Ավստրիական Raiffeisen Bank-ը (Raiffeisen Bank International, RBI) մի քանի չպարտավորեցնող առաջարկ է ստացել ռուսաստանյան իր դուստր բանկը վաճառելու մասին, հեռախոսային ասուլիսի ժամանակ հայտարարել RBI-ի գլխավոր տնօրեն Յոհան Շտրոբլը (Johann Strobl)։«Մարտին մեր հայտարարությունից հետո մենք ստացել ենք չպարտավորեցնող առաջարկներ հետաքրքրվածության վերաբերյալ։ Այս պահին լրացուցիչ տեղեկություն չեմ կարող տրամադրել»,- Շտրոբլի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։ Միաժամանակ, նա եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ բանկը շարունակում է ուսումնասիրել երկրում իր հետագա աշխատանքի տարբեր տարբերակներ։ 17.03.2022 | 14:52 Raiffeisen-ը դիտարկում է նաեւ ՌԴ-ից «հանգամանորեն մտածված դուրս գալու» տարբերակը Մարտի կեսին RBI-ը հայտարարել էր, որ գնահատում է տարբեր «ռազմավարական տարբերակներ ապագայի համար», ներառյալ` Ռուսաստանից «հանգամանորեն մտածված դուրս գալու» տարբերակը: «Պատերազմն Ուկրաինայում կործանարար ազդեցություն ունի երկրի բնակչության եւ տնտեսության վրա։ Այս աննախադեպ իրավիճակը ստիպում է RBI-ին մտածել Ռուսաստանում իր դրության մասին: Հետեւաբար, մենք գնահատում ենք Ռուսաստանում Raiffeisenbank-ի ապագայի բոլոր ռազմավարական տարբերակները, ներառյալ՝ Ռուսաստանից հանգամանորեն մտածված դուրս գալու տարբերակը»,- այն ժամանակ ասել էր Յոհան Շտրոբլը:RBI-ը Ռուսաստանում աշխատում է 1990-ականների սկզբից։ Խմբի տարեկան հաշվետվության համաձայն՝ Ռուսաստանում նրա ակտիվները գնահատվում են €18,7 միլիարդ՝ ընդհանուր €192,1 միլիարդից, ինչն իր ընդհանուր բիզնեսի 9,7%-ն է: Այս ցուցանիշով Ռուսաստանը Չեխիայից (€26,2 մլրդ) եւ Հունգարիայից (€10,4 մլրդ) հետո երրորդ տեղում է։ 2021 թվականին Խմբի ռուսաստանյան հատվածն աճել է 18,4%-ով։ Խմբի ռուսաստանյան բիզնեսում աշխատում է 9,3 հազար աշխատակից։ Tweet Դիտում՝ 7034

Австрийский Raiffeisen Bank (Raiffeisen Bank International, RBI) получил несколько необязывающих предложений о продаже российской «дочки», заявил в ходе телефонной конференции генеральный директор RBI Йоханн Штробль (Johann Strobl).«После сообщения в марте мы получили необязывающие предложения о заинтересованности. На текущий момент я не могу предоставить дополнительную информацию»,- приводит слова Штробля агентство «Прайм»․ При этом он еще раз подчеркнул, что банк продолжает изучать различные варианты своей дальнейшей работы в стране. 17.03.2022 | 14:52 Raiffeisen рассматривает в том числе «тщательно продуманный выход» из России В середине марта RBI заявил, что оценивает разные «стратегические варианты будущего», в том числе «тщательно продуманный выход» из России. «Война на Украине оказывает разрушительное воздействие на население и экономику страны. Эта беспрецедентная ситуация приводит RBI к размышлениям о своем положении в России. Поэтому мы оцениваем все стратегические варианты будущего Райффайзенбанка в России, включая тщательно продуманный выход Райффайзенбанка из России»,- отмечал тогда Иоханн Штробль.RBI работает в России с начала 1990-х. По данным годового отчета группы, ее активы в России оцениваются в €18,7 млрд из общей суммы €192,1 млрд, то есть это 9,7% от размеров бизнеса. По этому показателю Россия находится на третьем месте после Чехии (€26,2 млрд) и Венгрии (€10,4 млрд). За 2021 год российский сегмент группы вырос на 18,4%. В российском бизнесе группы работают 9,3 тыс. сотрудников. Tweet Просмотры 7015