Տեղի է ունեցել շվեյցարական երկու խոշորագույն եւ բազմամյա պատմություն ունեցող բանկերի՝ UBS-ի եւ Credit Suisse-ի միաձուլումը. առաջինը ձեռք է բերել երկրորդին։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tagblatt-ը՝ վկայակոչելով Շվեյցարիայի նախագահ Ալեն Բերսեի մամուլի ասուլիսի ընթացքում հնչեցված հայտարարությունը։«Դաշնային խորհուրդը ողջունում է UBS-ի կողմից Credit Suisse-ի ձեռքբերումը, ինչը մեծ նշանակություն ունի ոչ միայն Շվեյցարիայի, այլեւ միջազգային ֆինանսական կենտրոնի համար՝ վստահության վերականգնման տեսանկյունից»,- ասել է Բերսեն։Նա նշել է, որ Credit Suisse-ը (CS) լավ կապիտալիզացված էր, սակայն «հաճախորդներն ու ներդրողները կորցրել են վստահությունը» բանկի նկատմամբ։ Արդյունքում իշխանությունները որոշեցին երկու բանկերին տրամադրել 100 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկի ($108 միլիարդ) իրացվելիության երաշխիք՝ ի լրումն 50 միլիարդ ֆրանկ ($54 միլիարդ) ծավալով վարկի:UBS-ի հայտարարության մեջ ասված է, որ գործարքը կնքվել է Credit Suisse-ի մեկ բաժնետոմսի դիմաց՝ 0,76 շվեյցարական ֆրակ պայմանով, այսինքն՝ ընդհանուր գումարը կազմել 3 միլիարդ ֆրանկ ($3,24 միլիարդ):Շվեյցարիայի ֆինանսների նախարար Կարին Քելեր-Զուտերը տեղեկացրել է, որ երկրի կառավարությունը ստեղծել է անհրաժեշտ իրավական դաշտ CS-ին օգնություն հատկացնելու համար՝ երկրի Ազգային բանկին տրամադրելով լրացուցիչ երաշխիքներ:Բացի այդ, իշխանությունները 9 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ են (մոտ $10 միլիարդ) հատկացրել UBS-ին՝ գործարքի շրջանակում բանկի կրած հնարավոր վնասները ծածկելու համար: 18.03.2023 | 11:29 Շվեյցարական բանկային համակարգը՝ պարտադրված որոշումների կայացման շեմին «Համակարգային նշանակություն ունեցող բանկի դեֆոլտն անկանխատեսելի հետեւանքներ կունենար ինչպես Շվեյցարիայում, այնպես էլ արտերկրում։ Հենց այստեղ Շվեյցարիան պետք է ստանձներ իր սահմաններից դուրս եկող պատասխանատվությունը»,- ընդգծել է ֆինանսների նախարարը:UBS-ը եւ Credit Suisse-ը Շվեյցարիայում համակարգային նշանակություն ունեցող բանկեր են: Երկուսն էլ ավելի քան 150 տարվա պատմություն ունեն. UBS-ը հիմնադրվել է 1862 թվականին, Credit Suisse-ը՝ 1856-ին։ Tweet Դիտում՝ 9030

Произошло слияние двух крупнейших и старейших швейцарских банков UBS и Credit Suisse: первый приобрел второго․Как передает RBC, об этом сообщает Tagblatt со ссылкой на пресс-конференцию президента страны Алена Берсе.«Федеральный совет приветствует приобретение UBS Credit Suisse. Оно имеет большое значение не только для Швейцарии, но и для международного финансового центра с точки зрения восстановления доверия»,- сказал Берсе.Он отметил, что у Credit Suisse (CS) была хорошая капитализация, однако «клиенты и инвесторы потеряли доверие» к банку. В итоге власти решили предоставить обоим банкам гарантию ликвидности в размере 100 млрд швейцарских франков ($108 млрд) в дополнение к кредиту в размере 50 млрд франков ($54 млрд).В заявлении UBS сказано, что сделка состоялась на условиях 0,76 швейцарских франка за акцию Credit Suisse, то есть общая сумма составила 3 млрд франков ($3,24 млрд).Министр финансов Швейцарии Карин Келлер-Зуттер сообщила, что правительство страны создало нужную правовую основу для выделения помощи CS, предоставив Национальному банку страны (SNB) дополнительные гарантии по умолчанию по ссудам с ликвидностью.Кроме того, власти выделили UBS $9 млрд швейцарских франков (около $10 млрд), чтобы покрыть потенциальные убытки, которые понесет банк в рамках сделки. 18.03.2023 | 11:29 Швейцарская банковская система - на пороге принятия вынужденных решений «Дефолт системно значимого банка имел бы непредсказуемые последствия как в Швейцарии, так и за рубежом. Именно здесь Швейцария должна была взять на себя ответственность, выходящую за рамки ее границ»,- подчеркнула Келлер-Зуттер.UBS и Credit Suisse являются в Швейцарии системно значимыми банками. Оба имеют более чем 150-летнюю историю: UBS был основан в 1862 году, Credit Suisse - в 1856-ом. Tweet Просмотры 9041