2010թ. կգործարկվի “Ֆինանսական կազմակերպությունների հասարակական վարկանիշ” ծրագիրը
“Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սարոյանի հարցազրույցը “Մեդիամաքս” գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Ո՞րն է “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամի առաքելությունը, նպատակները եւ գործունեության հիմնական ուղղությունները:
- “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամի առաքելությունն է` նպաստել ՀՀ ֆինանսական համակարգի մշակույթի զարգացմանը` կրթական, հետազոտական, խորհրդատվական համապարփակ ծրագրերի իրականացման միջոցով:  Մեր գործունեությունն իրականացվում է երեք հիմնական ուղղություններով.
Միջին մասնագիտական կրթություն, որը հանդիսանում է ՀՀ-ում միջին մասնագիտական ֆինասական կրթության առաջատարը:
Ֆինանսաբանկային ուսումնական կենտրոն, որը ֆինանսական համակարգի աշխատակիցների համար իրականացնում է մասնագիտական զարգացման կարճաժամկետ դասընթացների համալիր ծրագիր, “ՀՀ կենտրոնական բանկ. ներածական դասընթաց” ուսումնական ծրագրի միջոցով կադրեր է պատրաստում ՀՀ կենտրոնական բանկի համար, ֆինանսական կազմակերպությունների պատվերով իրականացնում է կորպորատիվ եւ առանձնահատուկ հետազոտական ծրագրեր:
Շարունակական կրթության եւ հետազոտական կենտրոն, որտեղ կյանքի է կոչվում “Կրթություն ողջ կյանքի ընթացքում” մտածողության մշակույթի ձեւավորման գործընթացը: Այստեղ իրականացվում են բարձրագույն կրթությամբ անձանց դեպի ֆինանսական համակարգ ուղղորդող “ՀՀ բանկային համակարգ. ներածական դասընթաց” եռամսյա եւ վեցամսյա ուսումնական ծրագրերը, “Վարկային մասնագետների պատրաստման դասընթաց” երկամսյա մասնագիտացված ուսումնական ծրագիրը, այլ ուսումնական ծրագրեր, ֆինանսական համակարգի աշխատակիցների մասնագիտական համակարգչային ատեստավորման եւ ֆինանսական կազմակերպություններում առկա ուսումնական կարիքների բացահայտման գործընթացները:
- Ինչի՞ կարող է հավակնել Քոլեջի դիպլոմավորված մասնագետը աշխատանքի տեղավորման առումով:
- “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամի կողմից իրականացվող միջին մասնագիտական կրթության շրջանակներում մենք պատրաստում ենք ֆինանսական ոլորտի մասնագետներ “Բանկային գործ”, “Ֆինանսներ” եւ “Ապահովագրական գործ” մասնագիտություններով: Քոլեջը գերազանցությամբ ավարտած շրջանավարտներին մենք ապահովում ենք աշխատանքով ՀՀ ֆինանսական համակարգում: Մյուս շրջանավարտները հնարավորություն ունեն մասնակցել մասնագիտական զարգացման կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ծրագրերին, բարձրացնել իրենց մրցունակությունը: Լավագույն շրջանավարտները որոշ առարկաների մասով տարբերությունները հանձնելուց հետո հնարավորություն ունեն հետագա ուսումը շարունակել նաեւ ՀՀ պետական բուհերի համապատասխան մասնագիտությունների 2-րդ կամ 3-րդ կուրսերում` աշխատելով իրենց մասնագիտությամբ:
Ստեղծել ենք միասնական տվյալների բազա, որտեղ ընդգրկված են մեր երեք ուղղությունների երկարաժամկետ ուսումնական ծրագրերի շրջանավարտները, որի շնորհիվ ակտիվորեն հետեւում ենք նրանց մասնագիտական կարիերայի զարգացմանը:
Ներկայումս մեր շրջանավարտներն աշխատում են ՀՀ ֆինանսական համակարգում, մասնավորապես` ՀՀ կենտրոնական բանկում, առեւտրային բանկերում, վարկային և ապահովագրական կազմակերպություններում: Մի շարք բանկերում նրանք մասնաճյուղերի կառավարիչներ են, բաժինների վարիչներ, վարկային մասնագետներ, հաշվի մենեջերներ, հաշվապահներ, գանձապահներ:
Նշեմ նաեւ, որ մեր շրջանավարտների համար մասնագիտական եւ մարդկային զարգացման բացառիկ հնարավորություն է նաև իրենց մասնակցությունը Հիմնադրամի կողմից իրականացվող “Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” շարունակական ծրագրին:
- Ի՞նչ վերապատրաստման դասընթացներ եւ ուսումնական ծրագրեր է իրականացնում Հիմնադրամը ֆինանսական համակարգում աշխատող մասնագետների համար:
- ՀՀ ֆինանսական համակարգի աշխատակիցների եւ հավակնորդների համար յուրաքանչյուր տարի իրականացնում ենք 50-ից ավելի կարճաժամկետ վերապատրաստման դասընթացներ, երկարաժամկետ ուսումնական ծրագրեր, թրեյնինգներ, կորպորատիվ ուսումնական ծրագրեր, հետազոտություններ, որոնց տարեկան մասնակցում են 800-ից ավելի մասնագետներ: Մեր ուսումնական ծրագրերն իրականացվում են ինչպես Երեւանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերում եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Այսօր մենք ՀՀ ֆինանսական համակարգին առաջարկում ենք ավելի քան 65 անուն դասընթացներ, ուսումնական ծրագրեր, որոնց ստեղծումը, պլանավորումը և իրականացումը հիմնված է նախորդ տարվա ընթացքում համակարգի կազմակերպությունների շրջանում իրականացվող կարիքների բացահայտման հարցման տվյալների վերլուծության, ֆինանսական համակարգի զարգացման միտումների եւ տարիների ընթացքում կուտակած փորձի հիման վրա: Մեզ մոտ դասավանդում են ՀՀ ֆինանսական համակարգի առաջատար մասնագետները, անհրաժեշտության դեպքում` կարող են հրավիրվել օտարերկրյա ճանաչված փորձագետներ: Նշեմ, որ 2006-2008թթ. ընթացքում “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամի կողմից կազմակերպված դասընթացներին մասնակցել են ավելի քան 2000 ունկնդիրներ` ՀՀ ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարներ, ստորաբաժանումների ղեկավարներ,առաջատար մասնագետներ, հավակնորդներ:
