Տիգրան Մնացականյան. Pullman-ը բարձրացնում է ներդրողների վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ
Երեւանի «Նորքի Այգիներ» 180 հասցեում կառուցվում է Pullman Living and Residences Yerevan համալիրը, որը նույն տարածքում համատեղում է բարձրակարգ բնակարանային հարմարավետությունը, միջազգային չափանիշների հյուրանոցային ծառայությունները եւ ներդրումներ ներգրավելու բացառիկ փորձը։ Համալիրը, որի ավարտը նախատեսված է 2027 թվականի ավարտին, կառուցվում է աշխարհում հյուրընկալության ոլորտի առաջատար խմբերից Accor-ի եւ հայկական «Տեխնոտուն» ընկերությունը համագործակցությամբ:
Banks.am-ը զրուցել է «Տեխնոտուն» ընկերության տնօրեն Տիգրան Մնացականյանի հետ՝ հասկանալու, թե ինչ առանձնահատկություններ կունենա նախագիծը, ինչպիսին է լինելու դրա ազդեցությունը անշարժ գույքի շուկայի վրա, եւ ինչ սպասելիքներ ունի ներդրողների համար։
- Պարոն Մնացականյան, սկզբի համար խնդրում ենք ներկայացրեք Accor-ի Pullman բրենդը։
- Accor-ը աշխարհի թոփ 10 խոշոր խմբերից մեկն է, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Փարիզում: Այն ներառում է շուրջ 5600 հյուրանոց, 10 000 ռեստորան եւ սրճարան աշխարհի ավելի քան 110 երկրներում։ Խումբն ունի հյուրընկալության ամենաբազմազան էկոհամակարգերից մեկը, ոլորտային նախագծերի տարաբնույթ պորտֆոլիո, որը ներառում է 51 հյուրանոցային բրենդ։ Pullman-ը ընկերության պրեմիում բրենդն է, որն Accor-ի հետ համագործակցության արդյունքում բերում ենք Հայաստան։ Այս պահին Pullman-ը ներկայացված է 49 երկրում։
Այն կոնցեպտը, որը Pullman բրենդով ներկայացնում ենք Հայաստանում, համեմատաբար նոր է։ Այն «living and residence» ձեւաչափով նախագիծ է, որի մի մասը 5 աստղանի հյուրանոցային, մյուս մասը՝ բնակելի համալիր է։ Այս ամբողջը սպասարկում է Pullman բրենդը:
- Ինչպե՞ս ձեւավորվեց համագործակցությունը Accor-ի հետ եւ Pullman Living and Residences Yerevan նախագիծը Հայաստանում իրականացնելու գաղափարը։ Ի՞նչն էր այս որոշման հիմնական շարժառիթը։
- Երբ սկսեցինք մտածել շենքի նախագծման շուրջ, սկզբից նախատեսում էինք, որ այն պետք է ունենա բարձրակարգ հանգստի գոտիներ՝ լողավազաններ, մարզասրահ, մանկական ակումբ եւ հինգաստղանի հյուրանոցին բնորոշ այլ ենթակառուցվածքներ։ Մեր խորհրդատուներից մեկը առաջարկեց, որ շենքը բրենդավորվի եւ համապատասխանեցվի միջազգային չափանիշներին` նման ծավալի համալիրը բարձրակարգ սպասարկմամբ ապահովելու նպատակով։
Բազմաթիվ բրենդների հետ բանակցելուց հետո հասկացանք, որ մեզ համար ամենագլխավոր եւ կարեւոր հանգամանքն այն էր, որ բրենդը կսպասարկի ամբողջ համալիրը: Հետեւաբար, ընտրությունը կանգ առավ հյուրընկալության խոշորագույն ընկերություններից մեկի՝ Accor Group-ի վրա, որի մոտեցումը համընկավ մեր հիմնադրի տեսլականի հետ՝ ունենալ համահավասար պրեմիում սպասարկում բոլոր բնակիչների եւ հյուրերի համար։
