«MaxMonitor-ը եղել եւ մնում է Հայաստանի շուկայի առաջատարը»
Banks.am-ի հարցազրույցը Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության մեդիայի մոնիտորինգի եւ վերլուծության MaxMonitor համակարգի ղեկավար Օֆելյա Ղազարյանի հետ
- Տարին մոտենում է ավարտին եւ արդեն սկսվել է դրա ամփոփումը՝ ինչպես ոլորտային, այնպես էլ առանձին ընկերությունների տեսանկյունից: Ինչպիսի՞ն էր տարին մեդիայի մոնիտորինգի եւ վերլուծության շուկայի համար:
- Չափազանցություն կլինի ասել, որ 2025 թվականը խիստ տարբերվում էր նախորդ տարիներից:
Այնուհանդերձ, կարելի է մի քանի միտում առանձնացնել: Առաջինը՝ վերջին տարիներին շատ ընկերություններ սկսեցին մեդիայի մոնիտորինգի գործառույթը վստահել գլոբալ անվճար կամ բավական էժան հարթակներին: Թվում էր, թե դրանք կապահովեն ծառայության նույն որակն ու խորությունը, ինչ մասնագիտացված կազմակերպությունները, սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ իրականությունն այլ է:
Անշուշտ, կարելի է աշխատել նաեւ այդ եղանակով, սակայն եթե ընկերության առջեւ դրված են բարդ խնդիրներ, որոնք պարբերաբար փոփոխության են ենթարկվում, պետք է դիմել մասնագիտացված կառույցների: Թեկուզ միայն այն պատճառով, որ որեւէ գլոբալ հարթակ ձեզ համար իր համակարգում փոփոխություններ չի կատարի, իսկ մենք, օրինակ, պարբերաբար առաջարկություններ ենք ստանում մեր հաճախորդներից, որոնց զգալի մասը կյանքի ենք կոչում շատ սեղմ ժամկետներում:
Եթե նախկինում հիմնականում մեծ ընկերություններն էին կարեւորություն տալիս մեդիայի մոնիտորինգին, ապա վերջին շրջանում այն սկսում է հետաքրքրել նաեւ միջին եւ փոքր ընկերությունների:
Լինում են իրավիճակներ, երբ ընկերությունը, որին առաջարկում ենք մեր ծառայությունը, սկզբում կարծում է, որ մոնիտորինգային գործիքների կարիք չունի եւ կարող է ինքնուրույն հետեւել լրատվական դաշտին՝ դիտարկելով կայքերն ու Facebook էջերը։ Սակայն մեր գործիքը օգտագործելուց ընդամենը մեկ-երկու շաբաթ անց նրանք համոզվում են դրա արդյունավետության մեջ. այն ոչ միայն ժամանակ եւ մարդկային ռեսուրսներ է խնայում, այլեւ ապահովում է, որ հնարավորինս քիչ տեղեկատվություն բաց թողնեն։ Ընդ որում, երբ խոսում ենք մարդկային ռեսուրսների մասին, ամենեւին ի նկատի չունենք, որ այդ աշխատանքը նախկինում «ձեռքով» կատարող աշխատակիցը պետք է կորցնի աշխատանքը: MaxMonitor-ի շնորհիվ այդ նույն աշխատակիցը կարող է ազատված ժամանակն օգտագործել ստացվող տեղեկատվության վերլուծության վրա:
Մեկ այլ միտում է այն, որ եթե նախկինում շատ ընկերություններ ցանկանում էին, որ իրենց համար դիտարկենք «ամեն ինչ»՝ ի նկատի ունենալով բոլոր հնարավոր լրատվության աղբյուրները, այսօր շատերը ցանկանում են զտել դրանք եւ այդ հարցում ապավինում են մեր փորձառությանը:
Օֆելյա Ղազարյանը
Մեծ գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ, որ Հայաստանում գործող ավելի քան 150 լրատվական կայքերից միայն 25-30 տոկոսն է պարբերական սեփական բովանդակություն ապահովում: Ուստի որոշ հաճախորդներ ցանկանում են ստանալ միայն այդ կայքերի բովանդակությունը: Այդ առումով MaxMonitor-ը շատ ճկուն է՝ նույն բանալի-բառերը մեկ հաճախորդի համար կարող ենք դիտարկել 120 կայքերում, մյուսի համար՝ 50, մեկ այլ դեպքում՝ 10 կայքերում:
Համակարգն ի սկզբանե այնպես ենք նախագծել, որ այն կարողանա բավարարել ինչպես փոքր բիզնեսի, այնպես էլ խոշոր կորպորացիաների կարիքները:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում այն փաստը, որ շուկայի մասնակիցներից մեկը 2026թ. հունվարի 1-ից դադարեցնում է ծառայություններ մատուցել:
