Շվեյցարական բանկային համակարգը՝ պարտադրված որոշումների կայացման շեմին
Շվեյցարական UBS ֆինանսական հոլդինգը կարող է մասամբ կամ ամբողջությամբ գնել Credit Suisse բանկը, որի բաժնետոմսերը լուրջ անկում են ունեցել։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում են Financial Times-ը (FT) եւ Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրների տվյալները։
Պարբերականի զրուցակիցների փոխանցմամբ՝ UBS-ի եւ Credit Suisse-ի տնօրենների խորհուրդները կհանդիպեն հանգստյան օրերին՝ քննարկելու միաձուլման հարցը: Բանակցությունները կկազմակերպեն Շվեյցարիայի Ազգային բանկը (SNB) եւ ֆինանսական պետական կարգավորիչը՝ Finma-ն։ FT-ի աղբյուրներից մեկն այն անվանել է «Plan A»՝ Credit Suisse-ի նկատմամբ վստահության անկման իրավիճակում։
FT-ի մեկ այլ զրուցակից նշել է, որ բանկերը քննարկում են նաեւ այլ տարբերակներ եւ փորձում գնահատել՝ ինչպիսին են նորմատիվ սահմանափակումները։ UBS-ը նաեւ վերլուծում է իր բիզնեսի համար գործարքից առաջացող հնարավոր ռիսկերը:
Bloomberg-ի աղբյուրը նշել է, որ բանկերի որոշման մասին կարող է հայտարարվել արդեն կիրակի երեկոյան, սակայն իրավիճակը կարող է փոխվել։ Ավելի վաղ գործակալության զրուցակիցները հայտնել էին, որ UBS-ը եւ Credit Suisse-ը դեմ են միաձուլմանը. UBS-ը կցանկանար զարգանալ ինքնավար, իսկ Credit Suisse-ը կփորձի շտկել իրավիճակն Ազգային բանկից վարկի միջոցով։
Թերթի տվյալներով՝ UBS-ի ներկայիս շուկայական արժեքը կազմում է մոտ $60 միլիարդ, մինչդեռ Credit Suisse-ինը՝ ընդամենը $8 միլիարդ։
Ավելի վաղ Credit Suisse-ը հայտնել էր, որ մտադիր է Շվեյցարիայի Ազգային բանկից մոտ 50 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկի ($54 միլիարդ) փոխառություն վերցնել: SNB-ն չէր բացառել ֆինանսական հաստատությանն աջակցելու հնարավորությունը։ Այս հայտարարություններից հետո բանկի բաժնետոմսերը սկսեցին հետ բերել անկումը:
Credit Suisse-ի խնդիրները սրվեցին ամերիկյան միանգամից երեք ֆինանսական հաստատությունների՝ Silicon Valley Bank-ի, Signature Bank-ի եւ Silvergate Bank-ի սնանկացման ֆոնին:
Հիշեցնենք, որ օրերս Credit Suisse-ն ընդունել էր 2021 եւ 2022 թվականներին խմբի ներքին վերահսկողության անարդյունավետությունը ֆինանսական հաշվետվությունների նկատմամբ: Բանկն իր տարեկան հաշվետվության մեջ նշել էր, որ հայտնաբերված էական թերությունները կապված են ֆինանսական հաշվետվություններում ռիսկերի արդյունավետ գնահատման մշակման եւ պահպանման անկարողության հետ:
Մարտի 9-ին Credit Suisse-ը հայտարարել էր, որ հետաձգում է 2022 թվականի իր ֆինանսական հաշվետվության հրապարակումը՝ ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովի (SEC) կողմից վերջին րոպեին ուղարկված դիմումից հետո: Բանկը տեղեկացրել էր, որ SEC-ը որոշ հարցեր ունի 2019 եւ 2020 թվականների ազատ դրամական միջոցների հոսքի մասով հաշվետվությունների վերաբերյալ:

Швейцарская банковская система - на пороге принятия вынужденных решений
Швейцарский финансовый холдинг UBS может частично или полностью купить банк Credit Suisse, который столкнулся с серьезным падением акций․
Как передает RBC, об этом пишут Financial Times (FT) и Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным собеседников издания, советы директоров UBS и Credit Suisse проведут встречу на выходных по вопросу объединения. Переговоры организуют Национальный банк Швейцарии (SNB) и финансовый государственный регулятор Finma. Один из источников FT назвал это «планом А» в складывающейся ситуации падения доверия к Credit Suisse.
Другой собеседник FT отметил, что банки обсуждают различные варианты и пытаются оценить, каковы нормативные ограничения. UBS также анализирует потенциальные риски от сделки для их бизнеса.
Источник Bloomberg указал, что о решении банков могут объявить уже вечером в воскресенье, однако ситуация может измениться. Ранее собеседники агентства сообщали, что UBS и Credit Suisse выступили против слияния: UBS хотел бы развиваться автономно, а Credit Suisse - попытаться исправить свое положение через кредит от Нацбанка.
Как отмечает газета, на данный момент рыночная стоимость UBS составляет около $60 млрд, а Credit Suisse - только $8 млрд.
Ранее Credit Suisse заявлял, что намерен занять у Национального банка Швейцарии около 50 млрд швейцарских франков ($54 млрд). SNB не исключал, что поддержит финансовую организацию. После этих заявлений акции банка стали отыгрывать падение.
Проблемы у Credit Suisse обострились на фоне банкротства сразу трех американских финансовых организаций - Silicon Valley Bank, Signature Bank и Silvergate Bank.
Напомним, что на днях Credit Suisse признал неэффективность внутреннего контроля группы за финансовой отчетностью в 2021 и 2022 годах. Выявленные существенные недостатки связаны с неспособностью разработать и поддерживать эффективную оценку рисков в своей финансовой отчетности, отмечалось в годовом отчете швейцарского банка.
9 марта Credit Suisse заявлял, что откладывает публикацию финансового отчета за 2022 год после обращения к нему «в последний момент» Комиссии по ценным бумагам и биржам (SEC) США. Банк сообщал, что у SEC возникли некоторые вопросы к отчетам по потоку свободных денежных средств за 2019 и 2020 годы.