Սկսած 2006 թվականից` “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամը կադրեր է պատրաստում նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի համար: ՀՀ կենտրոնական բանկում աշխատել ցանկացողների համար կազմակերպվող “ՀՀ կենտրոնական բանկ. ներածական դասընթաց” եռամսյա ուսումնական ծրագիրն իրականացվում է տարեկան 2 անգամ: Մինչ այժմ ծրագրին մասնակցել են ավելի քան 400 ունկնդիրներ, որոնցից համակարգչային թեստավորման արդյունքում սահմանված անցողիկ նիշը հաղթահարողների մեծամասնությունն աշխատում է ՀՀ կենտրոնական բանկում:
- Այս տարվա հունիսից “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամն իրականացնում է “Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” ծրագիրը: Ո՞րն է այս նախագծի իրականացման հիմնական գաղափարը:
- Հիմնադրամը ձեռնամուխ եղավ “Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” խորագրով շարունակական ծրագրի իրականացմանը` արձագանքելով ֆինանսական ճգնաժամի իրողությանը:
Ծրագիրը նպատակաուղղված է ֆինանսական համակարգի երեք մասնագիտական խմբերի` երիտասարդ մասնագետների, միջին օղակի ղեկավարների, ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարների իրազեկվածության բարձրացմանը, մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, ճգնաժամի պայմաններում նոր մտածողության ձևավորմանը:
Մեր ցանկությունն է ստեղծել մտքերի, կարծիքների, մոտեցումների արտահայտման մի միջավայր, որը հնարավորություն կտա համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը դիտարկել որպես` նոր մտածողության ձևավորման, չօգտագործվող ռեսուրսների ներգրավման, փոխօգնության եւ համախմբման, սիներգետիկ համագործակցության եւ իրականացվող հնարավորությունների հասարակության ստեղծմանն ուղղված ժամանակահատված:
“Ճգնաժամը որպես հնարավորություն” ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են երեք հանդիպումներ, որոնցից երկուսը` “Երիտասարդ մասնագետներ” ենթածրագրի, մեկը` “Կազմակերպությունների ղեկավարներ” ենթածրագրի համար:
Հանդիպումներին մասնակցել են 400-ից ավելի երիտասարդ մասնագետներ` մեր տարբեր ուսումնական ծրագրերի շրջանավարտներ, ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարներ, ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամներ, ՀՀ կառավարության աշխատակազմում ընդգրկված մասնագետներ:
Դասախոսությունները եւ սեմինարը վարել են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը, Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Նինկե Օմեսը եւ Վաշինգթոնից ժամանած ԱՄՀ պաշտոնական պատվիրակության երեք անդամներ:
- Ծրագրու՞մ է արդյոք “Ֆինանսաբանկային Քոլեջ” Հիմնադրամը ֆինանսական համակարգի զարգացմանն ու ֆինանսական կրթության բարելավմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններ:
- Շուտով, ճգնաժամի նահանջի հետ մեկտեղ, մենք կգործարկենք “Հայաստանը որպես իրականացվող հնարավորությունների երկիր” խորագրով նոր ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում մենք կկարողանանք զարգացման եւ մասնագիտական աճի նոր հնարավորություն ստեղծել ՀՀ ֆինանսական համակարգի աշխատակիցների, ՀՀ-ում ֆինանսական կրթության զարգացմանը նպաստել ցանկացող անձանց համար` կազմակերպելով դասախոսությունների, սեմինարների, հանդիպումների շարք, որտեղ կներառվեն Հայաստան ժամանող արտասահմանյան լավագույն մասնագետները, փորձագետները:
2010 թվականի առաջին կիսամյակում մենք նախատեսում ենք գործարկել “Ֆինանսական կազմակերպությունների հասարակական վարկանիշ” ծրագիրը, որի կիրառումը հնարավորություն կտա հասարակությանը ներկայացնել ֆինանսական կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվող հիմնական շահառուների բավարարվածության աստիճանը, տալ համեմատական վերլուծություն եւ սահմանել տարբեր նոմինացիաներ, մասնավորապես` տնտեսությանը եւ հասարակությանն ընձեռած զարգացման հնարավորությունների տեսանկյունից:
Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) հետ համատեղ Հիմնադրամը Դիլիջան քաղաքում 2009թ. հոկտեմբերից իրականացնում է
