ԱՄՆ-ում տոկոսադրույքները կշարունակեն աճել կայուն հիմնական գնաճի պատճառով, կարծում է JPMorgan Chase & Co.-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջեյմի Դայմոնը (Jamie Dimon):«Ես իսկապես գտնում եմ, որ տոկոսադրույքները կարող են գերազանցել 5%-ը, քանի որ կարծում եմ, որ հիմնական գնաճը դեռ բարձր է եւ չի իջնում բավականաչափ արագ»,- ասել է նա Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում CNBC-ին տված հարցազրույցում:ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգն (FRS) անցած տարվա ընթացքում բարձրացրել էր տոկոսադրույքները գրեթե զրոյական մակարդակից մինչեւ 4,25-4,5%՝ ամենաբարձրը վերջին 15 տարվա ընթացքում: FRS-ի պաշտոնյաների գնահատականներով՝ այս տարվա ավարտին տոկոսադրույքի նպատակային միջակայքը կլինի 5-5,25% մակարդակում: Սակայն շուկան, ընդհանուր առմամբ, կասկածում է այս կանխատեսմանը եւ կարծում, որ FRS-ը կարող է ստիպված լինել տարվա երկրորդ կիսամյակում սկսել տոկոսադրույքների իջեցում:FRS-ի գործողություններն օգնեցին դանդաղեցնել գնաճի մակարդակը (CPI ինդեքսը) դեկտեմբերին մինչեւ 6,5%՝ նոյեմբերի 7,1%-ի դիմաց։ Իսկ հիմնական գնաճը (Core CPI ինդեքսը, որը հաշվի չի առնում պարենամթերքի եւ էներգակիրների գները) նախորդ ամիս կազմել էր 5,7%՝ նոյեմբերի 6%-ի դիմաց։Finmarket-ի փոխանցմամբ, Դայմոնը կարծում է, որ վերջին ամիսներին գնաճի դանդաղումը եղել է ժամանակավոր գործոնների, այդ թվում՝ նավթի գների անկման եւ կորոնավիրուսի նոր բռնկման պատճառով Չինաստանի տնտեսությունում առաջացած խնդիրների հետեւանք։ Նա նաեւ նշել է այս տարի ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի հավանականության պահպանումը, սակայն չի կենտրոնացել դրա վրա:«Ես գիտեմ, որ ապագայում մեզ ռեցեսիաներ են սպասում, վերելքներ եւ անկումներ: Ես շատ ժամանակ չեմ ծախսում դրա մասին անհանգստանալու վրա: Ինչն ինձ, իսկապես, անհանգստացնում է, ապա դա պետական քաղաքականությունն է, որը վնաս է հասցնում ամերիկյան տնտեսության աճին»,- ասել է նա: 03.06.2022 | 15:20 JP Morgan-ի ղեկավարն ԱՄՆ-ում տնտեսական «փոթորիկ» է կանխատեսում Դեռեւս անցած տարվա ամռանը Դայմոնը զգուշացրել էր մոտալուտ տնտեսական «փոթորկի» մասին. «Գիտեք, ես ասում էի, որ ամպեր են կուտակվում, բայց հիմա այլ կերպ կասեմ՝ սա փոթորիկ է»:«Հիմա, կարծես, արեւ է շողշողում, ամեն ինչ լավ է։ Բոլորը կարծում են, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը կարող է ամեն ինչ կարգավորել: Բայց փոթորիկը հենց առջեւում է եւ շարժվում է ուղիղ մեզ վրա։ Մենք պարզապես դեռ չգիտենք՝ այն փոքր կլինի, թե դա կլինի գերփոթորիկ՝ «Սինդիի» կամ «Էնդրյուի» նման մի բան»,- զգուշացրել էր Դայմոնը՝ ընդգծելով, որ բանկերը պետք է նախապատրաստվեն առաջիկա ռեցեսիային: Tweet Դիտում՝ 8166

Процентные ставки в США продолжат расти из-за устойчивой базовой инфляции, полагает главный исполнительный директор банка JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймон (Jamie Dimon).«Я действительно считаю, что ставки могут превысить 5%, поскольку мне кажется, что базовая инфляция все еще высока и не снижается достаточно быстро»,- сказал он в интервью CNBC на полях Всемирного экономического форума в Давосе.Федеральная резервная система (ФРС) за прошлый год повысила ставки с практически нулевого уровня до 4,25-4,5%, что является максимумом за 15 лет. По оценкам руководителей ФРС, в конце этого года целевой диапазон ставки будет находиться на уровне 5-5,25%. Однако рынок в целом сомневается в этом прогнозе и полагает, что ФРС может быть вынуждена приступить к снижению ставки во втором полугодии.Действия ФРС помогли замедлить показатель инфляции (индекс CPI) до 6,5% в декабре против 7,1% в ноябре. А базовая инфляция (индекс Core CPI, не учитывающий цены на продукты питания и энергоносители) в прошлом месяце составила 5,7% против 6% в ноябре.Как передает Finmarket.ru, по мнению Даймона, замедление инфляции в последние месяцы стало следствием временных факторов, включая снижение цен на нефть и проблемы в китайской экономике из-за новой вспышки коронавируса. Также он отметил сохранение вероятности рецессии в США в текущем году, но не стал заострять на этом внимание. «Я знаю, что в будущем нас ждут рецессии, взлеты и падения. Я не трачу много времени на тревоги об этом. Что меня действительно тревожит, так это государственная политика, которая вредит росту американской экономики»,- сказал он. 03.06.2022 | 15:20 Глава JP Morgan заявил о надвигающемся в США экономическом «урагане» Еще летом прошлого года Даймон предупреждал о надвигающемся экономическом «урагане»: «Знаете, я говорил, что надвигаются грозовые тучи, но сейчас я скажу по-другому: это ураган».«Сейчас вроде как солнечно, все в порядке. Все думают, что ФРС может со всем справиться. Но ураган висит прямо впереди и движется на нас. Мы еще просто не знаем, будет он маленьким или окажется суперштормом «Сэнди» или «Эндрю», или чем-то подобным»,- предупреждал Даймон, подчеркивая, что грядущая рецессия требует приготовлений со стороны банков. Tweet Просмотры 8189