JPMorgan-ի ղեկավարը զգուշացրել է՝ դեֆոլտը կարող է «կործանել ԱՄՆ-ի ապագան»
JPMorgan Chase & Co-ի գլխավոր տնօրեն Ջեյմի Դայմոնը (Jamie Dimon) Reuters-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ տնտեսության համար դեֆոլտի անթույլատրելիության մասին։
Ամերիկյան խոշորագույն բանկի ղեկավարի խոսքով՝ երկրին սպառնում է դեֆոլտ՝ պետական պարտքի մակարդակի առավելագույն սահմանաչափի չլուծված խնդրի պատճառով. եթե առաստաղը չբարձրացվի, հետեւանքներն «աղետալի» կլինեն։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ դեֆոլտ տեղի ունենա: Դա անուղղելի վնաս կհասցնի Ամերիկային եւ կկործանի երկրի ապագան»,- Դայմոնի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։
JPMorgan-ի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ բարձր գնաճի ընթացիկ խնդրին։ Դայմոնը կարծում է, որ չի կարելի վաղաժամ հաղթանակ հայտարարել, քանի որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) կբարձրացնի տոկոսադրույքը 5%-ից ավելի, եթե գները շարունակեն աճել։ Հաջող տնտեսական ցուցանիշներով մեկ ամիսը բավարար չէ, կարծում է բանկիրը։ «FRS-ի համար լրիվ տրամաբանական է հասնել 5%-ի եւ մի փոքր սպասել»,- ասել է Ջեյմի Դայմոնը:
Հունվարին Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում Ջեյմի Դայմոնը կարծիք էր հայտնել, որ վերջին ամիսներին գնաճի դանդաղումը եղել է ժամանակավոր գործոնների, այդ թվում՝ նավթի գների անկման եւ կորոնավիրուսի նոր բռնկման պատճառով Չինաստանի տնտեսությունում առաջացած խնդիրների հետեւանք։ Նա նաեւ նշել էր այս տարի ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի հավանականության պահպանման մասին, սակայն չէր կենտրոնացել դրա վրա:
«Ես գիտեմ, որ ապագայում մեզ ռեցեսիաներ են սպասում, վերելքներ եւ անկումներ: Ես շատ ժամանակ չեմ ծախսում դրա մասին անհանգստանալու վրա: Ինչն ինձ, իսկապես, անհանգստացնում է, ապա դա պետական քաղաքականությունն է, որը վնաս է հասցնում ամերիկյան տնտեսության աճին»,- ասել էր JPMorgan-ի ղեկավարը:

Глава JPMorgan предупредил, что дефолт может «разрушить будущее Америки»
Генеральный директор JPMorgan Chase & Co Джейми Даймон (Jamie Dimon) в интервью Reuters заявил о недопустимости дефолта для американской экономики.
По словам топ-менеджера крупнейшего банка США, стране угрожает дефолт из-за нерешенного вопроса с предельным размером уровня госдолга, если потолок не поднимут - последствия будут «катастрофическими».
«Мы не можем допустить дефолта. Он нанесет непоправимый урон Америке и разрушит ее будущее»,- приводит слова Даймона RBC.
Глава JPMorgan также затронул текущую проблему высокой инфляции. Даймон считает, что нельзя преждевременно объявлять победу, поскольку Федеральная резервная система США (ФРС) будет поднимать ставку выше 5%, если рост цен продолжится. Одного месяца с успешными экономическими показателями недостаточно, считает банкир. «Для ФРС полностью логично дойти до 5% и немного подождать»,- отметил Джейми Даймон.
В январе этого года на полях Всемирного экономического форума в Давосе Джейми Даймон выразил мнение, что замедление инфляции в последние месяцы стало следствием временных факторов, включая снижение цен на нефть и проблемы в китайской экономике из-за новой вспышки коронавируса. Также он отметил сохранение вероятности рецессии в США в текущем году, но не стал заострять на этом внимание.
«Я знаю, что в будущем нас ждут рецессии, взлеты и падения. Я не трачу много времени на тревоги об этом. Что меня действительно тревожит, так это государственная политика, которая вредит росту американской экономики»,- сказал глава JPMorgan.