4 Day Week Global. քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա շարժումը թափ է հավաքում
Փետրվարի 1-ից ԱՄՆ-ում կմեկնարկեն քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա փորձարկումները, որոնց կմասնակցեն արդյունաբերության, հյուրանոցային բիզնեսի, առողջապահության, զբաղվածության ապահովության եւ նոր տեխնոլոգիաների 30 ընկերություն։
Վեցամսյա փորձաշրջանը կվերահսկվի 4 Day Week Global ոչ առեւտրային կազմակերպության կողմից, որը ստեղծված է աջակցելու գործատուներին, ովքեր ցանկանում են անցնել ավելի կարճ աշխատանքային շաբաթվա եւ պահպանել աշխատանքի բարձր արդյունավետությունը, գրում է Rusbase-ը:
4 Day Week Global-ն արդեն սկսել է իր ծրագիրը Մեծ Բրիտանիայում՝ խրախուսելու նույն թվով կազմակերպությունների՝ հունիսից մասնակցել վեցամսյա փորձարկմանը:
Գլոբալ փորձնական ծրագրի ղեկավար Ջո Քոնորի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում փորձարկումներին նախապատրաստվելու համար 4 Day Week Global-ի փորձագետները մի քանի ամիս անցկացրել են յուրաքանչյուր ընկերությունում՝ համոզվելու համար, որ դրանք պատրաստ են:
«Քառօրյային լիարժեք անցնելու համար պետք է ընդլայնել իրավունքներն ու հնարավորությունները, եւ այս գործընթացը պետք է ընթանա ներքեւից վերեւ, որպեսզի բաժնի ղեկավարներն ու աշխատակիցները կարողանան արդյունավետ պլան մշակել: Ի վերջո, ոչ ոք ավելի լավ չգիտի իր աշխատանքային օրը, քան իրենք՝ աշխատակիցները»,- ասել է Քոնորը։
Ըստ աշխատանքի որոնման ZipRecruiter կայքի՝ վերջին երեք տարում քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա մասին հիշատակումների թիվը եռապատկվել է:
Չնայած նախաձեռնության հակառակորդների փաստարկներին, ամբողջ աշխարհում ավելի ու ավելի շատ կազմակերպություններ են իրենց աշխատակիցներին տեղափոխում քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա, գրում է Bloomberg-ը: Փորձագետները կարծում են, որ համավարակը կարող է արագացնել այս միտումը:

4 Day Week Global: движение в пользу четырехдневки набирает обороты
C 1 февраля в США стартуют испытания четырехдневной рабочей недели, в которых примут участие 30 компаний из сфер промышленности, гостиничного бизнеса, здравоохранения, рекрутинга и новых технологий.
Шестимесячные испытания будут проходить под контролем некоммерческой организации 4 Day Week Global - сообщества, созданного для поддержки работодателей, которые хотят перейти на сокращенную рабочую неделю и сохранить высокую производительность труда, пишет Rusbase.
4 Day Week Global уже запустила свою программу в Великобритании, чтобы побудить столько же организаций принять участие в полугодовых испытаниях с июня этого года.
По словам менеджера глобальной пилотной программы Джо Коннора, для подготовки к испытаниям в США эксперты 4 Day Week Global провели несколько месяцев с каждой из компаний, чтобы убедиться в их готовности.
«Чтобы полноценно перейти на четырехдневку, нужно расширять права и возможности, и этот процесс должен идти снизу-вверх, чтобы руководители отделов и сотрудники могли эффективно разработать план. Ведь никто не знает свой рабочий день лучше, чем сами работники»,- отметил Коннор.