Credit Suisse-ը վերագնահատում է ներքին վերահսկողության արդյունավետությունը
Credit Suisse-ն ընդունել է 2021 եւ 2022 թվականներին խմբի ներքին վերահսկողության անարդյունավետությունը ֆինանսական հաշվետվությունների նկատմամբ:
Հայտնաբերված էական թերությունները կապված են ֆինանսական հաշվետվություններում ռիսկերի արդյունավետ գնահատման մշակման եւ պահպանման անկարողության հետ, նշել է շվեյցարական բանկն իր տարեկան հաշվետվության մեջ:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ Credit Suisse-ում ընդգծել են, որ այս էական թերությունների վերացումը «կարող է պահանջել զգալի ռեսուրսներ»:
Բանկը վերագնահատում է ներքին վերահսկողության արդյունավետությունը: Միաժամանակ Credit Suisse-ում ընդգծել են, որ բանկի 2022-2021 թվականների ֆինանսական հաշվետվությունները «արդարացիորեն արտացոլում են» վերջինիս ֆինանսական վիճակը։ Բանկը պարզաբանել է, որ մեկ տարի առաջ արդեն ճշգրտումներ է կատարել իր որոշ հաշվետվություններում:
Credit Suisse-ն իր հաշվետվության մեջ նաեւ նշել է, որ բանկի խորհրդի նախագահ Ակսել Լեմանը հրաժարվել է 1,5 միլիոն շվեյցարական ֆրանկի ($1,6 միլիոն) բոնուսից իր պաշտոնավարման առաջին տարվա համար: Ընդհանուր առմամբ, Լեմանը պետք է ստանար 4,5 միլիոն ֆրանկ ($4,8 միլիոն):
Bloomberg-ի տվյալներով՝ Լեմանը նախատեսում է բաժնետերերի տարեկան ժողովում առաջարկել իր վարձատրության ընդհանուր գումարը նվազեցնել մինչեւ 3,8 միլիոն ֆրանկ ($4.05 միլիոն): Միաժամանակ, բանկը նախատեսում է վարչության նախագահին բաժնետոմսերով վճարվող վարձատրության մասնաբաժինը 33%-ից ավելացնել մինչեւ 50%:
Մարտի 9-ին Credit Suisse-ը հայտարարել էր, որ հետաձգում է 2022 թվականի իր ֆինանսական հաշվետվության հրապարակումը՝ ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովի (SEC) կողմից վերջին րոպեին ուղարկված դիմումից հետո:
Բանկը տեղեկացրել էր, որ SEC-ը որոշ հարցեր ունի 2019 եւ 2020 թվականների ազատ դրամական միջոցների հոսքի մասով հաշվետվությունների վերաբերյալ:

Credit Suisse признал неэффективность внутреннего контроля группы за финансовой отчетностью в 2021 и 2022 годах. Выявленные существенные недостатки связаны с неспособностью разработать и поддерживать эффективную оценку рисков в своей финансовой отчетности, отмечается в годовом отчете швейцарского банка. Как передает российское издание Forbes, в Credit Suisse подчеркнули, что для устранения этих существенных недостатков «могут потребоваться значительные ресурсы».Банк проводит переоценку эффективности внутреннего контроля. При этом в Credit Suisse подчеркнули, что финансовая отчетность банка за 2022-2021 годы «справедливо отражает» его финансовое состояние. Банк объяснил, что год назад уже внес коррективы в некоторые свои отчеты. Credit Suisse в своем отчете также сообщил, что председатель совета директоров банка Аксель Леманн отказался от премии в 1,5 млн швейцарских франков ($1,6 млн) за первый год работы на этом посту. Всего Леманн должен был получить 4,5 млн франков ($4,8 млн). По данным Bloomberg, Леманн планирует предложить на ежегодном собрании акционеров снизить общую сумму своего вознаграждения до 3,8 млн франков ($4.05 млн). Одновременно, банк планирует увеличить долю вознаграждения главе правления, выплачиваемую акциями, с 33% до 50%. 09.03.2023 | 14:04 Credit Suisse отложил публикацию отчета из-за обращения американского регулятора 9 марта Credit Suisse заявил, что откладывает публикацию финансового отчета за 2022 год после обращения к нему «в последний момент» Комиссии по ценным бумагам и биржам (SEC) США.Банк сообщил, что у SEC возникли некоторые вопросы к отчетам по потоку свободных денежных средств за 2019 и 2020 годы. Tweet Просмотры 7239