Նույնիսկ կային ասպեկտներ, որտեղ մեր պահանջներն ու նշաձողն ավելի բարձր էին եւ խիստ՝ քան բրենդինը, քանի որ մենք էլ բացառիկ համալիր ստեղծելուն էինք միտված: Ընկերության հետ hամագործակցության հուշագիրը ստորագրվեց անցյալ տարի հուլիսի 2-ին՝ ազդարարելով համագործակցության մեկնարկը։ Այժմ Pullman Living and Residences Yerevan համալիրն ամբողջությամբ կառուցում ենք Accor-ի չափանիշներով եւ վերահսկողությամբ`սահմանելով նոր մշակույթ: Սա մեր ընկերության, ինչպես նաեւ Հայաստանի կառուցապատման ոլորտի համար նոր միջազգային չափանիշների, գիտելիքների եւ բարձր պահանջների ներգրավման կարեւոր փորձ է։
- Accor խմբի Արեւելյան Եվրոպայի գլխավոր գործառնական տնօրեն Ալեքսիս Դելարոֆի խոսքով՝ այն, ինչ նրանք բերում են Հայաստան, նոր է, եւ «մենք այս գործում առաջատարներից ենք»։ Պարզաբանեք, խնդրում եմ, ինչո՞ւմ է կայանում այս նախագծի բացառիկությունը։
- Նման նախագծի բացառիկությունն այն է, որ այն առաջարկում է նոր ապրելակերպ։ Այն նախատեսված է մարդկանց համար, որոնք գնահատում են իրենց ժամանակը, սիրում են վայելել կյանքը եւ ցանկանում են ունենալ բոլոր հարմարությունները անմիջապես իրենց բնակության վայրում։ Pullman Living and Residences Yerevan-ի տարածքում լինելու են բաց եւ փակ ենթակառուցվածքների բացառիկ բազմազանություն՝ համապատասխանելով միջազգային պրեմիում ստանդարտներին։
Լինելու են «outdoor» ենթակառուցվածքներ՝ բաց infinity լողավազան, մանկական բաց լողավազան, բասկետբոլի, ֆուտբոլի, թենիսի եւ վոլեյբոլի խաղադաշտեր, վազքուղիներ եւ հեծանվուղիներ, երեխաների բաց խաղահրապարակ, զբոսանքի եւ հանգստի գոտիներ, տարածքներ ընտանի կենդանիների համար: Կունենանք նաեւ «indoor» ենթակառուցվածքներ՝ 500 քմ մակերեսով ֆիթնես կենտրոն, 1000 քմ-ից ավելի սպա գոտի՝ փակ տաքացվող լողավազանով, Kid’s Club, Co-working տարածք, կոնֆերանս դահլիճ եւ հանդիպումների սրահներ, ռեստորան եւ լաունջ բար, գեղեցկության սրահ, սուպերմարկետ, դեղատուն:
Բնակիչներին հասանելի են լինելու հետեւյալ հիմնական ծառայությունները՝ կոնսիերժ, valet parking, անվտանգություն եւ տեսահսկում: Լինելու են նաեւ բրենդի պրեմիում À La Carte ծառայությունները՝ քիմմաքրում եւ լվացքատուն, տարածքի/բնակարանի մաքրում, room-service, «While You Are Away»՝ սպասարկում բնակչի բացակայության ընթացքում։ Այսինքն՝ բնակիչը, առանց իր տան տարածքից դուրս գալու, կարող է օգտվել բոլոր այս ծառայություններից։
Շենքի հյուրանոցային հատվածի համար նախատեսված ծառայությունները հասանելի կլինեն նաեւ հիմնական բնակիչներին։ Կարծում եմ, որ ներկայումս Երեւանում չկա այս չափի հողատարածքով, այսքան համալիր եւ բազմաֆունկցիոնալ լուծումներ ունեցող նախագիծ։
- Ըստ նախնական հաշվարկների՝ նախագծի ներդրումային բյուջեն ավելի քան 100 մլն ԱՄՆ դոլար է։ Ինչպիսի՞ն է այս ներդրումների կառուցվածքը։
- Ներդրումային փաթեթը կազմում է $100 մլն, որի հիմնական բաղադրիչներն են` սեփական միջոցները՝ ի դեմս ընկերության հիմնադիրների, բանկերի կողմից ստացված վարկերը եւ գնորդների կողմից ստացված կանխավճարների ապասառեցումները։
Pullman-ը միայն աջակցում է ընկերության բարձր չափանիշներին համահունչ կոնցեպտի իրականացմանը եւ հետագայում իր վրա է վերցնելու համալիրի սպասարկման գործառույթը։
