Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նախօրեին հայտարարել է, որ Եվրամիությունը (ԵՄ) Ռուսաստանին հնարավորություն չի տա շրջանցել պատժամիջոցները եւ բնական գազի դիմաց պահանջել վճարել ռուբլով։«Դա կլինի միակողմանի որոշում եւ պայմանագրի ակնհայտ խախտում: Սա պատժամիջոցները շրջանցելու փորձ է, մենք թույլ չենք տա մեր սահմանափակումները շրջանցելու գործողություններ։ Անցել է այն ժամանակը, երբ էներգետիկան կարելի էր օգտագործել շանտաժի համար»,- ֆոն դեր Լեյենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։Մարտի 23-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ ոչ բարեկամական երկրներից բնական գազի գնորդների համար Ռուսաստանը մատակարարման հաշվարկներում եվրոյից եւ դոլարից անցնում է կատարում ռուբլու։Դրա համար ՌԴ Կենտրոնական բանկն ու կառավարությունը պետք է մեկ շաբաթվա ընթացքում որոշեն ռուսաստանյան գազի գնորդների կողմից ռուբլու ձեռք բերման կարգը։ Պուտինն ընդգծել է, որ գազի դիմաց վճարումը ռուբլով ապահովելու համար միջոցների շարքը պետք է իրականացվի «ամենակարճ ժամկետում»։ 24.03.2022 | 10:55 Պուտինի՝ գազի դիմաց ռուբլով վճարելու որոշման հնարավոր հետեւանքները Սակայն ոչ բոլոր եվրոպացի գործընկերներն են համաձայն նման պահանջներին։ RBC-ն ներկայացրել է նրանց պատասխան հայտարարությունները։Ավստրիական OMV-ն՝ Եվրոպայում «Գազպրոմ»-ի գլխավոր գործընկերներից մեկը, չի պատրաստվում փոխել ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարման արժույթը, ասել է OMV-ի գլխավոր տնօրեն Ալֆրեդ Շթերնը։ «Ես էլ եմ տեսել եմ հաղորդագրությունը լրատվամիջոցներում։ Մեզ դեռեւս ոչ ոք չի զանգահարել, եւ մենք ունենք գործող պայմանագրեր, այնտեղ ոչ մի նման բան նշված չէ»,- ասել է նա։ Շթերնն ընդգծել է, որ OMV-ն կշարունակի «Գազպրոմ»-ին վճարել եվրոյով, ինչպես նախատեսված է գործող պայմանագրով. «Մենք այլ պայմանագրային հիմք չունենք, ես այլ կերպ չէի էլ կարող վարվել»։***Լեհական PGNiG-ի եւ «Գազպրոմ»-ի միջեւ կնքված պայմանագիրը եւս չի նախատեսում արժույթի փոփոխության հնարավորություն, ասել է ընկերության ղեկավար Պավել Մաեւսկին։ Սակայն PGNiG-ն չի մանրամասնել՝ ինչ արժույթով են կատարվում հաշվարկները ռուսաստանյան ընկերության հետ։***Լիտվական Ignitis grupe-ը, որը գազ է գնում «Գազպրոմ»-ից (այն կազմում է Ignitis-ի պորտֆելի մեկ երրորդից պակաս), այժմ մտադիր է հրաժարվել ռուսաստանյան գազից, ասել է ընկերության ներկայացուցիչ Արթուրաս Կետլերիուսը՝ մեկնաբանելով վճարումները ռուբլու վերածելու Ռուսաստանի ծրագրերը։ «Մենք «Գազպրոմ»-ին վճարումներ չենք նախատեսում, ուստի սա մեզ համար ակտուալ չէ, սակայն պոպկորն կգնենք»,- ասել է նա։Ըստ Կետլերիուս-ի՝ 2022 թվականի սկզբից Ignitis-ը «Գազպրոմ»-ից գազ է գնել միայն Լատվիայի եւ Էստոնիայի (այդ երկրների համար գազը պահվում էր Լատվիայի գազապահեստարանում), այլ ոչ թե Լիտվայի համար։ Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն իր հերթին հայտարարել է, որ հնարավոր է ապրել նաեւ առանց ռուսաստանյան գազի, սակայն դրա գնումները շարունակվում են «որոշ տեխնիկական խնդիրների պատճառով»։***Պուտինի որոշումը խառնաշփոթ է առաջացրել Գերմանիայի գազի ոլորտում, ասել է Zukunft Gas ոլորտային ասոցիացիայի ղեկավար Թիմ Քելերը: «Մենք մեծ անհանգստությամբ ընդունեցինք այն հաղորդագրությունը, որ Ռուսաստանը մտադիր է գազի մատակարարման համար վճարումն ընդունել միայն ռուբլով։ Թե դա կոնկրետ ինչ հետեւանքներ կունենա գազի առեւտրի վրա, մենք դեռեւս չենք կարող կանխատեսել»,- ասել է Քելերը ։Գերմանիայի փոխկանցլեր, Էկոնոմիկայի եւ կլիմայի նախարարության ղեկավար Ռոբերտ Հաբեկն էլ լրագրողներին ասել է, որ գազի համար հաշվարկներում ռուբլու անցումը կլինի Ռուսաստանի հետ գործող պայմանագրերի խախտում։ Նա ընդգծել է, որ այդ կերպ Ռուսաստանը ցույց է տալիս, որ էներգակիրների վստահելի մատակարար չէ։ Նախարարը մտադիր է ԵՄ գործընկերների հետ քննարկել ստեղծված իրավիճակը եւ դրան արձագանքելու ուղիները։Գերմանիան կարող է ռուսաստանյան գազի մատակարարումների համար վճարել ռուբլով, սակայն դրա համար երկիրը ստիպված կլինի խախտել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի դեմ սահմանված պատժամիջոցները, RBC-ին ասել է Բունդեսթագի կլիմայի եւ էներգետիկայի հանձնաժողովի ղեկավար Կլաուս Էռնստը։ «Այո, դա կարող էր լինել, սակայն Գերմանիան ստիպված կլիներ ռուբլի ստանալ ՌԴ Կենտրոնական բանկից՝ շրջանցելով իր իսկ պատժամիջոցները։ Ռուբլով վճարելու պարտավորությունը, հավանաբար, նույնպես գազամատակարարման պայմանագրերի խախտում կլիներ»,- ասել է Էռնստը։***Եվրոպան ռուսաստանյան գազի համար ռուբլով չի վճարի, նախօրեին Բրյուսելում ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովին հայտարարել է Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանշան։ «Չեմ կարծում, որ Եվրոպայում որեւէ մեկը գիտի, թե ինչ տեսք ունեն ռուբլիները, ոչ ոք չի վճարի ռուբլով»,- ասել է նա:***Իսկ Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին կարծում է, որ գազի մատակարարման համար ռուբլով վճարելու Ռուսաստանի պահանջները պայմանագրերի խախտում են։«Եվրոպան ցանկանում է անկախ լինել ռուսաստանյան գազից։ Գազի շուկան վատ է գործում, սպեկուլյատիվ գներ են նկատվում, միջոցներ են պետք»,- ասել է Դրագին։ Նա նշել է, որ «օգնությունը պետք է գա Կանադայից, ԱՄՆ-ից եւ հեղուկ գազի խոշոր արտադրողներից»: Tweet Դիտում՝ 11090

Председатель Еврокомисси (ЕК) Урсула фон дер Ляйен накануне заявила, что Евросоюз не предоставит России возможности обходить санкции и требовать оплату за природный газ в рублях. «Это было бы односторонним решением и явным нарушением контракта. Это являлось бы попыткой обойти санкций, мы не допустим действий в обход наших ограничений. Время, когда энергетика могла использоваться для шантажа, прошло», - приводит ТАСС слова фон дер Ляйен.23 марта президент России Владимир Путин объявил, что Россия переходит от евро и долларов к рублям в расчетах за поставки природного газа покупателям из недружественных стран.Для этого Центральный банк и правительство России обязаны в течение недели определить порядок приобретения рублей покупателями российского газа. Путин подчеркнул, что комплекс мер по переводу оплаты за газ на рубли должен быть реализован «в самое короткое время». 24.03.2022 | 10:55 Возможные последствия решения Путина перевести расчеты за газ в рубли Однако не все европейские партнеры согласны на такие требования. RBC представил ответные заявления европейцев.Австрийская OMV - один из основных партнеров «Газпрома» в Европе - не собирается менять валюту расчета за российский газ, заявил ее гендиректор Альфред Штерн. «Я тоже видел сообщение в СМИ. Нам еще никто не звонил, и у нас действующие контракты, там ничего такого не оговаривалось»,- сказал он․ Штерн подчеркнул, что OMV продолжит платить «Газпрому» в евро, как предусмотрено действующим контрактом: «У нас нет другой договорной основы, я бы и не мог иначе».