Financial Times-ը տեղեկացել է ՌԴ-ում UniCredit-ի եւ Citigroup-ի ծրագրերի մասին
Իտալական UniCredit-ը եւ ամերիկյան Citigroup-ը բանակցում են Ռուսաստանում իրենց բիզնեսների վաճառքի շուրջ։ Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Financial Times-ը (FT)՝ վկայակոչելով ընկերությունների ծրագրերին ծանոթ աղբյուրները։
Նրանց խոսքով՝ UniCredit-ը մի քանի առաջարկ է ստացել ռուսաստանյան ֆինանսական հաստատություններից այն բանից հետո, երբ ընկերության ղեկավար Անդրեա Օրչելն ասել էր, որ բանկը դիտարկում է Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելու հնարավորությունը Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության պատճառով:
UniCredit-ի բիզնեսի գնման հավակնորդներից մեկը, ըստ FT-ի, միլիարդատեր Վլադիմիր Պոտանինի Interros-ն էր, ով ավելի վաղ համաձայնվել էր գնել Tinkoff խմբի 35%-ը վերջինիս հիմնադիր Օլեգ Տինկովից, ինչպես նաեւ մասնաբաժինը «Ռոսբանկ»-ում ու դրա ապահովագրական բիզնեսում ֆրանսիական Societe Generale-ից։ Իտալական բանկը, սակայն, հրաժարվել է գործարքից ոչ շահավետ պայմանների պատճառով, թերթին հայտնել են աղբյուրները։ «Ինչո՞ւ պետք է մեր բիզնեսը տանք ընդամենը մեկ ռուբլու դիմաց»,- նշել է նրանցից մեկը։
UniCredit-ը շարունակում է քննարկել բիզնեսի վաճառքը մի քանի ֆինանսական հաստատությունների հետ, որոնք չեն ենթարկվել արեւմտյան պատժամիջոցներին, այդ թվում՝ կազմակերպությունների, որոնք ցանկանում են ընդլայնել իրենց գործունեությունը Ռուսաստանի բանկային հատվածում, գրում է FT-ն։
UniCredit-ը եւ Citigroup-ը դիտարկում են նաեւ Ռուսաստանում իրենց ակտիվները ռուսաստանյան բանկերի արտասահմանյան բիզնեսների հետ փոխանակելու հնարավորությունը, հայտնել են պարբերականի զրուցակիցները։ Նրանցից մեկի տվյալներով՝ UniCredit-ն արդեն փոխանակում է ռուսաստանյան վարկային պորտֆելները արտասահմանյաններով, ինչը բանկին թույլ է տվել նվազեցնել իր զուտ անդրսահմանային ռիսկը Ռուսաստանում մարտի սկզբի €4,5 միլիարդից մինչեւ €3,2 միլիարդ՝ ապրիլի վերջին։
Միաժամանակ, Citi-ն հույս ունի ոչ թե փոխանակել, այլ վաճառել իր ռուսաստանյան ակտիվներն այնպիսի ընկերության, որը չի ենթարկվել պատժամիջոցների, եւ արդեն «բազմաթիվ բանակցություններ է վարում» ՌԴ մի քանի միջին չափի բանկերի հետ, ասել է FT-ի իրազեկ աղբյուրը։ Խմբի ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություններից: Մայիսի սկզբին Citigroup-ի ղեկավար Ջեյն Ֆրեյզերը հայտարարել էր, որ բանկը «ակտիվ երկխոսություն է» վարում Ռուսաստանում սպառողական եւ առեւտրային բիզնեսները վաճառելու համար:
Արտասահմանյան բանկերը եւս քննարկում են կարգավորիչների հետ պատժամիջոցների տակ գտնվող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ռուսաստանյան ստորաբաժանումները վաճառելու համար հատուկ արտոնություններ ստանալու հնարավորությունը, հայտնում է FT-ն: «Եթե դուք չեք կարող ինչ-որ բան վաճառել պատժամիջոցների տակ գտնվող անձին, ի՞նչ է մնում անել: Դուք գնում եք խոսելու այդ պատժամիջոցները սահմանողի հետ»,- թերթի հետ զրույցում ասել է բանկիրներից մեկը։ Նրա խոսքով՝ կարգավորիչները թույլ են տվել ընկերություններին գործարքներ կնքել «որոշակի տեսակի» գործընկերների հետ, որոնք հայտնվել են պատժամիջոցների տակ։

Financial Times узнала о планах UniCredit и Citigroup в России
Итальянский UniCredit и американская Citigroup ведут переговоры о продаже своих бизнесов в России. Как пишет российское издание Forbes, об этом сообщает Financial Times (FT) со ссылкой на источники, знакомые с планами компаний.
По их словам, UniCredit получил несколько предложений от российских финансовых организаций после того, как глава компании Андреа Орчел заявил, что банк рассматривает возможность прекращения деятельности в России из-за военной спецоперации на Украине.
Одним из претендентов на покупку бизнеса UniCredit, по данным FT, был «Интеррос» миллиардера Владимира Потанина, который ранее договорился о покупке 35% группы «Тинькофф» у ее основателя Олега Тинькова и доли в «Росбанке» и его страховом бизнесе у французской Societe Generale. Итальянский банк, впрочем, отказался от сделки из-за невыгодных условий, рассказали источники газеты. «Зачем нам отдавать своей бизнес всего за рубль?»- отметил один из них.
UniCredit продолжает обсуждать продажу бизнеса с несколькими финансовыми учреждениями, не попавшими под западные санкции, включая организации, которые хотят расширить свою деятельность в российском банковском секторе, пишет FT.
UniCredit и Citigroup также рассматривают возможность обмена своих активов в России на зарубежные бизнесы российских банков, рассказали собеседники издания. По данным одного из них, UniCredit уже обменивает российские кредитные портфели на зарубежные, что позволило банку снизить чистый трансграничный риск в России с €4,5 млрд в начале марта до €3,2 млрд к концу апреля.
При этом Citi надеется не обменять, а продать свои российские активы компании, не попавшей под санкции, и уже ведет «многочисленные переговоры» с несколькими российскими банками среднего размера, указал осведомленный источник FT. Представитель группы отказался от комментариев. В начале мая глава Citigroup Джейн Фрейзер заявляла, что банк ведет «активный диалог» по продаже потребительского и коммерческого бизнеса в России.
Зарубежные банки также обсуждают с регуляторами возможность получения специальных льгот для продажи российских подразделений физическим и юридическим лицам под санкциями, сообщает FT. «Если вы не можете продать что-то человеку под санкциями, что остается делать? Вы идете разговаривать с тем, кто вводил эти санкции»,- отметил в беседе с газетой банкир. По его словам, регуляторы разрешили компаниям заключать сделки с «определенным типом» попавших под санкции контрагентов.