ԱՄՆ 4 խոշորագույն բանկերի շուկայական արժեքը 1 օրում նվազել է $52,4 միլիարդով
Ակտիվների չափով ամերիկյան չորս խոշորագույն բանկերի շուկայական արժեքը մեկ օրում նվազել է $52,4 միլիարդով:
Ինչպես հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը (FT), մարտի 9-ին ներդրողները սկսել են վաճառել JPMorgan Chase-ի, Bank of America-ի, Citigroup-ի եւ Wells Fargo-ի բաժնետոմսերը՝ վերջիններիս պարտատոմսերի պորտֆելների հետ կապված մտավախությունների պատճառով:
Բաժնետոմսերի վաճառքը հրահրվել էր տեխնոլոգիական ստարտափների հետ աշխատող Կալիֆոռնիայի փոքր՝ Silicon Valley Bank-ի (SVB) խնդիրներով: Դրանից մեկ օր առաջ SVB-ն հայտնել էր, որ կորցրել է մոտ $1,8 միլիարդ՝ $21 միլիարդ արժողությամբ արժեթղթերի պորտֆելը վաճառելուց հետո, որը պայմանավորված էր հաճախորդների ավանդների անկմամբ: Կորուստը ստիպեց բանկին հայտարարել $1,75 միլիարդի բաժնետոմսերի լրացուցիչ թողարկման մասին՝ կապիտալը խթանելու համար:
Ներդրողները կասկածի տակ առան, որ կապիտալի ներգրավումը բավարար կլինի՝ հաշվի առնելով բանկի կողմից վարկ ստացած տեխնոլոգիական ստարտափներից շատերի վիճակի վատթարացումը: Նախօրեին SVB-ի բաժնետոմսերն ընկան 60%-ով՝ հասնելով 2016 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակին:
Այս իրավիճակը ներդրողներին ստիպեց ուշադրություն դարձնել ԱՄՆ այլ բանկերի պարտատոմսերի պորտֆելների հետ կապված ռիսկերին. այդ բանկերից շատերը ներդրել էին երկարաժամկետ արժեթղթերում, ներառյալ՝ գանձապետական պարտատոմսերը, համավարակի ընթացքում ավանդների ներհոսքից ստացված միջոցները, նշում է FT-ն։
Ներդրողների տրամադրության վրա ազդել է նաեւ Կալիֆոռնիայի մեկ այլ վարկային հաստատության՝ Silvergate Bank-ի փլուզումը: Բանկի խնդիրները սկսվեցին դեռեւս անցած տարի, երբ նրա հաճախորդները, հիմնականում կրիպտոարժութային ընկերությունները, սկսեցին զանգվածաբար գումար հանել՝ FTX կրիպտոբորսայի փլուզմանը դիմակայելու համար: Արժեթղթերի սրընթաց վաճառքից կորուստներ կրելուց հետո ընկերությունը երկու օր առաջ հայտարարեց գործունեությունը դադարեցնելու ծրագրերի մասին:

Четыре крупнейших банка CША за день потеряли $52,4 млрд рыночной стоимости
Четыре крупнейших по размеру активов американских банка потеряли $52,4 млрд рыночной стоимости за один день.
Как передает российское издание Forbes со ссылкой на Financial Times (FT), 9 марта инвесторы начали распродавать акции JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo из-за опасений по поводу их портфелей облигаций.
Распродажу спровоцировали проблемы небольшого калифорнийского банка Silicon Valley Bank (SVB), работающего с технологическими стартапами. За день до этого SVB сообщил, что потерял около $1,8 млрд после продажи портфеля ценных бумаг стоимостью $21 млрд, вызванной сокращением депозитов клиентов. Убыток побудил банк объявить допэмиссию акций на $1,75 млрд для укрепления капитала.
Инвесторы усомнились, что привлечение капитала будет достаточным, учитывая ухудшение состояния многих технологических стартапов, которые кредитовал банк. Акции SVB накануне рухнули на 60% - до самого низкого уровня с 2016 года.
Эта ситуация заставила инвесторов обратить внимание на риски, связанные с портфелями облигаций других банков США, многие из которых вкладывали в долгосрочные ценные бумаги, включая казначейские бонды, средства полученные от притока депозитов в пандемию, отмечает FT.
На настроении инвесторов сказался и недавний крах другой кредитной организации из Калифорнии - Silvergate Bank. Проблемы у банка началась еще в прошлом году, когда его клиенты, преимущественно криптовалютные фирмы, начали массово выводить деньги, чтобы пережить крах криптобиржи FTX. Понеся убытки от вынужденной стремительной продажи ценных бумаг, компания в среду объявила о планах по свертыванию операций и ликвидации.