Մարտի 8-ից մարտի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում ԱՄՆ բանկերը Դաշնային պահուստային համակարգից (FRS) ռեկորդային՝ $164,8 միլիարդի փոխառություն են վերցրել. մեկ շաբաթ առաջ նրանք ընդամենը $4,58 միլիարդ էին ներգրավել FRS-ից:Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով FRS-ի հրապարակած վիճակագրությունը։Դա վկայում է Silicon Valley Bank-ի (SVB) սնանկացումից հետո բանկերի ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրների սրման մասին, նշում է գործակալությունը։ Նախորդ ռեկորդը գրանցվել էր 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ՝ $111 միլիարդ։Մարտի 8-15-ը FRS-ի տրամադրած միջոցներից $152.85 միլիարդը բաժին է ընկել բանկերի իրացվելիությանն աջակցելու ավանդական մեխանիզմին, եւս $11,9 միլիարդ բանկերը ստացել են շտապ ֆինանսավորման ծրագրի (BTFP) շրջանակում, որը գործարկվել է մարտի 12-ին: 17.03.2023 | 13:49 ԱՄՆ խոշոր բանկերը $30 մլրդ-ի «վստահության» ավանդ են ներդրել First Republic Bank-ում Կարճաժամկետ փոխառությունները տրամադրվել են FRS-ի երկու պահուստային ֆոնդերի միջոցով եւ կապված են ավանդներից գումարների արտահոսքի հետ Կալիֆոռնիայի SVB-ի եւ Նյու Յորքի Signature Bank-ի փակումից հետո: Եվս $142,8 միլիարդի փոխառու միջոցներ է տրամադրվել Ավանդների ապահովագրման դաշնային կորպորացիայի (FDIC) կողմից SVB-ի եւ Signature Bank-ի միջնորդ բանկերին: Tweet Դիտում՝ 10647

Американские банки за неделю заняли у ФРС рекордные $165 млрд
Банки США с 8 по 15 марта заняли у Федеральной резервной системы (ФРС) рекордные $164,8 млрд, неделей ранее они привлекли у ФРС всего $4,58 млрд.
Как передает российское издание Forbes, об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на опубликованную ФРС статистику.
Она свидетельствует об обострении проблем с финансированием банков после банкротства Silicon Valley Bank (SVB), отмечает агентство. Предыдущий рекорд был достигнут во время финансового кризиса 2008 года - $111 млрд.
Из средств ФРС, выданных с 8 по 15 марта, $152.85 млрд пришлось на традиционный механизм поддержки ликвидности банков, $11,9 млрд банки получили по программе срочного финансирования (BTFP), которая была запущена 12 марта.
Краткосрочные займы были предоставлены через два резервных фонда ФРС и связаны с оттоком денег с вкладов и депозитов после закрытия калифорнийского SVB и нью-йоркского Signature Bank. Еще $142,8 млрд заемного финансирования выдала Федеральной корпорация страхования вкладов (FDIC) банкам-посредникам для SVB и Signature Bank.