- Դա ինչ-որ իմաստով օրինաչափ է, քանի որ դժվար է շուկայում մնալ եւ զարգանալ, եթե տարիներ շարունակ վարում ես այնպիսի գնային քաղաքականություն, որը թույլ է տալիս նոր հաճախորդներ ներգրավել, սակայն չի ապահովում անհրաժեշտ ծավալով միջոցներ՝ ծառայությունների շարունակական զարգացումը երաշխավորելու համար: Մեր մոտեցումը այլ է. մենք էլ, բնականաբար, ձգտում ենք նոր հաճախորդներ ունենալ, սակայն դա երբեք ինքնանպատակ չէ: Հաճախորդին ներգրավելով՝ պարտավորվում ես բարձրակարգ եւ անխափան ծառայություն մատուցել, ինչը պարզապես հնարավոր չէ չափազանց ցածր արժեքի դեպքում:
Այնուհանդերձ, մենք կարծում ենք, որ մրցակիցների առկայությունը լավ է շուկայի համար, քանի որ յուրաքանչյուրը կարողանում է ի ցույց դնել իր մրցակցային առավելությունները:
- Եվ որո՞նք են MaxMonitor-ի առավելությունները:
- Ամենաէականը, թերեւս, այն է, որ MaxMonitor-ը Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության մաս է կազմում, որի առաջնային ուղղությունը սեփական բարձրորակ բովանդակության ստեղծումն է: Լրագրողական միջավայրում «եփվելով» եւ ոլորտի յուրահատկություններին «ներսից» տիրապետելով, MaxMonitor-ը հաճախորդներին առաջարկում է փորձառություն, որը շուկայի այլ մասնակիցները չունեն:
Անկեղծ լինենեք եւ ասենք, որ վերջին տարիներին գրեթե անհնար է դարձել հանդես գալ բացառիկ պրոդուկտով՝ երբ խոսքը զուտ ծրագրային լուծումների մասին է: Սակայն այդ լուծումները տարբեր հաճախորդների տարբեր կարիքների հետ ինտեգրելը, հավելյալ գործիքներ ապահովելը պահանջում է մեդիայի ոլորտի իմացություն, որը մենք ունենք:
Բացի դրանից, միակն ենք Հայաստանում, որ անդամակցում ենք մեդիա-մոնիտորինգային ընկերությունների միջազգային FIBEP ասոցիացիային: Դրա շնորհիվ «առաջին ձեռքից» տեղեկանում ենք ոլորտի բոլոր նորություններին, ինչպես նաեւ գործընկերներ ունենք տարբեր երկրներում: Օրինակ, Ավստրիայի մեր գործընկերոջ հետ համատեղ ներկայացնում ենք ֆեյսբուքյան էջերի համեմատական վերլուծության ծառայություն, որը միակն է հայաստանյան շուկայում:
Այս եւ այլ առավելությունների շնորհիվ MaxMonitor-ը եղել եւ մնում է հայաստանյան շուկայի առաջատարը, ինչը, բնականաբար, չի նշանակում, որ չպետք է մտածենք զարգացման մասին:
- Զարգացման ի՞նչ ծրագրեր ունի MaxMonitor-ը 2026 թվականի համար:
- Համակարգում թարմացումներ արվում են միշտ: Ինչպես արդեն ասացի, դրանց մի մասը առաջարկում են հաճախորդները: Համակարգը արհեստական բանականության տարբեր բաղադրիչներով «զինելու» գաղափարներ ունենք՝ 2026-ին կփորձենք դրանք կյանքի կոչել:
Հիմա հատուկ պայմաններ ունենք այն ընկերությունների համար, որոնք կցանկանան MaxMonitor-ի բաժանորդ դառնալ: Բոլոր նրանք, ովքեր մինչեւ ս.թ. դեկտեմբերի 30-ը պայմանագիր մեզ հետ կստորագրեն, 2026-ին մեր ծառայություններից կօգտվեն 20 տոկոս զեղչով: Հետաքրքրողները կարող են կապ հաստատել այս հղումով:

15.12.2025 | 00:11 Главная страница / Новости / Интервью /
Интервью Banks.am с руководителем системы мониторинга и анализа медиа MaxMonitor медиа-компании Медиамакс Офелией Казарян.
- Год подходит к концу, и подведение итогов уже началось: как для секторов в целом,  так и для отдельных компаний. Каким был этот год для рынка мониторинга и анализа медиа?
- Было бы преувеличением сказать, что 2025 год сильно отличался от предыдущих.
Тем не менее, можно выделить несколько тенденций. Во-первых, в последние годы многие компании стали доверять функцию мониторинга СМИ глобальным бесплатным или достаточно дешевым платформам. Казалось, что они обеспечат такое же качество и глубину услуг, как и специализированные организации, но время показало, что это не так.
