«Ինձ համար սա մեծ գումար է»․ Պոտանինը մեկնաբանել է Տինկովի հետ գործարքը
«Ես չեմ կարող հարյուրավոր միլիոն դոլարները կոպեկ անվանել։ Ինձ համար սա մեծ գումար է»,- «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Interros-ի հիմնական սեփականատեր Վլադիմիր Պոտանինը՝ մեկնաբանելով Օլեգ Տինկովի ընտանիքից TCS Group-ում (Tinkoff-ի գլխամասային կառույց) 35% մասնաբաժինը գնելու մասին գործարքը։
Հիշեցնենք, որ The New York Times-ին տված հարցազրույցում Տինկովը հայտարարել էր, որ  Կրեմլն իրեն ստիպել է վաճառել բանկը «իրական արժեքի 3%-ով»: Նա մանրամասնել է, որ վաճառել է իր մասնաբաժինը «կոպեկներով»՝ գործարքն անվանելով «հուսահատ, զեղչային վաճառք», որն իրեն պարտադրել է Կրեմլը. «Ես չէի կարող քննարկել գինը։ Սա պատանդի վիճակ է՝ վերցնում ես այն, ինչ քեզ առաջարկում են՝ առանց բանակցությունների»։ Միաժամանակ, Տինկովը նշել էր, որ շնորհակալ է Պոտանինին, որ օգնել է նրան բիզնեսից հեռանալուց գոնե մի փոքր գումար ստանալ։
«Բանկի հիմնադրի հետ գնի մասին ընդհանրապես չենք խոսել։ Ես ելնում էի այն հանգամանքից, որ նա վաճառում է այն գնով, որն իրեն ինչ-ինչ պատճառներով ձեռք է տալիս։ Ինձ թվաց, որ նրան ավելի շատ հետաքրքրում էին բիզնեսի, թիմի եւ, ընդհանրապես, բանկի ապագայի հետ կապված հարցերը։ Հիմնադիրն ինձ հետ ավելի շուտ քննարկել է իր ժառանգությունը, այլ ոչ թե ինչ-որ այլ հարցեր: Ինձ թվաց, որ նրա համար ավելի կարեւոր է, որ բանկը լավ ձեռքերում հայտնվի։ Նա դա գնահատում էր իր չափանիշներով, եւ երկխոսությունը հիմնականում սրա շուրջ է եղել»,- պատմել է Պոտանինը։
Ինչպես նշել է Պոտանինը, այս գնումը պորտֆելային ներդրում է, որը կառավարելու է Winter Capital հիմնադրամը։ Այս մոդելը կապացուցի ներդրումների պորտֆելային բնույթը եւ բանկի գործերին նոր բաժնետիրոջ միջամտության չափազանց ցածր մակարդակը, կարծում է Պոտանինը։
«Տինկոֆ Բանկ»-ի միավորումը «Ռոսբանկ»-ի հետ, որն Interros-ը ձեռք է բերել ֆրանսիական Societe Generale-ից, երբեք չի քննարկվել, ասել է Պոտանինը։ «Մենք այս բանկերի մասով սիներգիա չենք տեսնում եւ բոլորովին տարբեր կերպ ենք վերաբերվում դրանց։ Մեզ համար Tinkoff-ը բարձր տեխնոլոգիական ֆինտեխ ընկերություն է, իսկ «Ռոսբանկ»-ը՝ դասական, ողջամտորեն պահպանողական բանկ»,- ընդգծել է գործարարը։
Ընդ որում, ինչպես «Ռոսբանկ»-ը գնելու, այնպես էլ TCS Group-ում բաժնեմասը ձեռք բերելու նախաձեռնությունը եղել է վաճառողից, ընդգծել է Պոտանինը. «Մենք առաջինը չէինք, որ նման առաջարկներով հանդես եկանք»։
Societe Generale խումբը 2007 թվականին Interros-ից վերահսկիչ փաթեթը գնելուց հետո «Ռոսբանկ»-ի հիման վրա կառուցել է բարձր տեխնոլոգիական, կայուն եւ «ողջամտորեն պահպանողական» բիզնես՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան, կարծում է ձեռնարկատերը։
Մենք շահագրգռված էինք, որ «Ռոսբանկ»-ը մնար նույն անկախ, ինքնուրույն եւ արդյունավետ ձեւով, ինչպիսին կար: Սա պարզապես գործընկերային գործարք չէր, որը Societe Generale-ին հնարավորություն տվեց քաղաքակիրթ կերպով դուրս գալ շուկայից, քանի որ նրանք արդեն նման որոշում էին կայացրել։ Ինձ համար, մասնավորապես, դա զգացմունքային որոշում էր՝ «Ռոսբանկ»-ի, այսպես ասած, վերադարձը Interros-ի ընտանիք, որտեղից էլ այն ծագում ուներ»,- ասել է Պոտանինը:
Մեկնաբանելով Unicredit բանկի գնման շուրջ բանակցությունների մասին տեղեկատվությունը՝ Պոտանինը նշել է, որ իտալական խումբը նման առաջարկներով դիմել է Interros-ին այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ «Ռոսբանկ»-ի գնման մասին։ «Բայց մեզ չհետաքրքրեց այդ գործարքը»,- ասել է նա:
«Մենք բանկային ոլորտում հետագա ձեռքբերումներ չենք նախատեսում։ Կկենտրոնանանք «Ռոսբանկ»-ի եւ դրա պորտֆելի, տեխնոլոգիաների, հաճախորդամետության եւ կայունության կատարելագործման ուղղությամբ»,- ընդգծել է Պոտանինը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի սկզբին Վլադիմիր Պոտանինին պատկանող Interros ընկերությունը հայտարարել էր նաեւ UCS (United Card Services) պրոցեսինգային ընկերության գնման մասին, գործարքն արդեն համաձայնեցվել է Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության եւ Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) հետ։

