ԱՄՆ-ում հիմնական տոկոսադրույքը սահմանվել է 4,25-4,5% միջակայքում
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (Federal Reserve System, FRS) Բաց շուկայի դաշնային կոմիտեն (Federal Open Market Committee, FOMC) բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը 50 բազիսային կետով՝ մինչեւ տարեկան 4,25-4,5%:
Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը, սա ամենաբարձր մակարդակն է 2007 թվականից ի վեր։
FRS-ն ակնկալում է, որ տոկոսադրույքների հետագա բարձրացումներ կպահանջվեն՝ ժամանակի ընթացքում գնաճը վերադարձնելու 2% նպատակակետին, ասված է հաղորդագրության մեջ: FRS-ի պաշտոնյաների՝ դեկտեմբերի 14-ին հրապարակած կանխատեսման համաձայն՝ 2023 թվականին այդ ցուցանիշը կգերազանցի 5%-ը։
Վերջին անգամ FRS-ը բարձրացրել էր տոկոսադրույքը 50 բազիսային կետով այս տարվա մայիսին: Դրանից հետո կարգավորիչն անցավ 1980-ականներից ի վեր դրամավարկային քաղաքականության ամենաագրեսիվ խստացմանը՝ չորս անգամ անընդմեջ բարձրացնելով տոկոսադրույքը միանգամից 75 բազիսային կետով։
FRS-ը սկսեց դանդաղեցնել խստացման քաղաքականության տեմպերը գնաճի թուլացման հետ մեկտեղ: Նիստի նախօրեին Աշխատանքի վիճակագրության դաշնային բյուրոն հայտնել էր, որ նոյեմբերին ԱՄՆ-ում սպառողական գները տարեկան կտրվածքով աճել են 7,1%-ով: Սա ամենացածր ցուցանիշն է անցած տարվա վերջից ի վեր, սակայն այն դեռ ավելի քան երեք անգամ գերազանցում է FRS-ի 2% նպատակային ցուցանիշը:
FRS-ի ղեկավար Ջերոմ Փաուելն ավելի վաղ ասել էր, որ իրենց «զգալիորեն ավելի շատ ապացույցներ» են պետք, որ գնաճն իսկապես նվազում է, քան մեկ ամսվա տվյալները: Փաուելը նաեւ ասել էր, որ FRS-ը «հավանաբար» կկարողանա դանդաղեցնել գնաճն առանց ռեցեսիայի առաջացման:
Այնուամենայնիվ, տնտեսագետների մեծամասնությունն ակնկալում է, որ 2023 թվականին ԱՄՆ տնտեսությունը կհայտնվի ռեցեսիայի մեջ, վկայում է դեկտեմբերի սկզբին Financial Times-ի կողմից իրականացված հարցումը: Հարցվածների մեծ մասը կանխատեսում է, որ ռեցեսիան կարճատեւ կլինի, սակայն կառաջացնի ԱՄՆ-ում գործազրկության զգալի աճ, որը ներկայումս կազմում է 3,7%:

Диапазон базовой ставки в США повышен до 4,25-4,5% годовых
Федеральный комитет открытого рынка (Federal Open Market Committee, FOMC) Федеральной резервной системы США (ФРС) повысил диапазон базовой ставки на 50 базисных пунктов, до 4,25-4,5% годовых.
Как пишет российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg, это самый высокий уровень с 2007 года.
ФРС ожидает, что потребуются дальнейшие повышения ставки, чтобы со временем вернуть инфляцию к целевому уровню 2%, говорится в сообщении. Согласно прогнозу чиновников ФРС, опубликованному 14 декабря, в 2023 году ставка превысит 5%.
Последний раз ФРС применяла шаг в 50 базисных пунктов в мае этого года. После этого регулятор перешел к самому агрессивному ужесточению денежно-кредитной политики с 1980-х годов - четыре раза подряд он поднимал ставку сразу на 75 базисных пунктов.
К замедлению темпов ужесточения политики ФРС приступила по мере снижения инфляции. Накануне заседания Федеральное бюро статистики труда сообщило, что в ноябре потребительские цены в США выросли на 7,1% в годовом исчислении. Это самый низкий показатель с конца прошлого года, однако он все равно более чем в три раза выше цели ФРС в 2%.
Глава регулятора Джером Пауэлл ранее отмечал, что ФРС нужно «значительно больше доказательств» того, что инфляция действительно снижается, чем данные за один месяц. Пауэлл также говорил, что ФРС «вероятно» удастся замедлить инфляцию, не вызывая рецессии.
Тем не менее, большинство экономистов ожидают, что экономика США впадет в рецессию в 2023 году, показал опрос Financial Times в начале декабря.
Большинство опрошенных ожидают, что спад будет недолгим, однако вызовет существенный рост безработицы в США, которая сейчас держится на уровне 3,7%.