«Տինկոֆ Բանկ»-ի հիմնադիր Օլեգ Տինկովը The New York Times-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ հակապատերազմական իր գրառման հաջորդ օրը նախագահի աշխատակազմը կապ է հաստատել բանկի ղեկավարության հետ եւ սպառնացել ազգայնացնել այն, եթե ընկերությունը չխզի կապերը հիմնադրի հետ, հաղորդում է Theins.ru-ն։Տինկովը հայտարարել է, որ Կրեմլն իրեն ստիպել է վաճառել բանկը «իրական արժեքի 3%-ով»: Արդյունքում գործարարը TCS Group-ում (Tinkoff-ի մայր կառույց) 35% իր մասնաբաժինը վաճառել է ռուսաստանցի միլիարդատեր Վլադիմիր Պոտանինին։Նա մանրամասնել է, որ վաճառել է իր մասնաբաժինը «կոպեկներով»՝ գործարքն անվանելով «հուսահատ, զեղչային վաճառք», որն իրեն պարտադրել է Կրեմլը. «Ես չէի կարող քննարկել գինը։ Սա պատանդի վիճակ է՝ վերցնում ես այն, ինչ քեզ առաջարկում են՝ առանց բանակցությունների»։ Միաժամանակ, Տինկովը նշել է, որ շնորհակալ է Պոտանինին, որ օգնել է նրան բիզնեսից հեռանալուց գոնե մի փոքր գումար ստանալ։ 28.02.2022 | 17:20 Օլեգ Տինկով. «Մենք դեմ ենք այս պատերազմին» Տինկովը նաեւ պատմել է, որ թիկնապահներ է վարձել այն բանից հետո, երբ ՌԴ հատուկ ծառայություններում կապեր ունեցող ընկերներն իրեն ասել են, որ պետք է վախենա իր կյանքի համար. «Ինձ ասացին. «Քո մասով որոշումն ընդունված է»: Արդյոք սա նշանակո՞ւմ է, որ ամենից բացի, նրանք ինձ կսպանեն, ես չգիտեմ։ Չեմ բացառում»։Հարցազրույցում գործարարը նաեւ ասել է, որ «հասկացել է, որ Ռուսաստանն այլեւս գոյություն չունի որպես երկիր»։ Tweet Դիտում՝ 7778

Основатель «Тинькофф Банка» Олег Тиньков в интервью The New York Times рассказал, что на следующий день после его антивоенного поста администрация президента связалась с руководством банка и пригрозила его национализировать, если компания не разорвет связи с основателем, передает Theins.ru.Тиньков заявил, что Кремль вынудил его продать банк за «3% от реальной стоимости». В итоге бизнесмен продал 35% в TCS Group (головная структура «Тинькофф») российскому миллиардеру Владимиру Потанину.Тиньков уточнил, что продал свою долю «за копейки», назвав сделку «отчаянной распродажей, распродажей со скидкой», навязанной ему Кремлем: «Я не мог обсуждать цену. Это состояние заложника - ты берешь то, что тебе предлагают, без переговоров». При этом Тиньков отметил, что благодарен Потанину, что тот помог ему получить хоть немного денег от выхода из бизнеса. 28.02.2022 | 17:20 Олег Тиньков։ «Мы против этой войны!» Также Тиньков рассказал, что нанял телохранителей после того, как друзья со связями в российских спецслужбах сказали ему, что ему следует опасаться за свою жизнь: «Мне сказали: «Решение по тебе принято». Значит ли это, что вдобавок ко всему меня убьют, я не знаю. Я не исключаю этого».Также в интервью изданию Тиньков заявил, что «понял, что России как страны больше не существует». Tweet Просмотры 7812