Գեորգիեւան ասել է՝ որ դեպքում ՌԴ-ն կարող է զրկվել ԱՄՀ-ին անդամակցությունից
Ռուսաստանի տնտեսությունն այս տարի կբախվի խորը ռեցեսիայի, կարծում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան։
«Ուկրաինայում ռազմական գործողություններն ավերում են այս երկիրը եւ շատ կործանարար են Ռուսաստանի համար»,- Գեորգիեւայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Ռուսաստանին կարելի՞ է զրկել ԱՄՀ-ին անդամակցությունից, Գեորգիեւան ընդգծել է, որ դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե «կազմակերպության մյուս անդամները հայտարարեն, որ այլեւս չեն ճանաչում Ռուսաստանի կառավարությունը»։ «Դա շատ բարդ որոշում է»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համավարակից հետո համաշխարհային տնտեսության վերականգնմանը, ԱՄՀ ղեկավարը նշել է, որ այդ գործընթացը նոր է թափ հավաքում։
«Համաշխարհային տնտեսությունը դեռեւս վերականգնվում է համավարակից: Մենք սկսում ենք ամենացածր կետից: Հույս ունեինք ավելի մեծ աճի եւ գնաճի զսպման: Սակայն ստացանք ճիշտ հակառակը՝ աճի անկում եւ մեծ գնաճ»,- ասել է ԱՄՀ ղեկավարը։
Banks.amհիշեցնում է, որ մարտի 11-ի «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրների առաջնորդների հայտարարության մեջ նշվում էր, որ իրենք մտադիր են համաձայնության գալ այն հարցի շուրջ, որ Ռուսաստանը չկարողանա միջոցներ ստանալ Արժույթի միջազգային հիմնադրամից, Համաշխարհային բանկից եւ միջազգային ֆինանսական այլ կառույցներից: «Ռուսաստանը չի կարող կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքը եւ հույս դնել միջազգային տնտեսական կարգի մաս լինելու առավելության վրա»,- ասված էր փաստաթղթում։
Իսկ մարտի կեսին ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի եւ ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո ռուսաստանցի Ալեքսեյ Մոժինին ժամանակավորապես հեռացրեց դուայենի պաշտոնից՝ կապված Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության հետ:
«Գործադիր խորհուրդը որոշել է ժամանակավորապես հրաժարվել դուայենի պաշտոնից՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի դերը Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմում եւ դրա պոտենցիալ ազդեցությունը Ռուսաստանի գործադիր տնօրենի՝ այդ գործառույթներն արդյունավետ իրականացնելու կարողության վրա»,- նշել էր ԱՄՀ ներկայացուցիչը:

Георгиева сказала, в каком случае Россия может быть лишена членства в МВФ
Экономика России столкнется с глубокой рецессией в текущем году, считает директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева.
«Военные действия на Украине разоряют эту страну и очень пагубны для России»,- приводит слова Георгиевой агентство ТАСС.
Отвечая на вопрос о том, может ли Россия быть лишена членства в МВФ, Георгиева подчеркнула, что это возможно лишь в случае, «если остальные его члены заявят, что более не признают правительство» России. «Это очень сложное решение»,- добавила она.
Касаясь проблемы восстановления мировой экономики после пандемии коронавируса, глава МВФ отметила, что этот процесс только набирает обороты. «Мировая экономика все еще восстанавливается после пандемии. Мы начинаем с низшей точки. Мы надеялись на больший рост и сдерживание инфляции. Однако получили прямо противоположное - падение роста и повышение инфляции»,- сказала глава МВФ.
Banks.am напоминает, что в заявлении лидеров стран Группы семи (G7) от 11 марта отмечалось, что они намерены договориться о том, чтобы Россия не смогла получать средства в Международном валютном фонде, Всемирном банке и других мировых финансовых институтах. «Россия не может грубо нарушать международное право и рассчитывать на выгоду от того, что является частью международного экономического порядка»,- говорилось документе.
А в середине марта исполнительный совет МВФ под давлением Великобритании, Канады и США временно отстранил россиянина Алексея Можина с поста дуайена в связи со специальной военной операцией России на Украине.
«Исполнительный совет решил временно отказаться от поста дуайена, учитывая роль России в продолжающейся войне на Украине и ее потенциальное воздействие на возможность исполнительного директора от России эффективно выполнять эти функции»,- отмечал представитель МВФ.