Бесспорно, можно работать и подобным образом, но если компания сталкивается со сложными задачами, которые периодически трансформируются, следует обращаться к специализированным структурам. Хотя бы потому, что ни одна глобальная платформа не станет вносить изменения в свою систему ради вас, а мы регулярно и в сжатые сроки внедряем многие предложения, которые получаем от наших клиентов.
Если раньше мониторингу медиа уделяли внимание в основном крупные компании, то в последнее время им стали интересоваться также средние и даже небольшие компании.
Бывают ситуации, когда компания, которой мы предлагаем свои услуги, бывает уверена, что ей не нужны инструменты мониторинга, и отслеживать публикации и страницы в Facebook можно своими усилиями. Однако, всего через неделю-две использования нашего инструментария, они убеждаются в его эффективности: MaxMonitor не только экономит время и человеческие ресурсы, но и гарантирует, что возможная потеря важной информации будет сведена практически к нулю. Более того, когда мы говорим о человеческих ресурсах, то вовсе не имеем в виду, что сотрудник, который ранее выполнял эту работу «вручную», должен лишиться работы. Благодаря MaxMonitor тот же сотрудник может использовать освободившееся время для анализа полученной информации.
Офелия Казарян
Другой тренд - если раньше многие компании хотели, чтобы мы отслеживали для них «всё, что можно», имея в виду все возможные источники новостей, то сегодня многие хотят фильтрации их и полагаются в этом вопросе на нашу экспертизу. Не раскрою большого секрета, если скажу, что из более чем 150 новостных сайтов, работающих в Армении, только 25-30 процентов регулярно публикуют собственный контент. Поэтому некоторые клиенты хотят получать контент только с этих сайтов. В этом отношении MaxMonitor очень гибок: для одного клиента мы можем отслеживать одни и те же ключевые слова на 120 сайтах, для другого - на 50, а в третьем случае - на 10 сайтах.
MaxMonitor изначально разрабатона так, чтобы отвечать потребностям как малых компаний, так и крупных корпораций.
- Как вы оцениваете тот факт, что один из участников рынка прекратит предоставление услуг с 1 января 2026 года?
- В каком-то смысле это естественно, поскольку трудно оставаться на рынке и развиваться, если годами проводить ценовую политику, позволяющую привлекать новых клиентов, но не обеспечивающую необходимый объем средств для развития. Мы придерживаемся иного подхода: мы, конечно, стремимся привлекать новых клиентов, но это не является самоцелью. Привлекая клиента, вы обязуетесь предоставлять высококачественное и бесперебойное обслуживание, что невозможно обеспечивать при чрезмерно низкой цене услуг.
Однако мы считаем, что наличие конкурентов всегда полезно для рынка, поскольку каждый из них способен демонстрировать свои конкурентные преимущества.
- И в чём же преимущества MaxMonitor?
- Пожалуй, самое существенное - это то, что MaxMonitor является частью медиа-компании Медиамакс, основное внимание которой сосредоточено на создании собственного высококачественного контента. «Варясь» в журналистской среде и зная специфику отрасли изнутри, MaxMonitor предлагает клиентам опыт, недоступный другим участникам рынка.
Будем честны: в последние годы стало практически невозможно создать эксклюзивный продукт, если иметь в виду сугубо программные решения. Однако интеграция этих решений с потребностями разных клиентов, предоставление дополнительных инструментов требует знания медиа-индустрии, которым мы обладаем.
Кроме того, мы единственная компания в Армении, являющаяся членом международной ассоциации FIBEP, объединяющей компании, занимающиеся медиа мониторингом. Благодаря этому мы получаем информацию «из первых рук» обо всех новостях в этой сфере, а также имеем партнёров в разных странах. Например, вместе с нашим австрийским партнёром мы предлагаем услугу сравнительного анализа страниц Facebook, которая является единственной на армянском рынке.
Благодаря этим и другим преимуществам, MaxMonitor был и остается лидером на армянском рынке, что, конечно, не означает, что мы не думаем о развитии.
- Каковы планы развития MaxMonitor на 2026 год?
- В систему постоянно вносятся обновления. Как я уже отмечала, многие из них предлагаются самими клиентами. У нас есть идеи по «вооружению» системы различными ИИ-компонентами, которые мы постараемся воплотить в жизнь в 2026 году.
В настоящее время у нас действуют специальные условия для компаний, желающих стать клиентами MaxMonitor. Те компании, которые заключат с нами договора до 30 декабря, будут пользоваться нашими услугами со скидкой 20% в 2026 году. Заинтересованные лица могут связаться с нами по этой ссылке.