MoneyGram-ն ամերիկյան խանութներում 12 000 կրիպտոմատ կտեղադրի
ԱՄՆ բնակիչները կկարողանան ազատ կանխիկացնել իրենց բիթքոինները խանութներում եւ սուպերմարկետներում տեղադրված բանկոմատ-կրպակներում:
Դա հնարավոր է դարձել MoneyGram դրամական փոխանցումների միջազգային համակարգի եւ Coinme կրիպտոարժութային բանկոմատների օպերատորի միջեւ համագործակցության պայմանագիր կնքելուց հետո, հաղորդում է Rusbase-ը՝ վկայակոչելով CNBC-ն:
Բիթքոինները հնարավոր կլինի գնել կանխիկով անմիջապես կրիպտոմատում, ինչպես նաեւ տեղում կանխիկացնել դրանք: Գործառույթը հասանելի կդառնա մոտակա շաբաթների ընթացքում: Առաջին փուլում ԱՄՆ-ում կգործարկվի 12 000 նման բանկոմատ:
«Այս նորարարական համագործակցությունը մեր բիզնեսը բացում է հաճախորդների բոլորովին նոր հատվածի առջեւ, քանի որ մենք առաջինն ենք ներդնում կրիպտոարժույթը կանխիկի փոխակերպման մոդելը»,- նշել է MoneyGram-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեքս Հոլմսը:
Banks.am-ը հիշեցնում է. որ ս.թ. մարտի վերջին PayPal-ը հայտարարել էր կրիպտոարժույթով գնումների դիմաց վճարելու նոր գործառույթի գործարկման մասին: Այն թույլ է տալիս օգտատերերին գնումների դիմաց վճարել կրիպտոարժույթով՝ առանց լրացուցիչ գանձումների եւ միջնորդավճարների՝ այն ավտոմատ կերպով փոխարկելով հասարակ արժույթի:
Իսկ Visa-ն հայտարարել էր, որ կթույլատրի հաճախորդներին օգտագործել USD Coin կրիպտոարժույթը: Մասնավորապես, Crypto.com կրիպտոհարթակի հետ համատեղ Visa-ն փորձնական ծրագիր է գործարկել․ արդեն այս տարվա վերջին ընկերությունը USD Coin արժույթի օգնությամբ պետք է իրականացնի էքվայրինգ եւ վճարումներ՝ ավելի շատ գործընկերների համար:
Իր հերթին MasterCard-ը տեղեկացրել էր, որ իր միջազգային վճարային համակարգի շրջանակում այս տարի կսկսի աշխատել մի քանի կրիպտոարժույթների հետ: Առաջին հերթին, խոսքը գնում է ստեյբլկոինների՝ իրական ակտիվներով ապահովված կրիպտոարժույթի մասին։ MasterCard-ում կարծում են, որ թվային փողը պետք է կայունություն ապահովի, որպեսզի մարդիկ կարողանան այն օգտագործել ոչ թե ներդրումների, այլ առօրյա գործարքների համար:

MoneyGram установит 12 000 криптоматов в американских магазинах
Жители США смогут беспрепятственно обналичивать биткоины в киосках-банкоматах, установленных в магазинах и супермаркетах.
Это стало возможным после заключения договора о партнерстве между сервисом международных переводов MoneyGram и оператором криптовалютных банкоматов Coinme, сообщает Rusbase со ссылкой CNBC.
Биткоины можно будет покупать за наличные прямо в криптомате, а также обналичивать их на месте. Опция станет доступна в ближайшие недели. На первом этапе к программе подключат 12 тысяч банкоматов в США.
«Это инновационное партнерство открывает наш бизнес для совершенно нового сегмента клиентов, поскольку мы первые, кто внедрил модель преобразования криптовалюты в наличные»,- заявил главный исполнительный директор MoneyGram Алекс Холмс.
Banks.am напоминает, что в конце марта текущего года PayPal объявила о запуске новой функции оплаты покупок с помощью криптовалюты. Она позволяет пользователям оплачивать покупки криптовалютой без дополнительных сборов и комиссий, автоматически конвертируя ее в фиатную валюту.
А Visa заявила, что позволит клиентам использовать криптовалюту USD Coin. В частности, Visa запустила пилотную программу совместно с криптоплатформой Crypto.com - компания должна реализовать эквайринг и платежи с помощью валюты USD Coin большему количеству партнеров уже в конце этого года.
В свою очередь, MasterCard сообщила, что начнет работать с несколькими криптовалютами в рамках своей международной платежной системы. В первую очередь, речь идет о поддержке стейблкоинов - криптовалют, обеспеченных реальными активами. В MasterCard считают, что цифровые деньги должны обеспечивать стабильность, чтобы люди могли использовать их для повседневных транзакций, а не для инвестиций.