- Հայաստանն այսօր որքանո՞վ է գրավիչ միջավայր խոշոր ներդրումների համար։ Որո՞նք են այն առավելությունները եւ ռիսկերը, որոնք դիտարկում եք նման նախագծերի ընթացքում։
- Իրավացի եք, ոլորտում տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք, ըստ իս, մեծամասամբ պայմանավորված են եղել «ֆորս-մաժորային» տրամադրություններով եւ արտաքին գործոնների ազդեցությունից զգալի փոփոխություններ են եղել։ Սակայն վերջին տասնամյակում Երեւանի անշարժ գույքի շուկան շարունակել է արձանագրել կայուն աճ: Թեեւ փորձագետների կարծիքները երբեմն հակասական են՝ 2025 թվականի ընթացիկ տվյալները չեն արձանագրում էական գնանկում: Գները պահպանել են դրական եւ համեմատաբար կայուն շարժը, ինչը վկայում է բարձր պահանջարկի եւ ներդրումային հետաքրքրության շարունակականության մասին՝ ըստ ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի հրապարակված պաշտոնական տվյալների։
Ոլորտում, անշուշտ, կարիք կա նաեւ օրենսդրական փոփոխությունների, որը կբերի հստակության։ Այս ամենը հուզումների տեղիք կարող էր տալ, սակայն նշեմ, որ հյուրընկալության ոլորտի աշխարհում խոշորագույն խաղացողների կողմից մեր նախագծից բացի՝ մի քանի նոր նախագիծ եւս գործարկվում է: Սա վկայում է այն մասին, որ անորոշություններ կան, սակայն շուկան աճ է գրանցում եւ վստահության մակարդակը ՀՀ-ի հանդեպ բարձրանում է: Նման գործընկերների ներգրավվածությունն իր հերթին ներդրողների համար ստեղծում է ավելի կանխատեսելի միջավայր։
Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում կունենանք էլ ավելի կայուն իրավիճակ, ինչն ուղիղ խթան կհանդիսանա ներդրումների աճի համար: Միանշանակ կարելի է ասել, որ Հայաստանում Pullman-ի նման բրենդի ներկայությունը բարձրացնում է երկրի նկատմամբ վստահությունը եւ ներդրողներին փոխանցում կայունության եւ հուսալիության զգացում։
- Հետաքրքիր կլինի լսել Ձեր փորձագիտական կարծիքը հայաստանյան անշարժ գույքի շուկայի վերաբերյալ․ հաճախ կարելի է լսել, որ շինարարական այսպիսի բումը չի համապատասխանում պահանջարկին, մինչդեռ Ձեր նախագիծը, կարծես, հակառակն է ցույց տալիս։ Ի՞նչ է իրականում տեղի ունենում շուկայում։
- Եկամտահարկի վերադարձի մասին օրենսդրական փաթեթի ընդունումից, Հայաստանում շուկայի շարժից հետո տրվել են մեծաքանակ շինթույլտվություններ, կառուցապատումների ծավալը բավականին մեծացել է, ուստի շուկան հագեցած է եւ ընտրության շրջանակը բավականին լայն։ Այս պահանջարկը վերջին տարիներին նաեւ ձեւավորել է զբոսաշրջության աճ եւ ՀՀ ժամանողների զգալի հոսք:
Շուկայի տրամադրություններն, այո, մեծ ազդեցություն ունեն, սակայն եզակի նախագծերի դեպքում պահանջարկի ձեւավորումը այլ կերպ է ընթանում։
Մեր գնորդները, ՀՀ-ից բացի՝ նաեւ Եվրոպայի տարբեր երկրներից, Ռուսաստանի Դաշնությունից եւ ԱՄՆ-ից են՝ մեծամասնությունն ազգությամբ հայ, ինչը կրկնակի պարտավորեցնող է, որպեսզի պահպանենք նախագծի բացառիկությունը։
- Եվ վերջում՝ ի՞նչ եք սպասում այս նախագծից անձամբ Դուք՝ որպես ներդրումային նախաձեռնության ղեկավար։
- Կարծում եմ, որ այս նախագիծը ինքնին կնպաստի Հայաստան նոր ներդրումների ներգրավմանը։ Նախագծի ինքնատիպության հիմնական գործոններն են՝ բրենդի ուժն ու միջազգային ստանդարտները, շինարարության որակը, օգտագործվող նյութերը, նորարար մոտեցումները եւ կիրառվող առաջադեմ տեխնոլոգիաները։
