուկայի համար AT1 պարտավորությունների խոշորագույն դուրսգրում է, նշում է Bloomberg-ը։ Մինչ այդ շուկայում ընդամենը մեկ դեպք է եղել այդ տեսակի արժեթղթերով՝ 2017 թվականին դուրս էր գրվել €1,35 միլիարդի ($1,44 միլիարդ) պարտք, որը տնօրինում էին իսպանական Banco Popular բանկի AT1 պարտատոմսերի գնորդները․ վերջինս €1-ով գնվել էր Banco Santander-ի կողմից՝ փլուզումից խուսափելու համար:
Ռիսկային, բայց բարձր եկամտաբերությամբ AT1 պարտատոմսերը հայտնվել են Եվրոպայում համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո եւ նպատակ են ունեցել մեղմել վնասը բանկերի ձախողման դեպքում: Դրանք կորուստները տեղափոխում են պարտատոմսերի սեփականատերերի վրա, եթե բանկի կապիտալի գործակիցն իջնում է որոշակի մակարդակից ցածր, որպեսզի պահպանի հաշվեկշիռը եւ թույլ տա բանկին մնալ ջրի երեսին:
AT1 պարտատոմսերի սեփականատերերը գիտեին, որ գնում են «բարձր եկամտաբերությամբ արժեթղթեր՝ դրանց վրա ամրացված ձեռքի նռնակով», ուստի շուկայի մի մասը փրկելու համար դրանք դուրս գրելու որոշումը «լիովին ճիշտ է»,- պարզաբանել է Brandywine Global Investment Management-ում պորտֆելի կառավարիչ Ջոն Մաքքլեյնը։ «Այս պարտատոմսերը ստեղծվել են նման պահերի համար: Դա նման է պարտատոմսերի աղետի դեպքում»,- ասել է նա գործակալությանը։
Ավելի վաղ ներդրողների համար շնորհանդեսում Credit Suisse-ը ենթադրում էր, որ գործարքի պատճառով առաջին հերթին վնասներ կկրեն բաժնետերերը, այլ ոչ թե AT1 պարտատոմսերի սեփականատերերը: Այդ իսկ պատճառով բանկի ամենառիսկային պարտավորությունները դուրս գրելու որոշումը՝ միաժամանակ, բաժնետերերին վճարելով $3,2 միլիարդ, առաջացրել է Credit Suisse-ի AT1 պարտատոմսերի սեփականատերերի զայրագին արձագանքը, գրում է Bloomberg-ը։

Bloomberg։ Держатели облигаций Credit Suisse потеряют $17 миллиардов
Держатели облигаций Credit Suisse понесут «исторические убытки» в результате поглощения банка более крупным конкурентом - UBS, пишет российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.
UBS и Credit Suisse договорились о слиянии 19 марта. В ходе сделки Credit Suisse был оценен в 3 млрд швейцарских франков ($3,2 млрд). Власти Швейцарии согласились оказать поддержку объединяющимся банкам, но одним из условий этого стало полное списание номинальной стоимости всех дополнительных облигаций первого уровня (Additional Tier 1) Credit Suisse на сумму около 16 млрд швейцарских франков ($17,3 млрд).
Это крупнейшее списание обязательств AT1 для европейского рынка, отмечает Bloomberg. До этого на рынке был только один случай с бумагами такого типа: в 2017 году был списан долг в размере €1,35 млрд ($1,44 млрд), который держали покупатели облигаций AT1 испанского банка Banco Popular, поглощенного за €1 банком Banco Santander с целью избежать его краха.
Рискованные, но высокодоходные облигации AT1 появились в Европе после мирового финансового кризиса и предназначались для того, чтобы смягчить ущерб в случае краха банков. Они перекладывают убытки на держателей облигаций в случае, если коэффициент капитала банка падает ниже определенного уровня, чтобы поддержать его баланс и позволить ему остаться на плаву.
Владельцы облигаций AT1 знали, что покупают «высокодоходные бумаги с приложенной к ним ручной гранатой», поэтому решение списать их ради спасения части рынка «абсолютно правильное», объяснил управляющий портфелем в Brandywine Global Investment Management Джон Макклейн. «Эти облигации были созданы для таких моментов. Это как облигации на случай катастрофы»,- сказал он агентству.
Ранее в презентации для инвесторов Credit Suisse предполагал, что сначала убытки из-за сделки понесут акционеры, а не держатели облигаций AT1. Вот почему решение списать самые рисковые обязательства банка, выплатив при этом $3,2 млрд акционерам, вызвало яростную реакцию держателей облигаций AT1 Credit Suisse, пишет Bloomberg.