Ռուսաստանցիների մոտ 80%-ը կողմ է քառօրյա աշխատանքային շաբաթ սահմանելուն
Ռուսաստանցիների մեծ մասը համաձայն է պնդման հետ՝ որքան շատ հանգստյան օրեր, այնքան լավ, նրանք դրական են տրամադրված քառօրյա աշխատանքային շաբաթ սահմանելու հարցում:
Այսպիսին են Rabota.ru ծառայության կողմից «ՌԻԱ Նովոստի»-ի համար հունվարին անցկացված ուսումնասիրության արդյունքները։
Հարցին՝ «համաձա՞յն եք այն պնդմանը, որ շաբաթական երեք հանգստյան օրն ավելի լավ է, քան երկուսը», ռուսաստանցիների մեծամասնությունը (78%) դրական է պատասխանել, ասված է ուսումնասիրության մեջ, որում մասնակցել է ավելի քան 5000 օգտատեր Ռուսաստանի բոլոր մարզերից։
Միաժամանակ, հարցվածների 47%-ը բացասական է գնահատել իրենց ընկերության պատրաստակամությունը քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա հարցում։ Նրանց կարծիքով՝ նման աշխատանքային գրաֆիկն իրենց հարմար չէ։ Սակայն հարցվածների 21%-ը նշել է, որ անցումը միանգամայն իրատեսական է, բայց դրա համար կպահանջվի ավելի քան վեց ամիս։ Եվս 15%-ը կարծում է, որ աշխատանքային շաբաթվա կրճատումը կպահանջի մի քանի ամիս, իսկ 11%-ը նշել է մի քանի շաբաթվա մասին։ Քառօրյային անցնելու համար իրենց ընկերությունների ամբողջական պատրաստակամության մասին հայտարարել է հարցվածների 6%-ը։
Այն, որ կրճատումը դրականորեն կանդրադառնա թիմի գործունեության վրա, վստահ է 10 ռուսաստանցիներից 7-ը։ Նրանց հետ համաձայն չէ միայն 5%-ը, իսկ հարցման մասնակիցների մեկ քառորդը (25%) կարծում է, որ նման միջոցները չեն ազդի աշխատակիցների արտադրողականության վրա։
Քառօրյան բարենպաստ ազդեցություն կունենա նաեւ թիմի մթնոլորտի վրա. այդպես է կարծում հարցվածների 73%-ը։ Եվ միայն 4%-ն է գտնում, որ աշխատանքային շաբաթվա կրճատումը բացասաբար կանդրադառնա գործընկերների միջեւ հարաբերությունների վրա։ Հարցվածների 23%-ի կարծիքով՝ աշխատանքային օրերի կրճատումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա թիմում տիրող իրավիճակի վրա, ասված է հետազոտության մեջ։
Գործակալությունը նշում է, որ օրերս ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել էր, որ քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա պետք է անցնել տնտեսական նախադրյալների հասունացման հետ մեկտեղ, իսկ համավարակը պայմաններ է ստեղծել հենց այդ միտումի զարգացման համար:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ փետրվարի 1-ից ԱՄՆ-ում կմեկնարկեն քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա փորձարկումները, որոնց կմասնակցեն արդյունաբերության, հյուրանոցային բիզնեսի, առողջապահության, զբաղվածության ապահովության եւ նոր տեխնոլոգիաների 30 ընկերություն։
Վեցամսյա փորձաշրջանը կվերահսկվի 4 Day Week Global ոչ առեւտրային կազմակերպության կողմից, որը ստեղծված է աջակցելու գործատուներին, ովքեր ցանկանում են անցնել ավելի կարճ աշխատանքային շաբաթվա եւ պահպանել աշխատանքի բարձր արդյունավետությունը:
4 Day Week Global-ն արդեն սկսել է իր ծրագիրը Մեծ Բրիտանիայում՝ խրախուսելու նույն թվով կազմակերպությունների՝ հունիսից մասնակցել վեցամսյա փորձարկմանը:

Большинство жителей России согласны с утверждением, что, чем больше выходных дней, тем лучше, они положительно относятся к сокращению рабочих дней до четырех в неделю. Таковы результаты исследования, проведенного в январе для «РИА Новости» сервисом Rabota.ru.На вопрос: «согласны ли вы с утверждением, что три выходных дня в неделю лучше двух?» утвердительно ответило большинство россиян (78%), говорится в исследовании, в котором приняли участие более 5000 пользователей сервиса из всех регионов России.При этом готовность своей компании к четырехдневной рабочей неделе 47% респондентов оценили отрицательно. По их мнению, подобный график работы им не подходит. Однако 21% опрошенных отметили, что такой переход вполне реален, но для него нужно более полугода. Еще 15% считают, что сокращение рабочей недели потребует несколько месяцев, а 11% указали сроки в несколько недель. О полной готовности их компаний к переходу на сокращенную рабочую неделю заявили 6% респондентов.То, что сокращение позитивно скажется на работоспособности команды уверены 7 из 10 россиян, подчеркивается в исследовании. Не согласны с ними всего 5%, а четверть участников опроса (25%) считают, что такие меры не повлияют на продуктивность работников.Четырехдневка благотворно скажется и на атмосфере команды - так считают 73% респондентов. И только 4% жителей России думают, что сокращение трудовой недели отрицательно повлияет на отношения между коллегами. По мнению 23% опрошенных, уменьшение рабочих дней никак не отразится на обстановке в коллективе, говорится в исследовании.Агентство отмечает, что на днях зампредседателя Совета Безопасности РФ Дмитрий Медведев заявил, что к четырехдневной рабочей неделе нужно переходить по мере созревания экономических предпосылок, а пандемия создала условия для развития именно этого тренда. 21.01.2022 | 14:57 4 Day Week Global: движение в пользу четырехдневки набирает обороты Banks.am напоминает, что с 1 февраля в США стартуют испытания четырехдневной рабочей недели, в которых примут участие 30 компаний из сфер промышленности, гостиничного бизнеса, здравоохранения, рекрутинга и новых технологий.Шестимесячные испытания будут проходить под контролем некоммерческой организации 4 Day Week Global - сообщества, созданного для поддержки работодателей, которые хотят перейти на сокращенную рабочую неделю и сохранить высокую производительность труда.4 Day Week Global уже запустила свою программу в Великобритании, чтобы побудить столько же организаций принять участие в полугодовых испытаниях с июня этого года. Tweet Просмотры 2342