Բացումից հետո կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր: Հրավիրված եւ տեղում վերապատրաստվող ոլորտային մասնագետների շնորհիվ կհամալրվի մեր անձնակազմը, ինչը զարկ կտա նաեւ հյուրընկալության ոլորտի զարգացմանը։
Զբոսաշրջության տեսանկյունից «living» կոնցեպտը միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կեցության ձեւաչափով, աշխատանքային նպատակով Հայաստան տեղափոխված մարդկանց հնարավորություն կտա այստեղ գտնել իրենց ժամանակավոր տունը, որն իր հերթին եւս կնպաստի ներդրումային միջավայրին։
Մեր նվիրումը, ունենալ էկոլոգիապես մաքուր միջավայր, բխեց նրանից, որ նախագծի 20 000 քմ ընդհանուր մակերեսից 16 000-ը թողնում ենք որպես կանաչապատ եւ ընդհանուր օգտագործման տարածք, որտեղ կգործի նաեւ մեր որդեգրած «no car» քաղաքականությունը: Իսկ համալիրը ապահովված է լինելու «Ա» դասի էներգախնայողությամբ՝ կրկին միտված մեր շուրջն ավելի մաքուր միջավայր ստեղծելուն:
Խիստ կարեւորելով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը, հանձն ենք առել վերանորոգել ճանապարհը դեպի մեր փողոց, որը կլուսավորվի, կասֆալտապատվի եւ կկառուցվեն մայթեզրեր: Իսկ վերգետնյա ենթակառուցվածքային մալուխները եւ խողովակները փոխարինվել են ստորգետնյայով։ Մեր միջոցներով արդեն փոխել ենք նաեւ Գ.Հովսեփյան եւ Ա.Արմենակյան փողոցների ջրագիծը։ Մեր հողատարածքի սահմանի ստորին հատվածում Երեւանի քաղաքապետարանը մոտ մեկ տարի առաջ մեկնարկել է երբեմնի «Նորքի Այգիների» վերակառուցման նախագիծը: Տնկվել է մոտ 7 հա անտառ, որտեղ մեր տեխնիկայով եւ մարդկային ներուժով ակտիվ մասնակցություն ենք ունեցել:

15.12.2025 | 12:47 Главная страница / Новости / Интервью /
В Ереване по адресу Норки Айгинер, 180, строится комплекс Pullman Living and Residences Yerevan, сочетающий комфортные квартиры высшего класса, гостиничный сервис международного уровня и исключительный опыт привлечения инвестиций. Комплекс, завершение строительства которого запланировано на конец 2027 года, строится одной из ведущих мировых групп в сфере гостеприимства Accor в партнерстве с армянской компанией «Технотун».
Banks.am пօбеседовал с директором компании «Технотун» Тиграном Мнацаканяном об особенностях проекта, его влиянии на рынок недвижимости и ожиданиях инвесторов.
- Господин Мнацаканян, расскажите, пожалуйста, о бренде Pullman группы Accor.
- Accor входит в топ-десятку крупнейших мировых групп; ее головной офис находится в Париже. Она включает около 5600 отелей, 10 000 ресторанов и кафе в более чем 110 странах. Группа компаний обладает одной из самых разнообразных экосистем в сфере гостеприимства и обширным портфолио отраслевых проектов, включающих более 51 гостиничного бренда. Pullman - это премиальный бренд компании, который мы выводим в Армению благодаря сотрудничеству с Accor. В настоящее время Pullman представлен в 49 странах.
