ԱՄՆ-ում հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը բարձրացվել է 25 բազիսային կետով
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը 25 բազիսային կետով՝ տարեկան մինչեւ 4,5-4,75%: Սա առավելագույն ցուցանիշն է 2007 թվականից ի վեր․ այն ժամանակ ամերիկյան տնտեսությունը երկար ու խորը ռեցեսիայի եզրին էր։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ FRS-ն արձանագրել է սպառողական ծախսերի եւ արտադրության փոքր-ինչ աճ: Նշվում է նաեւ, որ վերջին ամիսներին աշխատատեղերի արագ աճ է նկատվում, իսկ գործազրկությունը մնում է ցածր: Գնաճը որոշ չափով թուլացել է, սակայն մնում է բարձր, ասված է FRS-ի հաղորդագրության մեջ:
Կարգավորիչը գտնում է, որ հիմնական տոկոսադրույքի հետագա բարձրացումը նպատակահարմար կլինի դրամավարկային քաղաքականության առումով՝ իջեցնելու գների աճը մինչեւ 2% նպատակային ցուցանիշը: FRS-ը նաեւ կշարունակի կրճատել գանձապետական, հիփոթեքային եւ այլ արժեթղթերի իր պահումները, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Փետրվարի 1-ի նիստի ընթացքում տոկոսադրույքի բարձրացումը ութերորդն էր անընդմեջ եւ ամենափոքրը 2022 թվականի մարտից ի վեր, երբ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը սկսեց դրամավարկային քաղաքականության խստացման ցիկլը (այն ժամանակ եւս տոկոսադրույքն աճեց 25 կետով՝ 2018 թվականի դեկտեմբերից ի վեր առաջին անգամ): Աճի տեմպերը երկրորդ անգամ անընդմեջ դանդաղեցին. եթե 2022 թվականի հունիս-նոյեմբերին կայացած նիստերում տոկոսադրույքն ամեն անգամ ավելանում էր 75 բազիսային կետով, ապա դեկտեմբերին՝ 50, այժմ՝ 25 կետով։

ФРС CША повысила диапазон базовой ставки на 25 базисных пункта
Федеральная резервная система США (ФРС) повысила диапазон базовой ставки на 25 базисных пункта - до 4,5-4,75% годовых. Это максимум с 2007 года։ тогда американская экономика находилась на грани затяжной и глубокой рецессии.
Как передает российское издание Forbes, ФРС отметила небольшое увеличение трат потребителей и производства. Отмечается также, что в последние месяцы наблюдается быстрый рост рабочих мест, а безработица остается низкой. Инфляция немного смягчилась, но остается повышенной, говорится в сообщении ФРС.
Регулятор считает, что продолжение увеличения базовой ставки будет целесообразным для достижения денежно-кредитной политики, которая позволит снизить рост цен до целевого значения в 2%. ФРС также продолжит сокращать свои запасы казначейских ценных бумаг, ипотечных и других ценных бумаг, указано в сообщении.
Повышение ставки на заседании 1 февраля оказалось восьмым подряд по счету и самым маленьким с марта 2022 года, когда ФРС США начала цикл ужесточения кредитно-денежной политики (тогда ставки тоже выросли на 25 пунктов впервые с декабря 2018 года). Темпы увеличения замедлились второй раз подряд: если на заседаниях в июне-ноябре 2022 года ставка росла каждый раз на 75 базисных пунктов, то в декабре - на 50 пунктов, сейчас - на 25.