«Պատժամիջոցների տակ գտնվող պետական բանկերի միավորումը տրամաբանական է»
ՎՏԲ-ի հետ «ФК Открытие» բանկի միավորման գործարքը կավարտվի ոչ շուտ, քան այս տարվա աշնանը: Գնահատումն ինքնին կտեւի երկու-երեք ամիս:
Այս մասին «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը։
«Պատժամիջոցների տակ գտնվող պետական բանկային ակտիվների միավորումը տրամաբանական ելք է։ Մենք «Открытие» բանկի հետ նմանատիպ պրոֆիլի բանկեր ենք, միայն թե մենք վեց անգամ ավելի մեծ ենք։ Վերջինիս խոշոր հաճախորդների գրեթե 100%-ը նաեւ մեր հաճախորդներն են, միջին բիզնեսի մասով հատումը մոտ կեսն է: Միայն ցանցի համախմբումից խնայողությունները կգերազանցեն 30%-ը՝ ծախսերի նվազեցման հաշվին:
Միանալու գաղափարը պաշտպանել է Կենտրոնական բանկը, կառավարությունը, նախագահը տվել է համապատասխան հանձնարարություն։ Բայց պետք է նկատի ունենալ, որ սա բավականին աշխատատար գործընթաց է։ Կան բազմաթիվ տեխնիկական հարցեր, որոնք պետք է համաձայնեցվեն: Օրինակ, հիմա Կենտրոնական բանկը համաձայնեցնում է գնահատողին վերաբերող հարցը։ Գնահատումն ինքնին, մեր հաշվարկներով, կտեւի երկուսից երեք ամիս։ Կարծում եմ՝ աշնանից շուտ գործարքը չի փակվի»,- ասել է Կոստինը:
Անդրադառնալով  «Открытие» բանկի ղեկավար Միխայիլ Զադորնովի դիրքորոշմանը, ով բացահայտորեն քննադատում է համախմբման գաղափարը, Կոստինը նշել է, որ նրա դիրքորոշումը հասկանալի է, բայց «ավելի լավ է ինչ-որ կերպ խոսել, քննարկել ոչ միայն լրատվամիջոցների միջոցով»։
«Մարդիկ, ովքեր այսօր աշխատում են «Открытие» բանկի ղեկավարությունում, մեծ մասամբ մեր նախկին աշխատակիցներն են: Մենք նրանց ճանաչում ենք եւ գնահատում։ Յուրաքանչյուրի հետ առանձին կխոսենք, կքննարկենք։ Ընդհանուր առմամբ, այնտեղ ուժեղ թիմ է, կուզենայինք, որ նրանք շարունակեին աշխատել խմբում»,- ասել է ՎՏԲ-ի ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ միշտ պատրաստ է աշխատել Զադորնովի հետ, «եթե վերջինս ցանկանա»։ «Մենք երկար տարիներ աշխատել ենք միասին, ժամանակին նրան ընդունել եմ ՎՏԲ24։ Այն ժամանակ նրա թեկնածության հետ կապված լուրջ առարկություններ կային, բայց ես պաշտպանեցի, եւ, կարծում եմ, որ ՎՏԲ24 նախագիծն, ընդհանուր առմամբ, հաջողված էր»,- ասել է Կոստինը։
Նա նաեւ մեկնաբանել է Ռուսաստանյան ազգային առեւտրային բանկի (РНКБ)՝ ՎՏԲ-ին միանալու գաղափարը։ «РНКБ-ն ժամանակին ստեղծվել էր մեր դուստր բանկի հիման վրա: Մենք նրան փոխանցեցինք Ղրիմի ցանցը եւ ՎՏԲ-ի անձնակազմն ու բանկի բաժնետոմսերը նվիրեցինք կառավարությանը։ Այսօր այսկերպ մենք պարզապես վերադառնում ենք Ղրիմ։ Բայց ամեն ինչ նորովի ստեղծելու փոխարեն տրամաբանական է վերադարձնել այն բանկը, որը ժամանակին մերն էր»,- ասել է բանկիրը։
Կոստինն ընդգծել է, որ РНКБ-ն չի միաձուլվի ՎՏԲ-ի հետ։ «Այստեղ նման անհրաժեշտություն չկա։ Սա մանրածախ բանկ է իր աշխարհագրությամբ, մենք  հաճախորդների մասով հատումներ չունենք, կոնսոլիդացիայի ժամանակ խնայողություններ չեն լինի, կլինի միայն РНКБ-ի ուժեղացումը՝ թերակղզում ՎՏԲ-ի պրոդուկտների տեսականու եւ ներդրումային գործունեության հաշվին»,- նշել է Անդրեյ Կոստինը:

«Объединение подсанкционных государственных банковских активов - логичный выход»
Сделка по объединению банка «ФК Открытие» с ВТБ будет закрыта не раньше осени этого года. Сама оценка займет от двух до трех месяцев.
Об этом в интервью «Коммерсант» сообщил глава ВТБ Андрей Костин.
«Объединение подсанкционных государственных банковских активов - логичный выход. Мы с «Открытием» банки схожего профиля, только мы в шесть раз больше. Почти 100% крупных клиентов «Открытия» - наши клиенты тоже, по среднему бизнесу пересечение примерно наполовину. Экономия при консолидации только сети превысит 30% за счет снижения издержек.
Идея присоединения поддержана ЦБ, правительством, президент дал соответствующее поручение. Но надо иметь в виду, что это достаточно трудоемкий процесс. Предстоит согласовать многие технические моменты. Например, сейчас ЦБ согласовывает оценщика. Сама оценка, по нашим прикидкам, займет от двух до трех месяцев. Думаю, раньше осени сделка не будет закрыта»,- сказал Костин.
Касаясь позиции главы «Открытия» Михаила Задорнова, который открыто критикует идею консолидации, Костин отметил, что его позиция вызывает понимание, но «лучше как-то разговаривать, обсуждать не только через СМИ».
«Люди, которые работают сегодня в руководстве «Открытия», - по большей части наши бывшие сотрудники. Мы их знаем, ценим. Будем с каждым отдельно говорить, обсуждать. Там сильная команда в целом, мы хотели бы, чтобы они продолжили работу в группе»,- сказал глава ВТБ.
Костин подчеркнул, что всегда готов работать с Задоновым, «если он захочет». «Мы работали вместе много лет, я когда-то принимал его в ВТБ24. Тогда были серьезные возражения против его кандидатуры, но я отстоял, и считаю, проект ВТБ24 был в целом успешным»,- отметил Костин.
Он также прокомментировал идею присоединения к ВТБ «Российского национального коммерческого банка» (РНКБ). «РНКБ когда-то был создан на базе нашего дочернего банка. Мы передали ему крымскую сеть и персонал ВТБ и подарили его акции правительству. А сегодня таким образом просто возвращаемся в Крым. Но вместо того, чтобы создавать все заново, логично вернуть банк, который когда-то был нашим»,- сказал банкир.
Костин подчеркнул, РНКБ не будет слит с ВТБ. «Здесь такой необходимости нет. Это розничный банк со своей географией, у нас нет пересечений по клиентам, там не будет экономии при консолидации, только усиление РНКБ за счет продуктовой линейки и инвестиционной деятельности ВТБ на полуострове»,- отметил Андрей Костин.