Концепция, которую мы внедряем в Армении под брендом Pullman, относительно новая. Это проект «living and residence», часть которого представляет собой комплекс 5-звёздочных отелей, а другая - жилой комплекс. Всё это обслуживается брендом Pullman.
– Как возникло партнерство с Accor и идея реализации проекта Pullman Living and Residences Yerevan в Армении? Что послужило основной мотивацией для этого решения?
– Когда мы начинали думать о проекте здания, то изначально планировали, что оно будет иметь высококлассные зоны отдыха: бассейны, тренажерный зал, детский клуб и другую инфраструктуру, характерную для пятизвездочного отеля. Один из наших консультантов предложил брендировать здание и привести его в соответствие с международными стандартами, чтобы обеспечить комплекс подобного масштаба высоким качеством обслуживания.
После переговоров с многочисленными брендами мы поняли, что самое важное для нас – чтобы бренд обслуживал весь комплекс. Поэтому выбор пал на одну из крупнейших компаний в сфере гостеприимства – Accor Group, чей подход совпадал с видением нашего учредителя – обеспечить равноценный премиальный сервис для всех жильцов и гостей.
В некоторых аспектах наши требования и стандарты были выше и строже, чем у бренда, поскольку мы стремились создать уникальный комплекс. Меморандум о сотрудничестве с компанией был подписан 2 июля 2024 года, ознаменовав начало сотрудничества. Сейчас мы строим комплекс Pullman Living and Residences Yerevan в полном соответствии со стандартами и под надзором Accor, устанавливая новую культуру. Это важный опыт как для нашей компании, так и для строительной отрасли Армении в плане привлечения новых международных стандартов, знаний и высоких требований.
- По словам главного операционного директора группы Accor в Восточной Европе Алексиса Делароффа, то, что они привносят в Армению – это нечто новое, и «мы являемся одними из лидеров в этой области». Расскажите, пожалуйста, в чём уникальность этого проекта.
- Уникальность такого проекта заключается в том, что он предлагает новый образ жизни. Он создан для людей, которые ценят своё время, любят наслаждаться жизнью и хотят иметь все удобства прямо там, где живут. Pullman Living and Residences Yerevan будет отличаться исключительным разнообразием открытой и закрытой инфраструктуры, соответствующей международным стандартам премиум-класса.
В комплексе будет предусмотрена зона под открытым: открытый infinity бассейн, открытый детский бассейн, баскетбольная, футбольная, теннисная и волейбольная площадки, беговые и велосипедные дорожки, детская игровая площадка на открытом воздухе, зоны для прогулок и отдыха, зоны для домашних животных. Закрытая зона включает фитнес-центр площадью 500 кв. м, SPA-зону площадью более 1000 кв. м с крытым подогреваемым бассейном, территорию Kid’s Club, Co-working, конференц-зал и переговорные комнаты, ресторан и лаунж-бар, салон красоты, супермаркет, аптеку.
Жильцам будут доступны следующие основные услуги: консьерж, парковка с услугами парковщика, охрана и видеонаблюдение. Также будут доступны услуги бренда премиум-класса À La Carte: химчистка и прачечная, уборка территории/квартиры, а также room-service «While You Are Away» - обслуживание во время отсутствия жильцов дома. То есть, жильцы будут иметь возможность пользоваться всеми этими услугами, не выходя из дома.
Услуги, предусмотренные гостиничной частью здания, будут доступны и основным жильцам. Думаю, на данный момент в Ереване нет проекта с такой большой площадью, с такими комплексными и многофункциональными решениями.
– По предварительным расчётам, инвестиционный бюджет проекта составляет более 100 миллионов долларов США. Какова структура этих инвестиций?
– Инвестиционный пакет составляет 100 миллионов долларов США, основными составляющими которого являются: собственные средства учредителей компании, банковские кредиты и разморозка авансов, полученных от покупателей.
Pullman лишь поддерживает реализацию концепции в соответствии с высокими стандартами компании и в дальнейшем возьмёт на себя функции обслуживания комплекса.
– Насколько привлекательна Армения сегодня для крупных инвестиций? Какие преимущества и риски вы рассматриваете в подобных проектах?
– Вы правы, в секторе произошли события, которые, на мой взгляд, во многом были обусловлены «форс-мажорными» настроениями, и под влиянием внешних факторов произошли существенные изменения. Тем не менее, за последнее десятилетие рынок недвижимости Еревана продолжает демонстрировать стабильный рост. Хотя мнения экспертов порой противоречивы, текущие данные за 2025 год не свидетельствуют о существенном снижении цен. Согласно официальным данным, опубликованным Комитетом кадастра Армении, цены сохранили положительную и относительно стабильную динамику, что свидетельствует о сохраняющемся высоком спросе и инвестиционном интересе.
Безусловно, в этой области необходимы законодательные изменения, которые внесли бы ясность. Всё это могло бы стать поводом для волнений, но я хотел бы отметить, что помимо нашего проекта, крупнейшие игроки в сфере гостеприимства также запускают несколько новых проектов. Это говорит о том, что несмотря на наличие некоторых неопределённостей, рынок растёт, и уровень доверия к Армении повышается. Привлечение таких партнёров, в свою очередь, создаёт более предсказуемую среду для инвесторов.
Надеюсь, в ближайшем будущем ситуация ещё более стабилизируется, и это станет прямым стимулом для роста инвестиций. Можно с уверенностью сказать, что присутствие в Армении такого бренда как Pullman, повышает доверие к стране и создаёт у инвесторов ощущение стабильности и надёжности.
– Было бы интересно ваше экспертное мнение о рынке недвижимости Армении: часто можно услышать, что строительный бум не соответствует спросу, в то время как ваш проект, похоже, демонстрирует обратное. Что на самом деле происходит на рынке?
– После принятия пакета законов о возврате подоходного налога, после оживления рынка в Армении, было выдано большое количество разрешений на строительство, объёмы строительства значительно увеличились, благодаря чему рынок насыщен, а выбор довольно широк. На спрос также повлиял рост туризма и значительный поток посетителей в Армению в последние годы.
Да, рыночные настроения оказывают большое влияние, но в случае с уникальными проектами формирование спроса происходит иначе. Наши покупатели не только из Армении, но из различных европейских стран, Российской Федерации и США – большинство армяне по национальности, что вдвойне обязывает нас сохранять уникальность проекта.
– И наконец, чего вы лично, как руководитель инвестиционной инициативы, ожидаете от этого проекта?
– Я считаю, что проект сам по себе будет способствовать привлечению новых инвестиций в Армению. Главные факторы уникальности проекта: сила бренда и соответствие международным стандартам, качество строительства и используемых материалов, инновационные подходы и передовые технологии.
После открытия будут созданы новые рабочие места. Благодаря приглашенным и обученным местным специалистам наш штат пополнится, что также даст толчок развитию сферы гостеприимства. С точки зрения туризма, «living» концепция предоставит людям, переехавшим в Армению на работу в средней и долгосрочной перспективе, возможность найти здесь временное жилье, что, в свою очередь, также будет способствовать улучшению инвестиционной среды.
Наша приверженность экологически чистой среде обусловлена тем, что мы оставляем 16 000 из 20 000 квадратных метров проекта под озелененные пространства общего пользования, где также будет действовать принятая нами политика «no car». Комплекс будет иметь энергосберегаемость класса «А», что опять же направлено на создание более чистой окружающей среды.
Придавая особую важность корпоративной социальной ответственности, мы взяли на себя обязательство отремонтировать дорогу, ведущую к нашей улице: она будет освещена, заасфальтирована, будут построены тротуары. Наземные инфраструктурные кабели и трубы заменены на подземные. На наши средства мы уже заменили систему водоснабжения улиц Г. Овсепяна и А. Арменакяна. В нижней части границы нашего участка мэрия Еревана около года назад начала проект реконструкции ранее находившихся здесь «Садов Норка». Используя нашу технику и человеческий ресурс, мы приняли активное участие в посадке около 7 гектаров леса.