Իտալական UniCredit խումբը նախնական բանակցություններ է սկսել Ռուսաստանում «դուստր» բանկի վաճառքի շուրջ՝ ֆինանսական հաստատությունների, ինչպես նաեւ ՌԴ-ում բանկային գործունեության լիցենզիայով շահագրգիռ ընկերությունների կողմից հետաքրքրություն ցուցաբերելուց հետո, գրում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ի աղբյուրները։Հնարավոր գնորդների հետ բանակցությունները վաղ փուլում են, բացի վաճառքից UniCredit-ը դեռեւս դիտարկում է այլ տարբերակներ, նշում է գործակալությունը։Առաջին եռամսյակում UniCredit-ը ստեղծել է €1,3 միլիարդի պահուստներ վարկերի մասով հնարավոր կորուստների համար, որոնք գրեթե ամբողջությամբ բաժին են հասնում Ռուսաստանում առկա ռիսկերին: Ռուսաստանյան բիզնեսն արձանագրել է €915 միլիոնի վնաս՝ բացասաբար ազդելով հաշվետու ժամանակահատվածում խմբի ընդհանուր արդյունքների վրա։ 07.05.2022 | 13:07 Ռուսաստանի հետ կապված վնասների համար արեւմտյան բանկերը $10 մլրդ են առանձնացրել Խումբը դիտարկում է Ռուսաստանից դուրս գալու հնարավորությունն այդ երկրում իր գործունեության հրատապ վերանայման շրջանակում, մարտին հայտարարել էր խմբի ղեկավար Անդրեա Օրչելը։Bloomberg-ի զրուցակիցների խոսքով՝ Օրչելը ձգտում է օգուտ ստանալ ցանկացած գործարքից եւ բացառում է գործարքները, որոնք կարող են վնասել UniCredit-ի կապիտալի պահուստներին: Բանակցությունների նախնական փուլը նշանակում է, որ դրանք դեռ կարող են խափանվել՝ հատկապես հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բարդությունը, նշում է գործակալությունը։Ռուսաստանյան UniCredit Bank-ը 2021 թվականի արդյունքներով ակտիվների մեծությամբ զբաղեցրել է 14-րդ տեղը «Ինտերֆաքս-100» վարկանիշում։ Բանկը ներառված է Ռուսաստանի համակարգային նշանակություն ունեցող վարկային հաստատություններ ցանկում: Tweet Դիտում՝ 6393

Группа UniCredit начала предварительные переговоры о продаже «дочки» в России
Итальянская группа UniCredit начала предварительные переговоры о продаже дочернего банка в России после проявления интереса со стороны финансовых организаций, а также компаний, заинтересованных в получении банковской лицензии в РФ, пишет Finmarket.ru co ccылкой на источники Bloomberg.
Переговоры с потенциальными покупателями находятся на ранней стадии, помимо продажи UniCredit все еще рассматривает другие варианты, указало агентство.
UniCredit в 1-м квартале создала резервы на €1,3 млрд на возможные потери по ссудам, эта сумма почти полностью приходится на риски в России. Российский бизнес зафиксировал убыток в размере €915 млн, негативно повлияв на общие результаты группы в отчетном периоде.
Группа рассматривает возможность ухода из России в рамках срочного пересмотра своей деятельности в этой стране, заявлял в марте глава группы Андреа Орчел.
По словам собеседников Bloomberg, Орчел стремится получить выгоду от любой сделки и исключает сделки, которые могут ударить по запасам капитала UniCredit. Предварительная стадия переговоров означает, что они все еще могут сорваться, особенно учитывая сложность геополитической ситуации, отмечает агентство.
Российский Юникредит банк по итогам 2021 года занял 14-е место по размеру активов в рэнкинге «Интерфакс-100». Банк входит в список системно значимых кредитных организаций России.