Մայիսի 27-ի երեկոյի դրությամբ՝ ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերի սեփականատերերը չեն ստացել արժեթղթերով $100 միլիոն ընդհանուր գումարի արժեկտրոնային վճարումները, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։Խոսքը 2026 թվականին մարման ժամկետով $71․25 միլիոնի եւ 2036 թվականին մարման ժամկետով €26․5 միլիոնի եվրաբոնդերով եկամուտների վճարման մասին է։Գործակալությունը նշում է, որ ներդրողների կողմից վճարումներ չստանալու հանգամանքը սկիզբ է դրել 30-օրյա արտոնյալ շրջանին (grace period), ինչը տեխնիկական եւ իրական դեֆոլտի միջեւ ընկած ժամանակահատվածն է։Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ նույն օրն ավելի ուշ Ռուսաստանի Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան հայտարարեց, որ միջոցները դուրս են գրվել իր հաշվից՝ հօգուտ ներդրողների: Ռուսաստանի կառավարությունն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ դեպոզիտարիային եվրապարտատոմսերով վճարումների համար միջոցների փոխանցումը նշանակում է պարտավորությունների կատարում։Մայիսի 20-ին ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել էր, որ կատարել է եվրապարտատոմսերի սպասարկման իր պարտավորությունները։ Նախարարությունն ԱՄՆ դոլարով եւ եվրոյով եվրապարտատոմսերով եկամուտները վճարելու համար միջոցներ է փոխանցել Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիային։ 25.05.2022 | 17:55 Ռուսաստանի հնարավոր դեֆոլտը՝ ամերիկացի ներդրողի մեկնաբանությամբ Մայիսի 24-ին ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության Արտաքին ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) հայտարարել էր, որ չի երկարաձգելու լիցենզիան, որը թույլ է տալիս Ռուսաստանին սպասարկել արտաքին պարտքը։ Այսպիսով, Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը չի կարող դոլարով վճարել դոլարային եվրապարտատոմսերի սեփականատերերին։Իր հերթին, Ռուսաստանի ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը հայտարարել է, որ նախարարությունը մեխանիզմ է պատրաստում եվրապարտատոմսերով ռուբլով հաշվարկներ կատարելու համար՝ այդ միջոցները հետագայում արտարժույթի հնարավոր փոխարկմամբ։ Tweet Դիտում՝ 7088

Bloomberg։ Инвесторы не получили выплаты по евробондам России на сумму $100 млн
Держатели российских еврооблигаций по состоянию на вечер 27 мая не получили купонные выплаты по ценным бумагам на общую сумму $100 млн, сообщает Frank Media со ссылкой на агентство Bloomberg.
Речь идет о выплате дохода по евробондам России в размере $71.25 млн со сроком погашения в 2026 году и 26.5 млн евро по евробондам со сроком погашения в 2036 году.
Агентство указывает, что неполучение выплат инвесторами положило начало 30-дневному грейс-периоду, то есть периоду между техническим и реальным дефолтами.
Позднее в тот же день, отмечает агентство, российский Национальный расчетный депозитарий (НРД) заявил о том, что средства с его счета были списаны в пользу инвесторов. Правительство России сообщало о том, что перечисление средств в НРД для выплат по еврооблигациям означает выполнение своих обязательств.
20 мая Минфин России сообщил об исполнении обязательств по обслуживанию еврооблигаций. Министерство перечислило средства для выплаты дохода по евробондам в долларах США и евро в Национальный расчетный депозитарий.
24 мая Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США сообщило, что не будет продлевать лицензию, позволяющую России обслуживать внешний долг. Таким образом, Минфин России не может расплачиваться в долларах США с держателями долларовых еврооблигаций.
В свою очередь, глава российского Минфина Антон Силуанов заявил, что министерство готовит механизм по расчету по еврооблигациям в рублях с возможной последующей конвертаций этих средств в валюту.