Փաուելը վստահ է՝ ԱՄՆ պետական պարտքի խնդիրը պետք է կարգավորի Կոնգրեսը
ԱՄՆ կենտրոնական բանկի գործառույթները կատարող Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) դժվար թե կարողանա ազգային տնտեսությունը պաշտպանել հետեւանքներից, եթե Կոնգրեսը չհամաձայնեցնի պետական պարտքի առաստաղը բարձրացնելու հարցը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտարարել է FRS-ի նախագահ Ջերոմ Փաուելը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնի տնտեսական ակումբում։
Նա նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը կարող է կարգավորվել միայն մեկ ճանապարհով՝ «եթե Կոնգրեսը ժամանակին բարձրացնի պարտքի առաստաղը, որպեսզի ԱՄՆ-ը կարողանա վճարել իր բոլոր հաշիվները»։ «Եթե դա տեղի չունենա, թող ոչ ոք չմտածի, որ FRS-ը կարող է պաշտպանել ֆինանսական շուկաները կամ տնտեսությունն այս հարցում չափազանց դանդաղ շարժվելու հետեւանքներից»,- ասել է Փաուելը:
«Սա այն է, ինչ պետք է կարգավորի Կոնգրեսը»,- ավելացրել է նա՝ ի պատասխան պարզաբանող հարցին, թե արդյոք FRS-ն ունի գործողությունների «ինչ-որ պատրաստի ծրագիր», եթե օրենսդիրները չկարողանան ժամանակին համաձայնության գալ պետական պարտքի առաստաղը բարձրացնելու շուրջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի կեսին ԱՄՆ Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը նամակով դիմել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Քեւին Մաքքարթիին՝ զգուշացնելով, որ հունվարի 19-ին Միացյալ Նահանգների պետական պարտքը կարող է հասնել առավելագույն նշագծին, եւ ամերիկյան օրենսդիրները պետք է շտապ միջոցներ ձեռնարկեն այն բարձրացնելու համար, հակառակ դեպքում տնտեսությանն անուղղելի վնաս կհասցվի:
Հունվարի 19-ին Յելենը նոր նամակ էր հասցեագրել ԱՄՆ Կոնգրեսին՝ տեղեկացնելով, որ Դաշնային կառավարությունը հասել է Կոնգրեսի կողմից սահմանված պետական պարտքի առաստաղին եւ զրկվել լրացուցիչ փոխառություններ ներգրավելու հնարավորությունից։
Միաժամանակ, CNN-ին տված հարցազրույցում Ջանեթ Յելենը զգուշացրել էր «համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի» վտանգի մասին, եթե Միացյալ Նահանգների պարտքի սահմանաչափի շուրջ որոշում չկայացվի։ «Եթե հնարավորություն չլինի կատարել պլանավորված վճարումները, անկախ նրանից՝ խոսքը պարտատոմսերի սեփականատերերի, սոցիալական ապահովություն ստացողների, թե մեր զինվորականների մասին է, դա, անկասկած, կհանգեցնի ԱՄՆ տնտեսության ռեցեսիայի եւ կարող է առաջացնել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամ»,- ասել էր նա:
Յելենը համոզված է՝ դա կխաթարի նաեւ դոլարի դերը՝ որպես պահուստային արժույթի, որն օգտագործվում է գործարքներում ամբողջ աշխարհում: «Իսկ շատ ամերիկացիներ կկորցնեն իրենց աշխատանքը, եւ, իհարկե, կաճի իրենց փոխառությունների արժեքը»,- նշել էր ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարը:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ հանրապետական Քեւին Մաքքարթին մտադիր էր փետրվարի 1-ին երկրի նախագահ դեմոկրատ Ջո Բայդենի հետ քննարկել պետական պարտքի առաստաղի բարձրացման եւ պետական ծախսերի կրճատման հարցը:
Մաքքարթին հավաստիացրել էր, որ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված՝ ԱՄՆ-ը ստիպված չի լինի դեֆոլտ հայտարարել։ «Դեֆոլտ չի լինի, բայց իսկապես անպատասխանատու է այն, ինչ հիմա անում են դեմոկրատները՝ կոչ անելով պարզապես բարձրացնել [պետական պարտքի] սահմանաչափը»,- ասել էր նա: Միաժամանակ, Մաքքարթին չէր պատասխանել հարցին՝ կաջակցի՞ արդյոք պետական պարտքի առաստաղի երկարաձգմանը մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը՝ որպես ժամանակավոր միջոց։

Пауэлл уверен, что проблему госдолга США должен решать Конгресс
Փедеральная резервная система (ФРС) США, выполняющая функции центрального банка страны, вряд ли сможет защитить национальную экономику от последствий, если Конгресс не согласует повышение потолка госдолга.
По сообщению ТАСС, об этом накануне заявил председатель ФРС Джером Пауэлл, выступая в Экономическом клубе Вашингтона.
Он отметил, что нынешняя ситуация может быть урегулирована лишь одним путем, «если Конгресс своевременно повысит потолок госдолга, чтобы США могли оплачивать все свои счета». «Если этого не произойдет, никто не должен думать, что у ФРС есть возможность защитить финансовые рынки или экономику от последствий слишком медленного продвижения в этом вопросе», - сказал Пауэлл.
«Это то, что должен улаживать Конгресс»,- добавил он в ответ на уточняющий вопрос о том, есть ли у ФРС «какая-то готовая программа» действий на случай, если законодатели не смогут вовремя прийти к договоренности по повышению потолка госдолга.
Напомним, что в середине января министр финансов США Джанет Йеллен направила письмо спикеру Палаты представителей Конгресса США Кевину Маккарти, предупредив, что Соединенные Штаты могут достигнуть потолка государственного долга 19 января, и американские законодатели должны принять оперативные меры по его повышению, в противном случае экономике страны будет нанесен непоправимый ущерб.
19 января Джанет Йеллен адресовала новое письмо Конгрессу США, сообщив, что Федеральное правительство страны достигло предельного уровня государственного долга, устанавливаемого Конгрессом, и лишилось возможности привлекать дополнительные заимствования.
Минфин США вынужден начать применение так называемых чрезвычайных мер, чтобы избежать дефолта по каким-либо обязательствам правительства, сообщала Йеллен конгрессменам. Она указывала, что дата, когда у правительства не хватит денег, чтобы выполнить все обязательства, может наступить уже в июне 2023 года.
Одновременно, в интервью CNN Джанет Йеллен предупредила о риске «глобального финансового кризиса», если не будет достигнуто соглашение об ограничении долга США. «Невыплата причитающихся платежей, будь то держателям облигаций, получателям социального обеспечения или нашим военным, несомненно, вызовет рецессию в экономике США и может привести к глобальному финансовому кризису»,- сказала она
Йеллен уверена, что это также подорвет роль доллара как резервной валюты, которая используется в сделках по всему миру. «И многие американцы потеряют работу, и, конечно же, стоимость их заимствований возрастет»,- отметила министр финансов США.
Позднее стало известно, что спикер Палаты представителей Конгресса США республиканец Кевин Маккарти планировал 1 февраля обсудить с президентом страны демократом Джо Байденом тему повышения потолка госдолга и сокращения государственных расходов.
Маккарти заверил, что в связи со сложившейся ситуацией США не придется объявлять дефолт. «Дефолта не будет, но действительно безответственно то, что делают сейчас демократы, призывая просто поднять лимит [госдолга]»,- сказал он. При этом республиканец ушел от ответа на вопрос о том, поддержит ли он продление потолка госдолга до 30 сентября в качестве временной меры.