ԱՄՆ-ում փակվել է 2008-ի ֆինանսական ճգնաժամից հետո ամենախոշոր բանկը
Կալիֆոռնիայի Ֆինանսական պաշտպանության եւ նորարարությունների դեպարտամենտը (CDFPI, նահանգի ֆինանսական կարգավորիչ մարմին) փակել է ամերիկյան Silicon Valley Bank-ը (SVB), նշվում է գերատեսչության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ դեպարտամենտը բանկի կառավարիչ է նշանակել Ավանդների ապահովագրման դաշնային կորպորացիային (FDIC): Ապահովագրված ավանդատուներին պաշտպանելու համար վերջինս ստեղծել է նոր կառույց՝ Deposit Insurance National Bank of Santa Clara-ն, ուր Silicon Valley Bank-ից փոխանցվել են բոլոր ապահովագրված ավանդները:
Մարտի 13-ին կբացվեն բանկի գլխամասային գրասենյակը եւ մասնաճյուղերը, բոլոր ապահովագրված ավանդատուներին հասանելի կլինեն իրենց ավանդները, վստահեցրել է կարգավորիչը։ Չապահովագրված ավանդատուները կստանան իրենց առաջին վճարումները հաջորդ շաբաթ, իսկ հետագա վճարումները կկատարվեն Silicon Valley Bank-ի ակտիվների վաճառքի հետ մեկտեղ, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Silicon Valley Bank-ը 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր ԱՄՆ-ում փակված ամենամեծ բանկն է, նշում է Reuters-ը։ Այն ժամանակ փլուզվել էր Washington Mutual բանկը, ինչն էլ առաջացրեց համաշխարհային ճգնաժամը, գրում է գործակալությունը։ Silicon Valley Bank-ը 2022 թվականի վերջի դրությամբ ԱՄՆ-ի 16-րդ բանկն էր իր չափով։ Այն ավանդների ապահովագրման համակարգի մասնակից առաջին բանկն է, որը փլուզվեց ավելի քան երկու տարվա ընթացքում: Վերջին անգամ դա տեղի էր ունեցել Կանզասի Almena State Bank-ի հետ՝ 2020 թվականի հոկտեմբերին, հաղորդում է CDFPI-ը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ SVB-ն ուներ $209 միլիարդի ակտիվներ եւ $175,4 միլիարդի ավանդներ, ասված է Կալիֆոռնիայի կարգավորիչի հաղորդագրության մեջ: Ավանդների ապահովագրման դաշնային կորպորացիան ապահովագրում է միայն մինչեւ $250 000-ի ավանդները, նշում է Financial Times-ը: Միաժամանակ, SVB-ի հաճախորդներից շատերը եղել են վենչուրային կապիտալի հիմնադրամներ եւ ստարտափներ, որոնց հաշիվների վրա կային այս շեմից շատ ավելի մեծ գումարներ, գրում է թերթը։ 2022 թվականի վերջին SVB-ն գնահատել էր, որ իր ավանդների գրեթե 96%-ը գերազանցում է սահմանաչափը կամ ապահովագրված չէ, հավելել է պարբերականը։
Silicon Valley Bank-ը փակվեց անմիջապես այն բանից հետո, երբ իր հաճախորդները շտապեցին ընդամենը մեկ օրում հաշիվներից հանել $42 միլիարդ, իսկ բաժնետոմսերի առեւտուրը կանգնեցվեց 66% անկումից հետո, նշում է Reuters-ը: Բանկը չկարողացավ շտապ ներգրավել նոր կապիտալ՝ վնասները փոխհատուցելու համար. մարտի 10-ին այն հրաժարվեց $2,25 միլիարդ ներգրավելու ծրագրերից եւ սկսեց գնորդ փնտրել, նշում են Financial Times-ի իրազակ աղբյուրները:
Silicon Valley Bank-ի խնդիրները սկսվեցին այն պատճառով, որ վերջինս որոշել էր $91 միլիարդ ընդհանուր գումարի ավանդները տեղաբաշխել երկարաժամկետ արժեթղթերում՝ հիփոթեքային եւ ԱՄՆ գանձապետական պարտատոմսերում, գրում է Financial Times-ը: Սակայն ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից հիմնական տոկոսադրույքի արագ բարձրացման պատճառով այդ արժեթղթերն այժմ արժեն $15 միլիարդով ավելի քիչ, քան գնման պահին, գրում է թերթը։ Տոկոսադրույքի ագրեսիվ բարձրացումը վատթարացրեց ֆինանսական պայմաններն այն ստարտափների համար, որոնց հետ աշխատել էր Silicon Valley Bank-ը, կարծում է Reuters-ը։

Департамент финансовой защиты и инноваций Калифорнии (CDFPI, финансовый регулятор штата) закрыл американский банк Silicon Valley Bank (SVB), говорится в сообщении на сайте департамента. Как передает российское издание Forbes, департамент назначил управляющим банком Федеральную корпорацию по страхованию вкладов (FDIC). Чтобы защитить застрахованных вкладчиков, она создала новую структуру - Deposit Insurance National Bank of Santa Clara, в которую перевела все застрахованные вклады из Silicon Valley Bank.13 марта откроется головной офис и все отделения банка, все застрахованные вкладчики получат доступ к их вкладам, заверил регулятор. Незастрахованным вкладчикам на предстоящей неделе произведут первые выплаты, последующие будут совершать по мере продажи активов Silicon Valley Bank, говорится в сообщении.Silicon Valley Bank - самый большой закрывшийся банк в США со времен финансового кризиса 2008 года, отметил Reuters. Тогда крах потерпел банк Washington Mutual: это и спровоцировало мировой кризис, написало агентство. Silicon Valley Bank по состоянию на конец 2022 года банк был 16-м по размеру в США. Это первый банк - участник системы страхования вкладов, который обрушился, за более чем два года. В последний раз это происходило с Almena State Bank из Канзаса в октябре 2020 года, сообщил CDFPI.По состоянию на 31 декабря 2022 года, у SVB были активы на общую сумму $209 млрд, общий объем депозитов составил $175,4 млрд, говорится в сообщении калифорнийского регулятора. Федеральная корпорация по страхованию вкладов страхует только вклады в размере до $250 000, отметила Financial Times. При этом многими клиентами SVB были фонды венчурного капитала и стартапы, на счетах которых были суммы сильно больше этого порога, написала газета. По состоянию на конец 2022 года SVB оценивал, что почти 96% его депозитов превышали лимит либо не покрывались страховкой, добавило издание. Silicon Valley Bank был закрыт вскоре после того, как его клиенты поспешили забрать со счетов $42 млрд всего за один день, а торги акциями были приостановлены после их падения на 66% на предварительных торгах, отметил Reuters. Банку не удалось срочно привлечь новый капитал, чтобы восполнить потери: 10 марта он отказался от планов привлечь $2,25 млрд и начал искать покупателя, утверждают осведомленные источники FT. 10.03.2023 | 16:21 Четыре крупнейших банка CША за день потеряли $52,4 млрд рыночной стоимости Проблемы у Silicon Valley Bank начались из-за того, что он решил разместить депозиты на общую сумму $91 млрд в ценные бумаги с длительным сроком погашения: ипотечные облигации и казначейские облигации США, написала FT. Однако из-за быстрого повышения базовой ставки Федеральной резервной системой США сейчас эти бумаги стоят на $15 млрд меньше, чем было в момент покупки, сообщила газета. Агрессивное повышение ставки привело к ухудшению финансовых условий для стартапов, с которыми работал Silicon Valley Bank, считает Reuters. Tweet Просмотры 9988