***Соглашение между польской PGNiG и «Газпромом» также не предусматривает возможности изменить валюту, в которой осуществляются расчеты, заявил ее глава Павел Маевский. Но PGNiG не раскрывает, в какой валюте идут расчеты с российской компанией.***Литовская Ignitis grupe, покупающая газ у «Газпрома» (на него приходится менее трети портфеля Ignitis), теперь намерена отказаться от российского газа, сообщил ее представитель Артурас Кетлерюс, комментируя планы России перевести расчеты в рубли. «Мы платежей «Газпрому» не планируем, поэтому это для нас неактуально, но попкорном закупимся»,-отметил он.По словам Кетлерюса, с начала 2022 года Ignitis покупал у «Газпрома» газ только для Латвии и Эстонии (газ для этих стран хранился в Инчукалнском газохранилище в Латвии), а не для Литвы. Премьер Литвы Ингрида Шимоните, в свою очередь, говорила, что страна могла бы выжить без российского газа, но его закупки продолжаются «из-за определенных технических моментов».***Решение Путина привело в замешательство газовую промышленность Германии, заявил глава отраслевого объединения Zukunft Gas Тимм Келер. «Мы с большим замешательством восприняли сообщение о том, что Россия хочет оплаты поставок газа только в рублях. Какие конкретно последствия это будет иметь для торговли газом, мы пока не можем прогнозировать»,- сказал Келер. А глава Министерства экономики и климата, вице-канцлер ФРГ Роберт Хабек сообщил журналистам, что переход в расчетах за газ на рубли стал бы нарушением действующих контрактов с Россией. Он подчеркнул, что таким образом Россия демонстрирует, что не является надежным поставщиком энергоносителей. Сложившуюся ситуацию и то, как на нее реагировать, министр намерен обсудить с партнерами в ЕС.Германия могла бы расплачиваться за поставки российского газа в рублях, но для этого ей пришлось бы нарушить санкции, введенные против Центробанка России, сказал RBC глава комитета Бундестага по климату и энергетике Клаус Эрнст. «Да, это могло бы быть, но Германии пришлось бы получать рубли от российского Центробанка и тем самым обходить собственные санкции. Обязательство платить в рублях, вероятно, также было бы нарушением договоров о поставках газа»,- сказал Эрнст.***Европа не будет платить за российский газ в рублях, заявил накануне премьер-министр Словении Янез Янша на саммите лидеров ЕС в Брюсселе. «Я не думаю, что кто-то в Европе знает, как выглядят рубли, никто не будет платить рублями»,- сказал он.***Премьер-министр Италии Марио Драги считает, что требования России об осуществлении рублевых расчетов за поставки газа являются нарушением контрактов. «Европа хочет стать независимой от российского газа. Рынок газа плохо функционирует, наблюдаются спекулятивные цены, нужны меры»,- отметил Драги. Он указал, что «помощь должна прийти со стороны Канады, США и крупных производителей сжиженного газа». Tweet Просмотры 11101