Յելեն. Ուժեղ դոլարը ճնշում է գործադրում որոշ երկրների տնտեսությունների վրա
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը դոլարի ամրապնդման պատճառով նախօրեին մտահոգություն է հայտնել համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ։
Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում նրան հարցրել են՝ արժե՞ մտահոգվել այլ արժույթների նկատմամբ դոլարի փոխարժեքի աճի բացասական հետեւանքներից։
«Դոլարի զգալի ամրապնդում է տեղի ունեցել։ Կարծում եմ, դա մասամբ պայմանավորված է ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների միջեւ տոկոսադրույքների տարբերությամբ, քանի որ սկսել ենք ավելի արագ խստացնել դրամավարկային քաղաքականությունը: Սա կապիտալի ներհոսք է առաջացրել դեպի Միացյալ Նահանգներ, ինչը բարձրացրել է դոլարի փոխարժեքը»,- Յելենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
«Ինձ մտահոգում են համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարները։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը եւ Համաշխարհային բանկն արդեն մի քանի անգամ վատթարացրել են իրենց կանխատեսումները։ Ուժեղ դոլարը ճնշում է գործադրում որոշ [զարգացող] երկրների տնտեսությունների վրա, հատկապես, երբ կա դոլարով արտահայտված պարտք, որն ավելի դժվար է դառնում մարելը: Այսպիսով, տոկոսադրույքների աճը, դոլարային ուժեղ միջավայրը կարող են ճնշում գործադրել աշխարհի այլ մասերում»,- ընդգծել է Յելենը: Նրա խոսքով՝ «աշխարհում գնալով շատանում են այն երկրները, որոնք կարող են բախվել պարտքային ճգնաժամի»։
Ավելի վաղ բրիտանական Financial Times թերթը գրել էր, որ ամերիկյան կորպորացիաները 2022 թվականին չեն ստանա միլիարդավոր դոլարների եկամուտ ամերիկյան արժույթի արագ արժեւորման պատճառով։ Թերթը նշել էր, որ կենտրոնական բանկի գործառույթներն իրականացնող ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) հունիսի կեսին առաջին անգամ վերջին տասնամյակների ընթացքում բարձրացրել էր հիմնական տոկոսադրույքը միանգամից 75 բազիսային կետով՝ մինչեւ 1,5-1,75%:
Դա առաջացրել է «ամերիկյան արժույթի ամենաուժեղ ամրապնդումը վերջին 20 տարում», ինչը հանգեցնում է արտահանմանն ուղղված ամերիկյան ընկերությունների «եկամուտների միլիարդավոր կրճատմանը»։ Financial Times-ի փոխանցմամբ՝ իրավիճակը բարդանում է տոկոսադրույքն էլ ավելի բարձրացնելու FRS-ի մտադրությամբ՝ գնալով ավելի ամրապնդելով դոլարը, ինչն, ըստ թերթի, կհանգեցնի տարածաշրջանային շուկաներում ամերիկյան ընկերությունների արտադրանքի գնային մրցունակության նվազմանը եւ հասույթի էլ ավելի զգալի կրճատմանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս FRS-ը երկրորդ անգամ բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը 0,75 տոկոսային կետով՝ մինչեւ տարեկան 2,25-2,5%։

Министр финансов США Джанет Йеллен накануне выразила обеспокоенность в связи с перспективами развития мировой экономики из-за укрепившегося доллара.На пресс-конференции в Вашингтоне ее спросили, стоит ли опасаться негативных последствий роста курса доллара по отношению к другим валютам.«Произошло значительное укрепление доллара. Я думаю, что отчасти это обусловлено разницей в процентных ставках между США и другими странами, поскольку мы стали быстрее ужесточать денежно-кредитную политику. Это привлекло приток капитала в Соединенные Штаты, что подтолкнуло доллар вверх»,- приводит слова Йеллен агентство ТАСС.«Меня беспокоят перспективы развития мировой экономики. Международный валютный фонд и Всемирный банк уже несколько раз ухудшали свои прогнозы. Сильный доллар приводит к давлению на экономику некоторых из этих [развивающихся] стран, особенно когда есть долг, номинированный в долларах, который становится труднее погасить. Таким образом, рост процентных ставок, сильная долларовая среда могут создать давление в других частях мира»,- подчеркнула Йеллен. По ее словам, в мире становится «все больше стран, которые могут столкнуться с долговым кризисом». 26.07.2022 | 10:14 Американские корпорации теряют миллиарды дохода из-за укрепления доллара Ранее британская газета Financial Times сообщала, что американские корпорации в 2022 году недополучат миллиарды долларов дохода из-за стремительного роста курса валюты США. Газета отмечала, что Федеральная резервная система (ФРС) США в середине июня впервые за последние десятилетия повысила базовую процентную ставку сразу на 75 базисных пунктов, до 1,5-1,75%. Это вызвало «самое сильное укрепление американской валюты за последние 20 лет», которое приводит к «миллиардному сокращению доходов» американских экспортно-ориентированных компаний. Как отмечала Financial Times, ситуацию осложняет намерение ФРС и дальше повышать ставку, все сильнее укрепляя доллар, что, по мнению газеты, приведет к снижению ценовой конкурентоспособности продукции американских компаний на региональных рынках и еще более заметному сокращению объемов их выручки. Напомним, что на днях ФРС второй раз подряд повысила базовую процентную ставку на 0,75 п. п., до 2,25-2,5%. Tweet Просмотры 11338