ԱՄՀ-ն ժամանակավոր հեռացրել է ՌԴ ներկայացուցչին հեղինակավոր պաշտոնից
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի եւ ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո ռուսաստանցի Ալեքսեյ Մոժինին ժամանակավորապես հեռացրել է դուայենի պաշտոնից՝ կապված Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության հետ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Գործադիր խորհուրդը որոշել է ժամանակավորապես հրաժարվել դուայենի պաշտոնից՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի դերը Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմում եւ դրա պոտենցիալ ազդեցությունը Ռուսաստանի գործադիր տնօրենի՝ այդ գործառույթներն արդյունավետ իրականացնելու կարողության վրա»,- ասել է ԱՄՀ-ի ներկայացուցիչը:
Ավանդաբար, դուայենի պարտականությունները դրվում են ԱՄՀ-ի գործադիր խորհրդի ամենաերկարակյաց անդամի վրա: Մոժինը խորհրդում Ռուսաստանը ներկայացնում է 1996 թվականից, իսկ դուայեն է դարձել 2014 թվականին։ Սա ոչ պաշտոնական, սակայն շատ հեղինակավոր եւ ազդեցիկ պաշտոն է ԱՄՀ-ում։
Դուայենը նախագահում է խորհրդի ոչ պաշտոնական խորհրդակցություններին՝ առավել բարդ եւ զգայուն հարցերի շուրջ պաշտոնական քվեարկություններից առաջ: Նա նաեւ, անհրաժեշտության դեպքում, ներկայացնում է խորհրդի անդամներին հասարակության եւ մամուլի հետ շփումներում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 11-ի «Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրների առաջնորդների հայտարարության մեջ նշվում էր, որ G7 երկրները մտադիր են համաձայնության գալ, որ Ռուսաստանը չկարողանա միջոցներ ստանալ ԱՄՀ-ից, Համաշխարհային բանկից եւ միջազգային ֆինանսական այլ կառույցներից:
«G7-ի առաջնորդները կպայմանավորվեն, որ Ռուսաստանը չկարողանա ֆինանսավորում ստանալ առաջատար բազմակողմ ֆինանսական կառույցներից, ինչպիսիք են Արժույթի միջազգային հիմնադրամը եւ Համաշխարհային բանկը: Ռուսաստանը չի կարող կոպտորեն խախտել միջազգային իրավունքը եւ հույս դնել միջազգային տնտեսական կարգի մաս լինելու առավելության վրա»,- ասված էր փաստաթղթում։

МВФ временно отстранил представителя России с почетной должности
Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) под давлением Великобритании, Канады и США временно отстранил россиянина Алексея Можина с поста дуайена в связи со специальной военной операцией России на Украине, пишет ТАСС.
«Исполнительный совет решил временно отказаться от поста дуайена, учитывая роль России в продолжающейся войне на Украине и ее потенциальное воздействие на возможность исполнительного директора от России эффективно выполнять эти функции»,- указал представитель МВФ.
По традиции обязанности дуайена возлагаются на члена исполнительного совета МВФ, дольше всех работающего в его составе. Можин представляет в совете Россию с 1996 года, а дуайеном стал в 2014 году. Это неофициальный, но очень престижный и весьма влиятельный пост в МВФ.
Дуайен председательствует на неформальных консультациях совета при выработке консенсуса в преддверии официальных голосований по наиболее сложным и щекотливым вопросам. Он же при необходимости представляет членов совета в контактах с общественностью и прессой.
Напомним, что в заявлении лидеров стран Группы семи (G7) от 11 марта отмечалось, что страны G7 намерены договориться о том, чтобы Россия не смогла получать средства в МВФ, Всемирном банке и других мировых финансовых институтах.
«Лидеры G7 договорятся о том, что Россия не сможет получать финансирование от ведущих многосторонних финансовых институтов, таких как Международный валютный фонд и Всемирный банк. Россия не может грубо нарушать международное право и рассчитывать на выгоду от того, что она является частью международного экономического порядка»,- отмечалось в документе.