«Для меня это большие деньги»։ Потанин прокомментировал сделку с Тинковым
«Назвать сотни миллионов долларов копейками у меня язык не поворачивается. Для меня это большие деньги»,- заявил в интервью агентству «Интерфакс» основной владелец «Интерроса» Владимир Потанин, комментируя сделку о покупке 35% в TCS Group (головная структура «Тинькофф») у семьи Олега Тинькова.
Напомним, что в интервью The New York Times Тиньков заявил, что Кремль вынудил его продать банк за «3% от реальной стоимости». Он уточнил, что продал свою долю «за копейки», назвав сделку «отчаянной распродажей, распродажей со скидкой», навязанной ему Кремлем: «Я не мог обсуждать цену. Это состояние заложника - ты берешь то, что тебе предлагают, без переговоров». При этом Тиньков отметил, что благодарен Потанину, что тот помог ему получить хоть немного денег от выхода из бизнеса.
«О цене мы с основателем банка не разговаривали вообще. Я исходил из того, что он продает за ту цену, которая его по каким-то причинам устраивает. Мне показалось, что его больше интересовали вопросы сохранения бизнеса, команды и, вообще, будущего банка. Основатель обсуждал со мной скорее свое наследие, чем какие-либо другие вопросы. Мне показалось, что для него важнее было, чтобы банк попал в хорошие руки. Он оценивал это по своим критериям, и диалог был в основном об этом»,- рассказал Потанин.
Как отметил Потанин, эта покупка является портфельной инвестицией. Управлять инвестицией будет фонд Winter Capital. Такая модель докажет портфельный характер этой инвестиции и крайне низкий уровень вмешательства нового акционера в дела банка, считает Потанин.
Объединение «Росбанка», который «Интеррос» приобрел у французской Societe Generale, и «Тинькофф банка» никогда не обсуждалось, сказал Потанин. «Мы не видим никакой синергии у этих банков и относимся к ним абсолютно по-разному. Для нас «Тинькофф» - это высокотехнологичная финтеховская компания, а «Росбанк» - это классический, разумно консервативный банк»,- подчеркнул бизнесмен.
При этом, инициатива как в сделке по покупке «Росбанка», так и с выкупом доли в TCS Group, исходила от продавца, подчеркнул Потанин: «Не мы первые выходили с такого рода предложениями».
Группа Societe Generale после покупки контрольного пакета у «Интерроса» в 2007 году построила на базе «Росбанка» высокотехнологичный, устойчивый и «разумно-консервативный» бизнес по международным стандартам, считает предприниматель.
«Мы были заинтересованы в том, чтобы «Росбанк» остался в том же независимом, самостоятельном и эффективном виде, в котором он был. Это была не просто партнерская сделка, которая дала возможность Societe Generale цивилизованно уйти с рынка, раз уж они такое решение приняли. Для меня, в частности, это было эмоциональное решение - возвращение «Росбанка», так сказать, в семью «Интерроса», откуда он и происходил»,- отметил Потанин.
Комментируя информацию о переговорах по покупке банка «Юникредит», Потанин сообщил, что UniCredit выходила с такими предложениями к «Интерросу» после того, как стало известно о покупке Росбанка. «Но нас эта покупка не заинтересовала»,- отметил он.
«Мы дальнейших приобретений в банковской сфере не планируем. Сосредоточимся на «Росбанке» и на совершенствовании его портфеля, технологий, клиентской направленности и устойчивости»,- подчеркнул Потанин.
Напомним, что в начале мая компания «Интеррос» Владимира Потанина объявила также о покупке процессинговой компании UCS (United Card Services), сделку уже согласовали с Федеральной антимонопольной службой и Банком России.