ՌԴ եվրապարտատոմսերի սեփականատերերի հետ հաշվարկները նախատեսվում է իրականացնել ռուսաստանյան գազի համար ռուբլով վճարելու սխեմային համանման մեխանիզմով, «Վեդոմոստի»-ին տեղեկացրել է ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը։Նրա խոսքով՝ համակարգը կգործի նույն կերպ՝ միայն «հակառակ ուղղությամբ»։ Պետական պարտքով վճարումն իր սկզբնական արժույթով ստանալու համար ներդրողը պետք է արտարժութային եւ ռուբլով հաշիվներ բացի ռուսաստանյան բանկում եւ հանձնարարականներ տա արտարժույթի վաճառքի վերաբերյալ։«Ինչպես է կատարվում գազի դիմաց ռուբլով վճարումը. մեզ փոխանցվում է արտարժույթ, այստեղ գազի գնորդի հանձնարարականով այն փոխանակվում է ռուբլու, եւ այդպիսով կատարվում է հաշվարկը։ Նույն կերպ կգործի եվրաբոնդերով հաշվարկների մեխանիզմը, միայն հակառակ ուղղությամբ»,- նշել է Սիլուանովը։Նա ընդգծել է, որ այդ մեխանիզմի օգնությամբ հնարավոր կլինի վճարումներ կատարել՝ շրջանցելով արեւմտյան հաշվարկային ենթակառուցվածքը։ Վճարումները կկատարվեն Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայի միջոցով:Ավելի վաղ Սիլուանովը հայտարարել էր, որ արտաքին պարտքով հունիսին սպասվող վճարման համար Ռուսաստանը պատրաստում է մեխանիզմ, որը թույլ կտա վճարումներ կատարել ռուբլով եւ շարունակել պահպանել վստահելի վարկառուի համբավը՝ անկախ Ռուսաստանի պետական պարտքի վճարման հարցում Արեւմուտքի սահմանափակումներին։ 29.05.2022 | 21:18 Bloomberg. Ներդրողները ՌԴ եվրաբոնդերով չեն ստացել $100 միլիոնի վճարումները Նախօրեին Bloombеrg-ը հայտնել էր, որ մայիսի 27-ի երեկոյի դրությամբ՝ ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերի սեփականատերերը չեն ստացել արժեթղթերով $100 միլիոն ընդհանուր գումարի արժեկտրոնային վճարումները։ Խոսքը 2026 թվականին մարման ժամկետով $71․25 միլիոնի եւ 2036 թվականին մարման ժամկետով €26․5 միլիոնի եվրաբոնդերով եկամուտների վճարման մասին է։Գործակալությունը նշել էր, որ ներդրողների կողմից վճարումներ չստանալու հանգամանքը սկիզբ է դրել 30-օրյա արտոնյալ շրջանին (grace period), ինչը տեխնիկական եւ իրական դեֆոլտների միջեւ ընկած ժամանակահատվածն է։ Tweet Դիտում՝ 5372

Силуанов представил новый механизм расчетов по российским еврооблигациям
Расчеты с держателями российских еврооблигаций планируется проводить с помощью механизма, аналогичного схеме оплаты российского газа в рублях, рассказал «Ведомостям» министр финансов России Антон Силуанов.
По его словам, система будет действовать таким же образом, только «в обратном порядке». Для получения платежа по госдолгу в его оригинальной валюте инвестору придется открыть валютный и рублевый счета в российском банке и выдавать поручения на продажу валюты.
«Как происходит платеж за газ в рублях: нам зачисляют валюту, здесь она по поручению покупателя газа меняется на рубли и таким образом происходит расчет. Механизм расчетов по евробондам будет действовать таким же образом, только в другую сторону»,- отметил Силуанов.
Он подчеркнул, что с помощью данного механизма можно будет проводить платежи, минуя западную расчетную инфраструктуру. Платежи будут проводиться через Национальный расчетный депозитарий (НРД).
Ранее Силуанов говорил, что Россия к июньской выплате по внешнему долгу готовит механизм, позволяющий выплаты в рублях, и продолжит сохранять имидж надежного заемщика, несмотря на ограничения Запада по выплатам госдолга России.
Накануне агентство Bloombеrg сообщило, что держатели российских еврооблигаций по состоянию на вечер 27 мая не получили купонные выплаты по ценным бумагам на общую сумму $100 млн. Речь идет о выплате дохода по евробондам России в размере $71.25 млн со сроком погашения в 2026 году и 26.5 млн евро по евробондам со сроком погашения в 2036 году.
Агентство указало, что неполучение выплат инвесторами положило начало 30-дневному грейс-периоду, то есть периоду между техническим и реальным дефолтами.