Tesla-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներում Tesla-ն կարող է պաշտոնապես մուտք գործել ռուսաստանյան շուկա:Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին նա ասել է «Նոր գիտելիք» եռօրյա մարաթոնի շրջանակում, որն անցկացվում է ռուսաստանյան 8 քաղաքներում՝ թվային հարթակներում եւ օֆլայն: «Կարծում եմ, մենք շուտով ներկա կլինենք Ռուսաստանում: Դա հրաշալի կլինի: Մենք նաեւ պետք է ավելի լայն նայենք՝ Ղազախստանին եւ ԱՊՀ այլ երկրներին: Սա մեզ համար կարեւոր է»,- ասել է նա:Պատասխանելով Չինաստանում արտադրության տեղադրելու մասին հարցին՝ նա ասել է, որ Շանհայում իրենք գործարան ունեն, եւ նշել, որ ցանկանում է, որպեսզի ընկերության գործարանները տեղակայվեն աշխարհի այլ մասերում: «Հեռանկարային առումով մենք դիտարկում ենք Ռուսաստանը»,- ասել է նա: 19.05.2021 | 12:54 Բայդենը խոստացել է, որ էլեկտրամոբիլների շուկայում ԱՄՆ-ն կգերազանցի Չինաստանին Մասկը նաեւ կողմ է արտահայտվել Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ հաղորդակցության ամրապնդմանը: Համաժողովի ընթացքում նրան հարցրել են՝ ինչու է որոշել մասնակցել միջոցառմանը, ինչին գործարարը պատասխանել է, որ իր տեսանկյունից անհրաժեշտ է կապեր հաստատել եւ ամրապնդել երկխոսությունը երկրների միջեւ:Ներկայումս Tesla-ն վաճառքի գրասենյակներ ունի ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում, Եվրոպայում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Իսպանիայում, Պորտուգալիայում, ինչպես նաեւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Չինաստանում, Ճապոնիայում, Հարավային Կորեայում, Թայվանում: Ընկերության գործարանները տեղակայված են ԱՄՆ-ում (Կալիֆոռնիա, Նեվադա, Նյու Յորք, Տեխաս), Չինաստանում եւ Գերմանիայում:Անցած տարի ընկերությունն արտադրել է 509 737 ավտոմեքենա, որից 2021թ. սկզբի դրությամբ հաճախորդներին առաքվել է 499 550-ը: Այս տարվա առաջին եռամսյակում արտադրվել է 180 338 ավտոմեքենա՝ 76%-ով ավել, քան 2020-ի նույն ժամանակահատվածում: Tweet Դիտում՝ 4459

Илон Маск не исключил возможность выхода Tesla на рынки стран СНГ
Основатель и генеральный директор Tesla Илон Маск заявил, что в скором времени компания Tesla может официально выйти на российский рынок.
Как сообщает, RBC об этом он сказал в рамках трехдневнего марафон «Новое знание», который проходит в восьми российских городах на цифровых площадках и офлайн.
«Думаю, мы скоро будем присутствовать в России. Я думаю, это будет потрясающе. Нам также нужно смотреть более широко на Казахстан и другие страны СНГ. Это важно для нас»,- сказал он.
Отвечая на вопрос о размещении производства в Китае, он cказал, что у них есть фабрика в Шанхае и отметил, что хочет, чтобы заводы компании находились и в других частях мира. «Потенциально мы рассматриваем Россию»,- заявил он.
Маск также высказался за усиление коммуникации между Россией и США. Во время форума его спросили, почему он решил принять участие в мероприятии, на что предприниматель пояснил, что с его точки зрения необходимо налаживать контакты и усиливать диалог между странами.
На сегодняшний день Tesla имеет офисы продаж в США, Мексике, Европе, в том числе во Франции, Великобритании, Германии, Испании, Португалии, а также в ОАЭ, Китае, Японии, Южной Корее, на Тайване. Производства компании находятся в США (Калифорния, Невада, Нью-Йорк, Техас), Китае и Германии.
В прошлом году компания выпустила 509 737 автомобилей, из которых на начало 2021 года покупателям было доставлено 499 550. В первом квартале текущего года она произвела 180 338 машин, нарастив выпуск на 76% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года.