Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մինչեւ մարտի 31-ը սպասում է ՌԴ կառավարության, Ռուսաստանի բանկի (ԿԲ) եւ «Գազպրոմ» ընկերության զեկույցին՝ ոչ բարեկամական երկրներ գազի մատակարարման համար վճարման արժույթը ռուբլով փոխելու մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրությունը։«ՌԴ կառավարությանը՝ Ռուսաստանի Բանկի եւ «Գազպրոմ» հանրային բաժնետիրական ընկերության հետ համատեղ իրականացնել մի շարք միջոցներ՝ Եվրամիության եւ ՌԴ քաղաքացիների ու իրավաբանական անձանց նկատմամբ սահմանափակող միջոցներ կիրառած երկրներ գազի մատակարարումների դիմաց վճարման արժույթը փոխելու ուղղությամբ»,- ասված է փաստաթղթում:Նախագահը հանձնարարականի մասով հաշվետվություն է սպասում մինչեւ մարտի 31-ը, այնուհետեւ՝ ամեն ամիս։ Պատասխանատուներ են նշանակվել վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան եւ «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը։Միաժամանակ, կառավարությունը պետք է հավանություն տա «Գազպրոմ»-ի գազամատակարարումների ընթացիկ պայմանագրերում փոփոխություններ կատարելու հրահանգին՝ դրանց դիմաց վճարման արժույթը ռուսական ռուբլով փոխելու առումով: Ըստ հանձնարարականների ցանկի՝ դա պետք է արվի՝ «պահպանելով պայմանագրերով սահմանված մատակարարումների ծավալները, գները եւ գնագոյացման սկզբունքները»՝ մինչեւ մարտի 31-ը։Բացի այդ, Կենտրոնական բանկը կառավարության հետ համատեղ պետք է ապահովի փոփոխված պայմանագրերով վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ ներառյալ ներքին արտարժույթային շուկայում էներգառեսուրսների գնորդների կողմից ռուսական ռուբլու գնումը: Սույն հանձնարարականի կատարման վերջնաժամկետ նույնպես սահմանվել է մարտի 31-ը։ 27.03.2022 | 10:31 Պեսկով․ Եվրոպան ԱՄՆ-ից «օգնություն» կստանա կրկնակի թանկ գնով Մարտի 23-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ ոչ բարեկամական երկրներից բնական գազի գնորդների համար Ռուսաստանը մատակարարման հաշվարկներում եվրոյից եւ դոլարից անցնում է կատարում ռուբլու։Ի պատասխան այս որոշմանը՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը Ռուսաստանին հնարավորություն չի տա շրջանցել պատժամիջոցները եւ բնական գազի դիմաց պահանջել վճարել ռուբլով։ Tweet Դիտում՝ 5671

Президент РФ Владимир Путин ждет до 31 марта доклад от правительства, Банка России (ЦБ) и компании «Газпром» об изменении валюты платежа на рубли за поставки газа в недружественные страны, сообщает ТАСС со ссыкой на сайт Кремля.«Правительству РФ совместно с Банком России и публичным акционерным обществом «Газпром» реализовать комплекс мер по изменению валюты платежа по поставкам природного газа в страны Европейского союза и другие страны, которые ввели ограничительные меры в отношении граждан Российской Федерации и российских юридических лиц, на российский рубль», - указывается в документе.Президент ждет доклад по поручению до 31 марта и далее ежемесячно. Ответственными за выполнение назначены премьер-министр Михаил Мишустин, глава Центробанка Эльвира Набиуллина и руководитель «Газпрома» Алексей Миллер.При этом правительству необходимо утвердить директиву по внесению изменений в действующие контракты ПАО «Газпром» по поставкам газа в части изменения валюты платежа по ним на российский рубль. Согласно списку поручений, сделать это требуется «при сохранении установленных контрактами объемов поставок, цен и принципов ценообразования» в срок до 31 марта.Кроме того, ЦБ совместно с кабинетом министров должен обеспечить возможность проведения платежей по газовым контрактам, переведенным на оплату поставок в рублях, включая приобретение покупателями энергоресурсов российских рублей на внутреннем валютном рынке. Срок исполнения этого поручения также установлен до 31 марта. 27.03.2022 | 10:31 Песков: Европа получит «помощь» от США по двойной 23 марта президент России Владимир Путин объявил, что Россия переходит от евро и долларов к рублям в расчетах за поставки природного газа покупателям из недружественных стран.В ответ на это решение председатель Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен заявила, что Евросоюз не предоставит России возможности обходить санкции и требовать оплату за природный газ в рублях. Tweet Просмотры 5677