Էրդողանը հայտարարել է, որ չի ընկալում Բորելին որպես զրուցակցի
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը չի կարող որոշել եւ կարգավորել ռուս-թուրքական հարաբերությունները, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Ավելի վաղ Բորելը հայտարարել էր, որ պատժամիջոցներին միանալու Անկարայի չցանկանալն ու Մոսկվայի հետ հարաբերությունների զարգացումը մտահոգում են Բրյուսելին։
«Ես Բորելին որպես զրուցակից չեմ ընկալում։ Նա կարող է լինել միայն Մեւլութ բեի (Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլու - Prime) զրուցակիցը։ Սա տգեղ հայտարարություն է։ Նախ՝ Բորելը չի կարող որոշել եւ կարգավորել մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Նա ոչ որակավորում ունի, ոչ էլ կարողություն այս հարցերի շուրջ որոշումներ կայացնելու»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
Բացի այդ, Թուրքիայի նախագահը Բորելին մեղադրել է պարենային գործարքում Անկարայի աշխատանքի համար երախտագիտության բացակայության մեջ։ Նա հավելել է, որ իր ռուսաստանցի գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Թուրքիայում գյուղմթերքների վերամշակման հնարավորությունը՝ հետագայում Աֆրիկա տեղափոխելու համար։
Էրդողանը նաեւ հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է ռուսաստանյան եւ թուրքմենական գազ մատակարարել Եվրոպա։ Էներգետիկ այս նախագծի իրականացման համար Թուրքիայի ղեկավարը հանձնարարել է մեկ ամսվա ընթացքում մշակել Թուրքմենստանից Եվրոպա «կապույտ վառելիքի» մատակարարման մեխանիզմը՝ Անկարայի, Աշխաբադի եւ Բաքվի որոշման հետ համապատասխան։

Эрдоган заявил, что не воспринимает Борреля как собеседника
Глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель не может определять и регулировать российско-турецкие отношения, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Ранее Боррель заявлял, что нежелание Анкары присоединиться к санкциям и развитие отношений с Москвой беспокоят Брюссель.
«Я не воспринимаю Борреля как собеседника. Он может быть только собеседником Мевлют бея (глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу - «Прайм»). Это некрасивое заявление. Во-первых, Боррелль не может определять и регулировать наши отношения с Россией. Он не обладает ни квалификацией, ни способностью принимать решения по этим вопросам»,- приводит слова Эрдогана агентство «Прайм».
Кроме того, президент Турции обвинил Борреля в неблагодарности за работу Анкары в рамках продуктовой сделки. Он добавил, что обсуждал с российским коллегой Владимиром Путиным возможность переработки агропродукции в Турции для дальнейшей перевозки в Африку.
Эрдоган также заявил, что Турция может поставлять в Европу российский и туркменский газ. Для осуществления этого энергетического проекта турецкий лидер поручил в течение месяца проработать механизм поставок «голубого топлива» из Туркмении в Европу в соответствии с решением Анкары, Ашхабада и Баку.