Ռուսաստանի հետ կապված վնասների համար արեւմտյան բանկերը $10 մլրդ են առանձնացրել
Արեւմտյան բանկերը պատրաստվում են Ռուսաստանում գործունեության հնարավոր կրճատմանը կամ երկրից ամբողջությամբ դուրս գալուն, հնարավոր կորուստների համար նրանք առանձնացրել են ավելի քան $10 միլիարդ։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Financial Times (FT) թերթը, որի հաշվարկներով Ռուսաստանում արեւմտյան բանկերի ընդհանուր ներդրումները կազմում են $86 միլիարդ։
Թերթը նշում է, որ բանկերը սկսել են մտածել Ռուսաստանից հեռանալու մասին՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով միջազգային պատժամիջոցների ֆոնին։ Այս շաբաթ եվրոպական որոշ ֆինանսական հաստատություններ միլիարդավոր եվրոյի պահուստներ են ստեղծել հնարավոր կորուստների համար։
FT-ն հիշեցնում է, որ այս շաբաթ իտալական UniCredit բանկը €1,3 միլիարդ է հատկացրել հնարավոր կորուստները ծածկելու համար։ Ռուսաստանում բիզնեսն ամբողջությամբ դադարեցնելու դեպքում բանկը €5,3 միլիարդ է գնահատել հնարավոր կորուստները։
Ֆրանսիական Societe Generale ֆինանսական խումբը 2022 թվականի առաջին եռամսյակում €561 միլիոն է հատկացրել վնասների համար, որոնք հիմնականում կապված են Ուկրաինայի հակամարտության հետեւանքների հետ։ Անցած ամիս խումբը հայտարարեց, որ վաճառում է «Ռոսբանկ»-ում իր մասնաբաժինը Վլադիմիր Պոտանինի Interros-ին՝ կապված Ռուսաստանից հեռանալու որոշման հետ։ Ըստ Bloomberg-ի՝ գործարքից խումբը կկրի մոտ €3 միլիարդի ($3,3 միլիարդ) վնաս:
Ֆրանսիական Crédit Agricole ֆինանսական կոնգլոմերատը հայտարարել է, որ առաջին եռամսյակում €389 միլիոն է հատկացրել Ռուսաստանի հետ կապված ռիսկերի համար։ Մարտին ընկերությունը հայտարարեց, որ դադարեցնում է իր գործունեությունը երկրում։
Ամերիկյան Citigroup-ը հնարավոր կորուստները գնահատել է $3 միլիարդ եւ $1 միլիարդ հատկացրել հնարավոր վնասների համար: JPMorgan-ը մոտ $300 միլիոն է պատրաստել այդ նպատակների համար, թեեւ գործադիր տնօրեն Ջեյմի Դայմոնը զգուշացրել էր ներդրողներին, որ բանկը կարող է կորցնել մինչեւ $1 միլիարդ:
Ավստրիական Raiffeisen Bank International-ը €320 միլիոն է հատկացրել հնարավոր վնասների համար, իսկ նախօրեին վարկային հաստատության ներկայացուցիչը RBC-ին հայտնել էր, որ խումբը դադարեցրել է հարաբերությունները ռուսաստանյան մի շարք բանկերի հետ, որոնք այնտեղ ունեին թղթակցային հաշիվներ։
Մայիսի 5-ին Bloomberg-ը հայտնել էր, որ արտասահմանյան բանկերը Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության մեկնարկից հետո գրանցել են մոտ $7 միլիարդի վնաս՝ դուրսգրումների եւ ռուսաստանյան շուկան լքելու հետ մեկտեղ։ Միաժամանակ, ֆինանսական կառույցներն ակնկալում են, որ այդ գումարը հետագայում կավելանա։

Западные банки отложили более $10 млрд на возможные потери в России
Западные банки готовятся к возможному сокращению деятельности в России или полному уходу из страны, они отложили более $10 млрд на возможные потери.
Как передает RBC, об этом пишет газета Financial Times (FT), по подсчетам которой совокупные вложения западных банков в Россию составляют $86 млрд.
Газета отмечает, что банки стали задумываться об уходе из России на фоне международных санкций из-за военной операции на Украине. На этой неделе некоторые европейские финансовые организации создали резервы на миллиарды евро из-за возможных потерь.
FT напоминает, что на этой неделе итальянский банк UniCredit выделил €1,3 млрд на покрытие возможных убытков. Вероятные потери от полного прекращения бизнеса в России он оценил в €5,3 млрд.
Французская финансовая группа Societe Generale зарезервировала в первом квартале 2022 года €561 млн под убытки, в основном связанные с последствиями конфликта на Украине. В прошлом месяце группа объявила, что продает свою долю в Росбанке «Интерросу» Владимира Потанина в связи с решением уйти из России; как писал Bloomberg, на сделке группа понесет убытки в размере около €3 млрд ($3,3 млрд.)
Французский финансовый конгломерат Crédit Agricole объявил, что в первом квартале зарезервировал €389 млн под риски, связанные с Россией. В марте компания сообщила, что приостанавливает свою деятельность в стране.
Американский Citigroup оценил возможные потери в $3 млрд и выделил под потенциальные убытки $1 млрд. JPMorgan заложил под эти цели около $300 млн, хотя исполнительный директор Джейми Даймон предупредил инвесторов, что банк может потерять до $1 млрд.
Австрийский Raiffeisen Bank International выделил на возможные потери €320 млн. Накануне представитель кредитной организации сообщил RBC, что группа прекратила отношения с рядом российских банков, у которых были там корреспондентские счета.
5 мая Bloomberg сообщил, что иностранные банки зафиксировали потери в размере около $7 млрд после начала российской операции на Украине, наряду со списаниями и затратами на уход с российского рынка. При этом финансовые организации ожидают, что эта сумма увеличится в будущем.