Շվեյցարական Credit Suisse բանկի խնդիրները. հայացք ԱՄՆ-ից
Ամերիկյան JPMorgan-ում կարծում են, որ շվեյցարական Credit Suisse բանկի խնդիրներն այսբերգի միայն գագաթն է, քանի որ բանկային հատվածում ցնցումները բացասաբար են ազդել ֆինանսական շուկաների վրա, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Business Insider պարբերականը։
JPMorgan Asset Management-ի ներդրումային գլխավոր տնօրեն Բոբ Միշելը կանխատեսում է, որ բանկային հատվածին եւ տնտեսությանը նոր դժվարություններ են սպասվում։ Նրա խոսքով՝ այն դժվարությունները, որոնք սկսվեցին Credit Suisse-ում ամերիկյան Silicon Valley Bank-ի սնանկացումից հետո, համաշխարհային բանկային հատվածն ընդգրկած համավարակի միայն սկիզբն է։
«Մենք հետագայում էլ կտեսնենք երկարատեւ ու բազմազան, կուտակվող եւ ուշացող ազդեցությունները շուկայի վրա: Կարծում եմ՝ սա միայն այսբերգի գագաթն է: Առջեւում դեռ շատ ցավ կա»,- ասել է Բոբ Միշելը:
Իր չափով Շվեյցարիայի երկրորդ բանկը՝ Credit Suisse-ը, Silicon Valley Bank-ի փլուզումից հետո հայտնվեց ծանր վիճակում։ Շվեյցարական ֆոնդային բորսայում (SIX) Credit Suisse-ի բաժնետոմսերը մարտի 15-ին թարմացրել են պատմական նվազագույնը: Առեւտրային նստաշրջանի ընթացքում գնանշումները նվազել են 30,8%-ով եւ կազմել 1,55 շվեյցարական ֆրանկ։ Նման անկումն ամենաուժեղն էր մեկ օրվա կտրվածքով։
Մարտի 16-ին Credit Suisse-ը հայտարարեց, որ նախատեսում է Շվեյցարիայի Կենտրոնական բանկից մինչեւ 50 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ ծավալով փոխառություն վերցնել՝ «իրացվելիության նախազգուշացնող ամրապնդման համար»:
Ըստ JPMorgan-ի վերլուծաբանների՝ Credit Suisse-ի խնդիրներն, ամենայն հավանականությամբ, կավարտվեն շվեյցարական բանկի կլանմամբ: Նրանք ամենահավանական սցենար են համարում շվեյցարական UBS ֆինանսական հոլդինգի կողմից բանկի ձեռքբերումը։ Իրավիճակը կապված է շուկայի վստահության հետ առնչվող շարունակական խնդիրների հետ, կարծում են փորձագետները։
UBS-ի հետ համագործակցությունը եղել է այն տարբերակներից մեկը, որը քննարկվել է Credit Suisse-ի եւ շվեյցարական իշխանությունների միջեւ բանկը կայունացնելու վերաբերյալ բանակցությունների ժամանակ, նշել են Bloomberg-ի աղբյուրները:
Միաժամանակ, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան Պիեռը նախօրեին հայտարարել է, որ Credit Suisse-ի խնդիրները կապված չեն ամերիկյան բանկային հատվածում տեղի ունեցածի հետ:
«Մենք հետեւում ենք իրավիճակին։ Ես գիտեմ, որ ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը կապ է պահպանում իր շվեյցարացի գործընկերների հետ, ինչը շատ կարեւոր է։ Բայց պետք է ասեմ, որ այն, ինչ մենք այժմ տեսնում ենք Credit Suisse-ի հետ կապված, առանձին խնդիր է։ Դրա խնդիրները կապված չեն [ԱՄՆ-ի] ընթացիկ տնտեսական իրավիճակի, ներկայիս տնտեսական պայմանների հետ»,- մամուլի խոսնակի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Նա ընդգծել է, որ Սպիտակ տունը Կոնգրեսի եւ անկախ ֆինանսական կարգավորիչների հետ միասին սերտորեն կաշխատի ամերիկյան բանկային հատվածի վերահսկողության ուժեղացման հարցում։ Ժան Պիեռը նշել է, որ առաջիկա մի քանի օրվա ընթացքում Վաշինգտոնի վարչակազմը կարող է հայտարարել փոփոխությունների մասին՝ կապված ավանդների կարգավորման խնդրի հետ։

Проблемы швейцарского банка Credit Suisse: взгляд из США
В американском JPMorgan полагают, что проблемы швейцарского банка Credit Suisse - это лишь верхушка айсберга, поскольку потрясения в банковском секторе негативно повлияли на финансовые рынки, передает RBC cо ссылкой на Business Insider.
Главный инвестиционный директор JPMorgan Asset Management Боб Мишель прогнозирует, что банковский сектор и экономику ждут новые сложности. По его словам, те трудности, которые возникли у Credit Suisse вслед за банкротством американского Silicon Valley Bank-а, только начало эпидемии, охватившей мировой банковский сектор.
«Мы и дальше увидим длительные и разнообразные, накапливающиеся и запаздывающие воздействия на рынок. Я думаю, что это только верхушка айсберга. Впереди еще много боли»,- сказал Боб Мишель.
Второй по величине банк Швейцарии Credit Suisse оказался в тяжелом положении после краха Silicon Valley Bank. Акции Credit Suisse на торгах Швейцарской фондовой биржи (SIX) 15 марта обновили исторический минимум. В ходе торгов котировки рухнули на 30,8%, до 1,55 швейцарского франка. Падение стало сильнейшим за один день.
16 марта Credit Suisse сообщил, что планирует занять у Центрального банка Швейцарии до 50 млрд швейцарских франков для «упреждающего укрепления своей ликвидности».
По мнению аналитиков JPMorgan, проблемы Credit Suisse, скорее всего, закончатся поглощением швейцарского банка. Они считают наиболее вероятным сценарием приобретение банка швейцарским финансовым холдингом UBS. Ситуация связана с продолжающимися проблемами с доверием рынка, считают эксперты.
По словам источников Bloomberg, сотрудничество с UBS было одним из вариантов, обсуждавшихся в ходе переговоров между Credit Suisse и швейцарскими властями о том, как стабилизировать банк.
Одновременно, пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер накануне заявила, что проблемы в банке Credit Suisse не связаны с ситуацией, сложившейся в американской банковской сфере.
«Мы следим за ситуацией. Я знаю, что Минфин США поддерживает связь со своими швейцарскими коллегами, что очень важно. Но я должна сказать, что то, что мы наблюдаем в настоящее время с Credit Suisse, является отдельной проблемой. Его проблемы не связаны с текущей экономической ситуацией, текущими экономическим условиями [в США]»,- отметила пресс-секретарь.
Она подчеркнула, что Белый дом вместе с Конгрессом и независимыми финансовыми регуляторами будут тесно сотрудничать в вопросе усиления надзора за американским банковским сектором. Жан-Пьер отметила, что в ближайшие несколько дней вашингтонская администрация может сообщить об изменениях, связанных с вопросом регулирования депозитов.