«Հայրենասեր միլիոնատերերը» կոչով դիմել եմ Դավոսի ֆորումի մասնակիցներին
Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին գերհարուստների մի խումբ դիմել է համաշխարհային առաջնորդներին եւ բիզնեսի ներկայացուցիչներին՝ կոչ անելով բարձրացնել հարկերը մեծահարուստների համար, որպեսզի լուծվի ծայրահեղ անհավասարության խնդիրը:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտնել է The Guardian թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ 13 երկրի 205 մուլտիմիլիոնատերերի եւ միլիարդատերերի խումբը բաց նամակ է հղել ֆորումի մասնակիցներին «էքստրեմալ հարստության արժեքը» վերնագրով՝ կոչ անելով նոր հարկեր սահմանել գերհարստության վրա՝ միլիարդավոր մարդկանց օգնելու հաղթահարել կյանքի արժեքի աճի ճգնաժամը:
«Համաշխարհային էլիտաների հանդիպումը Դավոսում՝ քննարկելու համագործակցությունը մասնատված աշխարհում, անիմաստ է, եթե չպայքարել սոցիալական շերտավորման առաջնային պատճառի դեմ: Խնդրի լուծումն ակնհայտ է բոլորի համար։ Պետք է հարկել մեզ՝ գերհարուստներիս, եւ սկսել այս գործընթացը հենց հիմա»,- ասված է փաստաթղթում։ Հատկանշական է, որ նախաձեռնության հեղինակներն իրենց անվանում են «հայրենասեր միլիոնատերեր»։
Oxfam միջազգային բարեգործական եւ մարդասիրական կազմակերպության՝ Դավոսի ֆորումի բացմանը նվիրված զեկույցում նշվում էր, որ 2020 թվականից ի վեր աշխարհում նոր կուտակված անձնական հարստության երկու երրորդը (63%) բաժին է հասնում աշխարհի բնակչության ընդամենը 1%-ին։ «Յուրաքանչյուր միլիարդատեր քաղաքական ձախողում է. հարստության ծայրահեղ կենտրոնացումը խաթարում է տնտեսական աճը, կոռումպացնում է քաղաքականությունը եւ լրատվամիջոցները, քայքայում է ժողովրդավարությունը եւ նպաստում քաղաքական բեւեռացմանը»,- ասված էր զեկույցում:
Oxfam-ի կարծիքով՝ միլիարդատերերի եւ մուլտիմիլիոնատերերի հարստության վրա 5% հավելյալ հարկի սահմանումը 2 միլիարդ մարդու դուրս կհանի աղքատությունից, ինչպես նաեւ կֆինանսավորի «սովին վերջ տալու գլոբալ ծրագիրը»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ այս տարի Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար գրանցվել է 116 միլիարդատեր, ինչը 40%-ով ավելի է, քան 10 տարի առաջ: Ամերիկացի գործարարներն, ինչպես միշտ, կազմում են ամենամեծ խումբը. ակնկալվում էր, որ ֆորումին կժամանի 33 միլիարդատեր։
Նշվում էր նաեւ, որ այս տարի Դավոսում ներկայացված չեն լինի միլիարդատեր Ռուսաստանից եւ Չինաստանից։ Այդ ֆոնին ավելացել է գրանցված միլիարդատերերի թիվը Պարսից ծոցի երկրներից։

«Патриотичные миллионеры» обратились с призывом к участникам Давосского форума
Группа сверхбогатых людей обратилась к мировым лидерам и представителям бизнеса на Всемирном экономическом форуме в Давосе с призывом увеличить налоги для богатых с целью решения проблемы крайнего неравенства.
Как передает ТАСС, об этом сегодня сообщила газета The Guardian.
По ее данным, группа из 205 мультимиллионеров и миллиардеров из 13-и стран направила участникам форума открытое письмо под заголовком «Цена экстремального богатства» с призывом ввести новые налоги на сверхбогатство, чтобы помочь миллиардам людей справиться с кризисом роста стоимости жизни.
«Встреча глобальных элит в Давосе для обсуждения сотрудничества в разобщенном мире бессмысленна, если не бороться с первопричиной общественного расслоения. Решение проблемы очевидно для всех. Необходимо обложить налогами нас, сверхбогатых, и начать этот процесс прямо сейчас»,- указано в документе. Примечательно, что авторы обращения называют себя «патриотичными миллионерами».
В докладе международной благотворительной и гуманитарной организации Oxfam, приуроченном к открытию Давосского форума, отмечалось, что две трети (63%) от всех вновь накопленных с 2020 года личных богатств в мире приходится всего на 1% населения планеты. «Каждый миллиардер - это политический провал. Чрезвычайная концентрация богатства подрывает экономический рост, коррумпирует политику и СМИ, разъедает демократию и способствует политической поляризации»,- говорилось в отчете.
По мнению Oxfam, введение 5-процентного дополнительного налога на состояние миллиардеров и мультимиллионеров позволит избавить от нищеты 2 млрд людей, а также профинансирует «глобальный план по ликвидации голода».
Ранее сообщалось, что в этом году для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе зарегистрировались 116 миллиардеров, что на 40% больше, чем 10 лет назад. Американские бизнесмены, как и всегда, образуют самую большую группу - ожидалось, что на форум приедут 33 миллиардера.
Отмечалось также, что в этом году в Давосе не будут присутствовать миллиардеры из России и Китая. На этом фоне увеличилось количество зарегистрированных миллиардеров из стран Персидского залива.