ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել է, որ ռուսաստանյան արտադրության սննդամթերքն ու պարարտանյութերը պետք է թույլատրվեն համաշխարհային շուկաներում՝ պարենային ճգնաժամը լուծելու համար։Նրա խոսքով՝ ՌԴ ռազմական գործողությունը մեծացրել է մինչ այդ եղած մի շարք գործոնների, մասնավորապես՝ կլիմայի փոփոխության եւ COVID-19 համավարակի ազդեցությունը, որոնք անդրադառնում էին պարենային ճգնաժամի վրա։ Գուտերեշը ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, Ուկրաինան եւ Բելառուսը պարարտանյութերի եւ պարենային ապրանքների արտադրության առաջատարներն են։«Եկեք պարզ լինենք՝ պարենային ճգնաժամի ավելի արդյունավետ լուծում չկա, քան ուկրաինական սննդամթերքի արտադրության, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի ու Բելառուսի կողմից արտադրված պարենի եւ պարարտանյութերի վերաինտեգրումը համաշխարհային շուկաներ», - Գուտերեշի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:Գուտերեշը ընդգծել է, որ Մոսկվան պետք է դադարեցնի ուկրաինական նավահանգիստներից սննդամթերքի արտահանման արգելափակումը։ Միաժամանակ, Ռուսաստանից պարարտանյութերն ու պարենային ապրանքները պետք է անարգել թողնվեն համաշխարհային շուկաներ, շարունակել է նա։«Այս հարցերի շուրջ ես սերտ կապի մեջ եմ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության, ինչպես նաեւ մի շարք այլ առանցքային երկրների հետ: Վստահ եմ, որ դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։ 14.04.2022 | 09:42 Միջազգային կառույցներն ահազանգում են՝ պարենային անվտանգությունը վտանգված է Ապրիլի կեսին Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, Համաշխարհային բանկը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ էին արել համաշխարհային հանրությանը հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու պարենային անվտանգությունը Ուկրաինայում իրադարձությունների լույսի ներքո։Իսկ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման հարցերով նախարար Սվենյա Շուլցեն ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին հանդես էր եկել համաշխարհային պարենային անվտանգության դաշինքի ստեղծման օգտին՝ աշխարհում զանգվածային սովից խուսափելու համար։Իր հերթին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գլոբալ հետեւանքների, ներառյալ՝ մի շարք պետություններում հնարավոր սովի մեղավորն արեւմտյան երկրներն են, որոնք պատրաստ են զոհաբերել մնացած աշխարհն իրենց գերակայության համար։Վերջերս այս խնդրի շուրջ համատեղ հայտարարությամբ հանդես եկան «Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրների արտաքին գործերի նախարարները՝ իրենց խորը մտահոգությունը հայտնելով համաշխարհային պարենային անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման կապակցությամբ։ Tweet Դիտում՝ 4022

Продукты питания и удобрения российского производства должны быть допущены на мировые рынки для решения продовольственного кризиса, заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гуттериш.По его словам, российская военная операция усилила эффект ряда действовавших до этого факторов, которые влияли на продовольственный кризис, в частности - изменение климата и пандемия COVID-19. Россия, Украина и Белоруссия, подчеркнул Гуттериш, занимают лидирующие позиции в производстве удобрений и продуктов питания.«Давайте внесем ясность, нет более эффектного решения продовольственного кризиса без реинтеграции украинского производства продуктов питания, а также продовольствия и удобрений, производимых Россией и Белоруссией на мировые рынки»,- приводит слова Гуттериша RBC.Гуттериш указал, что Москве следует перестать препятствовать вывозу продовольствия из украинских портов. При этом удобрения, продукты питания из России должны быть допущены к мировым рынкам без препятствий, продолжил он.«Я в тесном контакте по этим вопросам с Российской Федерацией, Украиной, Турцией, Соединенными штатами и Евросоюзом, а также рядом других ключевых стран. Я уверен, что впереди еще долгий путь»,- подчеркнул генсек ООН. 14.04.2022 | 09:42 Международные организации призывают обеспечить продовольственную безопасность В середине апреля Международный валютный фонд, Всемирный банк, Всемирная продовольственная программа ООН и Всемирная торговая организация призвали мировое сообщество принять срочные меры по обеспечению продовольственной безопасности в свете событий на Украине.А министр по вопросам экономического сотрудничества и развития Германии Свенья Шульце на фоне событий на Украине выступила за создание альянса по глобальной продовольственной безопасности с целью предотвращения массового голода в мире.В свою очередь, президент России Владимир Путин заявил, что вина за глобальные последствия санкций против России, в том числе возможный голод в ряде государств, лежит на западных странах, которые ради своего доминирования готовы жертвовать остальным миром.Недавно министры иностранных дел стран Группы семи (G7) выразили глубокую озабоченность ухудшением ситуации с глобальной продовольственной безопасностью, которая еще более усугубилась на фоне нынешних событий на Украине. Tweet Просмотры 4021