Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար գրանցվել է 116 միլիարդատեր, ինչը 40%-ով ավելի է, քան 10 տարի առաջ, գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։Ամերիկացի գործարարներն, ինչպես միշտ, կազմում են ամենամեծ խումբը՝ ֆորումին կժամանի 33 միլիարդատեր։ Հրավիրվածների ցանկում են JPMorgan Chase-ի տնօրենը, BlackRock եւ Blackstone ներդրումային ընկերությունների ղեկավարները։Եվրոպացի միլիարդատերերից Դավոս կայցելի, ընդհանուր առմամբ, 18 հոգի։ Տնտեսական անկում ապրող Մեծ Բրիտանիայից ներկա կլինի միայն մեկ գործարար՝ Arcelor Mittal մետալուրգիական ընկերության ղեկավար Լակշմի Միտալը․ ազգությամբ հնդիկ գործարարը Դավոս կայցելի երեխաների հետ։Հնդկաստանից ֆորումին կժամանի 13 միլիարդատեր, այդ թվում՝ Գաուտամ Ադանին, որը երրորդ տեղն է զբաղեցնում Forbes Real-Time-ի աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում։ Ադանիի կարողությունը գնահատվում է $128,3 միլիարդ։Այս տարի ՌԴ միլիարդատերերից Դավոսում ոչ ոք չի լինի: «Մինչեւ վերջերս ռուսաստանցի միլիարդատերերը Դավոսի անբաժանելի ատրիբուտն էին, ինչպես Moncler ձմեռային բաճկոնները։ Այս տարի նրանց թիվը կազմում է զրո»,- գրում է Bloomberg-ը։Ռուսաստանցիներից բացի, այս տարվա ֆորումը բաց կթողնեն նաեւ չինացի միլիարդատերերը, որոնց տնտեսությունը դեռ չի վերականգնվել կորոնավիրուսի շարունակվող բռնկումներից եւ ֆոնդային շուկայի անկումից հետո։Ռուսաստանցիների ու չինացիների բացակայության ֆոնին ավելացել է Պարսից ծոցի երկրներից գրանցված միլիարդատերերի թիվը։ 11.01.2023 | 14:47 Դավոսում կքննարկեն համագործակցությունը «մասնատված աշխարհում» Հիշեցնենք, որ հունվարի 16-20-ը Դավոսում կկայանա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, որը մեկ հարկի տակ կհավաքի շուրջ 2,7 հազար մասնակցի 130 երկրից՝ համաշխարհային առաջնորդների, բիզնեսի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։Այս տարի Դավոսում բիզնեսի մասնակցությունը պատմության մեջ ամենաբարձրն է լինելու. 700 կազմակերպությունում գրանցված ավելի քան 1500 ղեկավար, այդ թվում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի անդամների եւ գործընկերների կազմից աշխարհի ավելի քան 600 առաջատար ղեկավար կներկայացնի այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ֆինանսները, էներգետիկան, ենթակառուցվածքները, տեղեկատվական եւ կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաները։Դավոսի 53-րդ տարեկան հանդիպման թեման է «Համագործակցությունը մասնատված աշխարհում»։ Միջոցառումից առաջ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը հրապարակել է հիմնական գլոբալ ռիսկերին վերաբերող ավանդական զեկույցը։ Tweet Դիտում՝ 6042

Давосский форум пройдет при участии 116-и миллиардеров
Для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе зарегистрировались 116 миллиардеров, что на 40% больше, чем 10 лет назад, пишет российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.
Американские бизнесмены, как и всегда, образуют самую большую группу - на форум приедут 33 миллиардера. В список приглашенных входят глава JPMorgan Chase, руководители инвестиционных компаний BlackRock и Blackstone.
Из числа европейских миллиардеров Давос посетит всего 18 человек. Из Великобритании, переживающей экономический спад, приедет только индийский бизнесмен, глава металлургической компании Arcelor Mittal Лакшми Миттал и его дети.
Из Индии на форум приедет 13 миллиардеров, в том числе Гаутам Адани, занимающий третье место в рейтинге богатейших людей мира Forbes Real-Time, который обновляется в реальном времени. Состояние Адани оценивается в $128,3 млрд.
В этом году в Давосе не будет ни одного миллиардера из России. «Еще недавно российские миллиардеры были неотъемлемым атрибутом Давоса, таким же, как пуховики Moncler. В этом году их ноль»,- пишет Bloomberg.
Помимо россиян, форум в этом году пропустят миллиардеры из Китая, экономика которого еще не оправилась от продолжающихся вспышек коронавируса и падения фондового рынка.
На фоне отсутствия россиян и китайцев увеличилось количество зарегистрированных миллиардеров из стран Персидского залива.
Напомним, что с 16 по 20 января 2023 года в Давосе состоится Всемирный экономический форум, который соберет порядка 2,7 тыс. участников из 130-и стран - мировых лидеров, представителей бизнеса и гражданского общества.
В этом году участие бизнеса в Давосе будет самым высоким за всю историю: более 1500 руководителей, зарегистрированных в 700 организациях, в том числе более 600 ведущих мировых руководителей из членов и партнеров Всемирного экономического форума будут представлять такие сферы как финансы, энергетика, инфраструктура, информационные и коммуникационные технологии.
53-я ежегодная встреча в Давосе будет посвящена теме «Сотрудничества в фрагментированном мире». Перед мероприятием Всемирный экономический форум опубликовал традиционный доклад, посвященный основным глобальным рискам на ближайшие годы.