Սբերբանկը կզբաղվի ինքնավար ավտոմեքենաների ստեղծմամբ
Սբերբանկը նախատեսում է ստեղծել Sber Automotive Technologies (SberAutoTech) դուստր ընկերությունը, որը կզբաղվի ինքնավար ավտոմեքենաների համար նոր հարթակի ստեղծմամբ:
Ինչպես հաղորդում է բանկի մամուլի կենտրոնը, դուստր ընկերության խնդիրների շարքում կլինեն ինքնավար փոխադրման միջոցների համար նոր հարթակի, ինչպես նաեւ ավտոմոբիլային օպերացիոն համակարգի ստեղծումը, որն իր մեջ կներառի պրոդուկտեր եւ ծառայություններ՝ հնարավորություն ընձեռելով զգալիորեն բարձրացնել վարորդների եւ ուղեւորների անվտանգությունն ու հարմարավետությունը:
Առաջին ինքնավար ավտոմեքենաները նախատեսվում է ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներին գործարկել 2020թ. վերջին 2021թ. սկզբին:
«Մենք որոշել ենք ներդրում կատարել նոր տիպի՝ հարմարավետ եւ վստահելի խելացի թվային տրանսպորտի ստեղծման ոլորտում։ Խելացի թվային տրանսպորտը մեր էկոհամակարգի զարգացման կարեւոր ուղղությունն է եւ անհրաժեշտ մասը, քանի որ ավանդական տրանսպորտի բնագավառում տեղի են ունենում սրընթաց փոփոխություններ. գնալով ավելի շատ ավտոմեքենաներ եւ փոխադրման այլ միջոցներ միանում են համացանցին, ինչը հնարավորություն է տալիս ստեղծել բազմաթիվ ծառայություններ եւ հավելվածներ, որոնք բարելավում են փորձը վարորդների եւ ուղեւորների համար»,- նշել է Սբերբանկի գործադիր փոխնախագահ Դավիթ Ռաֆալովսկին։

Сбербанк займется созданием беспилотных автомобилей
Сбербанк планирует cоздать дочернюю компанию Sber Automotive Technologies (SberAutoTech), которая займется созданием новой платформы для беспилотных автомобилей.
Как сообщает пресс-центр банка, среди задач дочерней компании - создание новой платформы для автономных средств передвижения, а также автомобильной операционной системы, включающей в себя продукты и сервисы, позволяющие существенно повысить безопасность и комфорт водителей и пассажиров.
Планируется выпустить первые беспилотные автомобили на дороги общего пользования в конце 2020 - начале 2021 года.
«Мы приняли решение инвестировать в создание умного цифрового транспорта нового типа, удобного и надежного. Умный цифровой транспорт - важное направление развития и необходимая часть экосистемы Сбера, так как с традиционным транспортом происходят стремительные изменения: все больше и больше автомобилей и других средств передвижения подключено к сети Интернет, что позволяет создавать большое количество сервисов и приложений, улучшающих опыт для водителей и пассажиров»,- отметил исполнительный вице-президент Сбербанка Давид Рафаловский.