Բորելը մտահոգված է, որ Թուրքիան չի միանում Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին
Եվրամիության (ԵՄ) արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կարծում է, որ Թուրքիան պետք է վերանայի իր առեւտրային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ միանա ԵՄ պատժամիջոցների ռեժիմին։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրախորհրդարանին ուղղված Բորելի գրավոր դիմումում, որը հայտնվել է գերմանական Funke խմբագրական կազմի տրամադրության տակ։
«Ռուսաստանի դեմ ԵՄ սահմանափակող միջոցներին չմիանալու Թուրքիայի քաղաքականությունը մտահոգության տեղիք է տալիս։ Մեծ մտահոգություն է առաջացնում նաեւ Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների խորացումը»,- գրել է Բորելը։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավարը հայտարարել է, որ Թուրքիան պաշտոնապես ունի անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ, եւ համայնքն ակնկալում է, որ թեկնածուները կկիսեն պատժամիջոցների իր քաղաքականությունը։
Ըստ Prime գործակալության` Բորելը հիշեցրել է, որ Եվրամիությունը եւ Թուրքիան ձեւավորում են մաքսային միություն եւ այդպիսով ապահովում են ազատ տեղաշարժը, ներառյալ՝ «երկակի նշանակության» ապրանքների, որոնք կարող են օգտագործվել քաղաքացիական եւ ռազմական նպատակներով։ Նա ընդգծել է, որ այս համատեքստում կարեւոր է, որպեսզի Թուրքիան Ռուսաստանին որեւէ շրջանցող ուղիներ չառաջարկի։
ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավարի տեղակալ Վլադիմիր Իլյիչեւը հոկտեմբերի վերջին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ առեւտուրը կարող է հասնել $60 միլիարդի եւ նշել, որ 2022 թվականի առաջին ինն ամիսների ընթացքում երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե կրկնապատկվել է։

Боррель выразил беспокойство неприсоединением Турции к санкциям против России
Верховный представитель Евросоюза (ЕС) по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель считает, что Турции следует пересмотреть свои торговые отношения с Россией и присоединиться к санкционному режиму Евросоюза.
Как передает ТАСС, об этом говорится в письменном обращении Борреля к Европарламенту, которое оказалось в распоряжении немецкой редакционной группы Funke.
«Политика Турции по неприсоединению к ограничительным мерам ЕС против России является поводом для беспокойства. Углубление двусторонних экономических отношений Турции и РФ также является поводом для большого беспокойства»,- пишет Боррель.
Глава внешнеполитической службы ЕС заявил, что Турция официально имеет статус кандидата на вступление, а сообщество ожидает, что кандидаты будут разделять его санкционную политику.
По сообщению агентства «Прайм», Боррель напомнил, что Евросоюз и Турция образуют таможенный союз и таким образом обеспечивают свободное перемещение в том числе товаров «двойного назначения», которые могут использоваться в гражданских и военных целях. И в данном контексте важно, чтобы Турция не предлагала России никаких обходных путей, подчеркнул он.
Замглавы Минэкономразвития РФ Владимир Ильичев в конце октября заявлял, что товарооборот между Россией и Турцией может достигнуть $60 млрд. Он отмечал, что за девять месяцев 2022 года объем торговли между двумя странами увеличился почти в два раза по сравнению с прошлым годом.