Ավստրիական Raiffeisen Bank International (RBI) բանկային խումբը՝ ռուսաստանյան Raiffeisenbank-ի մայր կառույցը, դադարեցրել է հարաբերությունները մի շարք ՌԴ բանկերի հետ, որոնք RBI-ում բացված թղթակցային հաշիվներ ունեին: Այս մասին RBC-ին հայտնել է ավստրիական վարկային հաստատության ներկայացուցիչը։«2022 թվականի ապրիլին Raiffeisen Bank International-ը օպերատիվ որոշում է կայացրել դադարեցնել հարաբերությունները Ռուսաստանի որոշ բանկերի հետ, որոնք իր մոտ ունեն բացած թղթակցային հաշիվներ»,- ասել է բանկի ներկայացուցիչը: Նա չի հստակեցրել, թե ռուսաստանյան որ վարկային հաստատությունների մասին է խոսքը, սակայն ընդգծել է, որ այդ միջոցը չի ազդել ռուսաստանյան Raiffeisen Bank-ի վրա։ RBI-ն այս որոշումը կայացրել է, որպեսզի «պրոակտիվ կերպով» վերահսկի այն գործարքների ծավալը, որոնք նա կարող է ժամանակին մշակել հօգուտ հաճախորդների, ովքեր ունեն բացած թղթակցային հաշիվներ:Բանկային շուկայում RBC-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Raiffeisen Bank International-ը նամակներ է ուղարկել Ռուսաստանում իր հաճախորդ բանկերին՝ զգուշացնելով եվրոյով հաշիվների փակման մասին: Նրա խոսքով՝ այդ վարկային հաստատություններից մեկը եղել է «Տինկոֆ Բանկ»-ը։ 05.05.2022 | 09:26 Raiffeisen Bank-ն առաջարկներ է ստացել Ռուսաստանում իր բանկը վաճառելու մասին «Տինկոֆ Բանկ»-ն ավելի վաղ ժամանակավորապես անջատել էր եվրոյով դրամական փոխանցումները SWIFT միջազգային համակարգի միջոցով։ Բանկն այս հանգամանքը բացատրել էր SWIFT փոխանցումների կատարման համար ժամկետի ավելացմամբ։ Դոլարով անդրսահմանային փոխանցումները շարունակում են հասանելի լինել իր հաճախորդների համար, ասել է բանկի ներկայացուցիչը: Անդրսահմանային SWIFT փոխանցում կատարելու համար բանկը պետք է օտարերկրյա վարկային հաստատությունում բացված հաշիվ ունենա:Ապրիլի վերջին RBC-ն գրել էր, որ ռուսաստանյան բանկերի հաճախորդները դժվարությունների են բախվել SWIFT-ի միջոցով միջազգային դրամական փոխանցումներ կատարելիս՝ օտարերկրյա ընդունող բանկերի կողմից վերահսկողության ուժեղացման պատճառով: Դա հանգեցրեց փոխանցումների ժամկետների ու մերժումների ավելացմանը: «SWIFT փոխանցման տեխնոլոգիայում մասնակցում են շատ կողմեր՝ ուղարկող բանկը, միջնորդ բանկերը եւ ստացող բանկը: Որպես ուղարկող բանկ՝ «Տինկոֆ»-ը, ըստ օրենքի, ստուգում է վճարումը արժութային վերահսկողության շրջանակում, այնուհետեւ SWIFT համակարգի միջոցով փոխանցումն ուղարկում է ստացող բանկին (այդ գործընթացում կարող են ներգրավվել մի քանի միջնորդ բանկեր)»,- պարզաբանել էր բանկի ներկայացուցիչը։ Կախված կոնկրետ միջնորդ բանկերի եւ ստացող բանկի իրավասությունից ու համապատասխանության ընթացակարգերից, փոխանցումների մուտքագրման ժամկետները կարող են ավելանալ։ Հանդիպում են նաեւ փոխանցման մուտքագրման մերժումներ թղթակից բանկի կամ ստացող բանկի կողմից․ այս դեպքում դրամական միջոցները վերադարձվում են ուղարկողին, հավելել էին «Տինկոֆ»-ում։ Tweet Դիտում՝ 15614

Австрийская банковская группа Raiffeisen Bank International (RBI) - материнская структура российского Райффайзенбанка - прекратила отношения с рядом банков из России, у которых были открыты в RBI корреспондентские счета. Об этом RBC сообщил представитель австрийской кредитной организации.«В апреле 2022 года Raiffeisen Bank International принял оперативное решение о прекращении отношений с некоторыми банками-респондентами в России»,- сказал представитель банка. Он не уточнил, о каких именно российских кредитных организациях идет речь, но подчеркнул, что мера не затронула российский Райффайзенбанк. Такое решение RBI принял для того, чтобы «проактивно» контролировать объем операций, который он может своевременно обрабатывать в пользу клиентов, у которых открыты корсчета.Источник RBC на банковском рынке рассказал, что Raiffeisen Bank International разослал банкам-клиентам в России письма с предупреждением о закрытии счетов в евро. По его данным, одной из этих кредитных организаций был «Тинькофф Банк». 05.05.2022 | 09:26 Raiffeisen Bank получил несколько предложений о продаже российской «дочки» «Тинькофф Банк» ранее временно отключил проведение денежных переводов в евро с помощью международной системы SWIFT. Эту приостановку банк объяснил увеличением срока прохождения SWIFT-переводов. Его клиентам остаются доступны трансграничные переводы в долларах, сказал представитель банка. Для проведения трансграничного SWIFT-перевода у банка должен быть открыт счет в иностранной кредитной организации.В конце апреля RBC писал о том, что клиенты российских банков столкнулись со сложностями при совершении международных денежных переводов через SWIFT из-за усиления контроля со стороны принимающих иностранных банков. Это привело к увеличению сроков проведения переводов и росту отказов. «В технологии SWIFT-перевода участвует множество сторон: банк-отправитель, банки-посредники, банк-получатель. Как банк-отправитель «Тинькофф» по закону проверяет платеж в рамках валютного контроля и после этого отправляет перевод с помощью системы SWIFT в банк-получатель (при этом может быть задействовано несколько банков-посредников)»,- объяснял представитель банка. В зависимости от юрисдикции и комплаенс-процедур конкретных банков-посредников и банка-получателя сроки зачисления переводов могут быть увеличены, также встречаются отказы в зачислении перевода на стороне банка-корреспондента или банка-получателя - в этом случае средства возвращаются отправителю, добавляли в «Тинькофф». Tweet Просмотры 15631