Ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում միաձուլումների եւ ձեռքբերումների (M&A) ծավալը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 25,5%-ով՝ կազմելով $1 տրիլիոն։Ինչպես գրում է «Կոմերսանտ»-ը, այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Dealogic վերլուծական ընկերության տվյալները։M&A գործարքների ծավալը հատկապես ուժեղ է նվազել ԱՄՆ-ում՝ 40%-ով, մինչեւ $456 մլրդ։ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում գործարքների ընդհանուր ծավալը կրճատվել է 10%-ով։Եվրոպան միակ տարածաշրջանն է, որտեղ երկրորդ եռամսյակում M&A ծավալն աճել է (6%-ով): Դա տեղի է ունեցել մի շարք խոշոր գործարքների կնքման, այդ թվում՝ ապրիլին Իտալիայի ավտոճանապարհային խոշորագույն օպերատորներից մեկի՝ Atlantia Group-ի €58 միլիարդով ձեռքբերման հաշվին:Շուկայի վրա բացասաբար են ազդել ուկրաինական իրադարձությունների հետեւանքով անկայունությունը, տնտեսական անկման մտավախությունները, արագացող գնաճը եւ տոկոսադրույքների բարձրացումը։«Կարճաժամկետ հեռանկարում ընկերությունները ձեռնպահ են մնում M&A-ից, քանի որ ավելի շատ կենտրոնացած են իրենց բիզնեսի վրա ռեցեսիայի ազդեցության ուղղությամբ: Գործարքների կնքման ժամանակը նորից կգա, բայց ես չեմ կարծում, որ այն արդեն եկել է»,- նշել է EMEA տարածաշրջանում (Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք եւ Աֆրիկա) Citigroup-ի M&A հարցերով ստորաբաժանման ղեկավար Էլիսոն Հարդինգ-Ջոնսը:Շուկայի վրա բացասաբար են անդրադառնում նաեւ ընկերությունների մեծ մասի բաժնետոմսերի զգալի տատանումները, որոնք առաջացել են վերը նշված պատճառներով։ «Ֆոնդային շուկայում փոփոխականությունը էական խոչընդոտ է ռազմավարական M&A-ների համար: Երբ շուկան փոփոխական է, դժվար է բանակցել արժեքի շուրջ եւ օգտագործել բաժնետոմսերը (գործարքների դիմաց վճարելու համար - «Կոմերսանտ»)»,- ասել է բրիտանական Freshfields Bruckhaus իրավաբանական ընկերության կորպորատիվ եւ M&A հարցերով ամերիկյան ստորաբաժանման ղեկավարներից Դեմիեն Զուբեկը։ 24.12.2021 | 16:00 2021 թվականին M&A գործարքների ծավալն աշխարհում ռեկորդային է Փորձագետների կարծիքով՝ այս իրավիճակը դեռ որոշ ժամանակ կպահպանվի։ «Առաջիկա երկու եռամսյակում մենք դժվար թե տեսնենք մեծ թվով մեգագործարքներ կամ գնումներ: Դժվար է իրականացնել M&A, երբ ընկերությունների բաժնետոմսերը վաճառվում են 52-շաբաթյա ցածր մակարդակում»,- նշել է գործարքների ոլորտում մասնագիտացած ամերիկյան Solomon Partners ընկերության գլխավոր տնօրեն Մարկ Կուպերը:Միաժամանակ, վերլուծաբանները նշում են, որ եվրոյի ու ֆունտ ստեռլինգի թուլացման պայմաններում եվրոպական ընկերությունները կարող են հետաքրքիր լինել ամերիկացի ներդրողների համար, ուստի նման գործարքների ծավալը կարող է աճել։Առաջին եռամսյակում M&A-ի ծավալն ավելի զգալի էր նվազել՝ 29%-ով, մինչեւ $989,4 միլիարդ: Ամերիկյան եւ եվրոպական բորսաներում IPO-ների ընթացքում ներգրավված միջոցների ծավալը 2022 թվականի առաջին հինգ ամիսներին, ըստ Dealogic-ի, նվազել է 90%-ով՝ մինչեւ $17,9 միլիարդ։ Tweet Դիտում՝ 5583

Во втором квартале текущего года объем слияний и поглощений (M&A) снизился на 25,5% в сравнении с тем же периодом 2021 года, составив $1 трлн. Как пишет «Коммерсант», об этом сообщает Reuters со ссылкой на данные аналитической компании Dealogic.Особенно сильно объем M&A снизился в США - на 40%, до $456 млрд. В Азиатско-Тихоокеанском регионе общая сумма сделок сократилась на 10%.Европа - единственный регион, где объем M&A во втором квартале вырос (на 6%). Это произошло благодаря заключению ряда крупных сделок, в том числе покупке в апреле одного из крупнейших операторов автодорог Италии - Atlantia Group, за €58 млрд.Негативное влияние на рынок оказал целый ряд факторов: нестабильность из-за событий на Украине, опасения экономического спада, ускоряющаяся инфляция и повышение процентных ставок.«Компании в краткосрочной перспективе воздерживаются от M&A, так как больше сконцентрированы на влиянии рецессии на их бизнес. Время для заключения сделок снова придет, но я не думаю, что оно уже пришло»,- отметила Элисон Хардинг-Джонс, глава подразделения Citigroup по M&A в регионе EMEA (Европа, Ближний Восток и Африка).Негативно воздействуют на рынок и вызванные перечисленными причинами заметные колебания акций большинства компаний. «Волатильность на фондовом рынке - существенное препятствие для стратегических M&A. Когда рынок волатилен, сложно вести переговоры о стоимости и использовать акции (для оплаты сделок. - «Коммерсант»)»,- комментирует ситуацию один из руководителей американского подразделения по корпоративным вопросам и M&A британской юридической фирмы Freshfields Bruckhaus Deringer Дэмиен Зубек. 24.12.2021 | 16:00 В 2021 году объем cделок M&A в мире достиг рекорда По мнению экспертов, такая ситуация сохранится еще некоторое время. «Мы вряд ли увидим большое количество мегасделок или покупок в ближайшие пару кварталов. Сложно совершать M&A, когда акции компаний торгуются на 52-недельном минимуме»,- считает Марк Купер, генеральный директор американской компании Solomon Partners, специализирующейся на консультациях по сделкам. При этом аналитики отмечают, что в условиях ослабления евро и фунта стерлингов европейские компании могут быть интересны для американских инвесторов, так что объем таких сделок может вырасти.В первом квартале объем M&A снижался еще существеннее - на 29%, до $989,4 млрд. Объем средств, привлеченных на IPO на американских и европейских биржах в первые пять месяцев 2022 года, по данным Dealogic, упал на 90%, до $17,9 млрд. Tweet Просмотры 5586