“Ֆինանսական կրթության ստացման միջոցով կանանց մրցունակության բարձրացման ռեգիոնալ ծրագիր”-ը: Ծրագրի հիմնական նպատակն է` տեսական գիտելիքների եւ գործնական հմտությունների զարգացման միջոցով նպաստել տարածաշրջանի գործազուրկ կանանց մրցունակության բարձրացմանը եւ որակյալ սկսնակ մասնագետների պատրաստմանը, որոնք իրենց ուրույն տեղը կարող են զբաղեցնել տարածաշրջանում գործող ՀՀ առեւտրային բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում: Մտադիր ենք ավանդույթ դարձնել տարածաշրջաններում որակյալ մասնագետների պատրաստման ծրագրերի իրականացման գործընթացները եւ 2010 թվականի ընթացքում նախատեսում ենք կազմակերպել նմանատիպ ուսումնական ծրագրեր ՀՀ տարբեր մարզերում եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:

В 2010 году начнет действовать программа «Общественный рейтинг финансовых организаций»
Интервью исполнительного директора фонда «Финансово-банковский колледж» Армена Сарояна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Каковы основные направления деятельности фонда «Финансово-банковский колледж»?
-  Миссия фонда «Финансово-банковский колледж» заключается в содействии развитию культуры финансовой системы посредством реализации комплексных образовательных, исследовательских, консультационных программ. Наша деятельность осуществляется по трем основным направлениям:
Средне-специальное образование, которое является лидером среднего финансового образования Армении;
Финансово-банковский учебный центр, который осуществляет комплексную программу краткосрочных курсов профессионального развития для работников финансовой системы, посредством учебной программы «Центральный банк. Вводный курс» готовит кадры для ЦБ, по заказу финансовых организаций осуществляет корпоративные и отдельные исследовательские программы.
Центр продолжительного образования и исследований, где претворяется в жизнь процесс формирования культуры мышления «Образование в течении всей жизни». Здесь для лиц с высшим образованием осуществляются трехмесячные и шестимесячные курсы «Банковская система Армении: вводный курс», двухмесячные специальные учебные программы «Курс подготовки кредитного специалиста» и другие программы. Также проводится компьютерная аттестация работников финансовой системы и выявление образовательных нужд в финансовых организациях.
- На что может рассчитывать дипломированный Колледжем специалист с точки зрения трудоустройства?
- В рамках средне-специального образования мы готовим специалистов по следующим специальностям: «Банковское дело», «Финансы», «Страховое дело». Выпускников, окончивщих Колледж с отличием, мы обеспечиваем работой в финансовой системе Армении. Остальные выпускники имеют возможность принять участие в краткосрочных и долгосрочных программах профессионального развития, повысить свою конкурентоспособность. Лучшие выпускники, после сдачи разницы по некоторым предметам, могут продолжить обучение в государственных вузах на 2-м или 3-м курсах, работая по своей специальности.
Мы создали единую базу данных, куда включены все выпускники наших программ и благодаря которой мы активно следим за развитием их профессиональной карьеры.
В данное время наши выпускники работают в финансовой системе Армении, в частности, в Центральном банке, коммерческих банках, кредитных и страховых организациях. В ряде банках они занимают должности управляющих филиалов, начальников управлений, кредитных специалистов, менеджеров по банковским счетам, бухгалтеров, кассиров.
- Какие курсы по повышению квалификации и учебные программы осуществляет Фонд для специалистов, работающих в финансовой системе?
- Для работников финансовой системы и претедентов каждый год мы проводим более 50 краткосрочных курсов по переподготовке, долгосрочных учебных программ, тренингов, корпоративных учебных программ, исследований, в которых ежегодно принимают участие более 800 специалистов. Наши учебные программы осуществляются как в Ереване, так и в марзах Армении и Нагорно-Карабахской Республике.
Сегодня мы предлагаем финансовой системе Армении более 65 наименований курсов, учебных программ, создание, планирование и реализация которых основаны на анализе опроса предыдущего года по выявлению нужд среди финансовых организаций, накопленного опыта и тенденций развития финансового рынка.
У нас преподают ведущие специалисты финансовой системы Армении, в случае необходимости приглашаются известные иностранные эксперты. Отмечу, что в течение 2006-2008 гг. в курсах Фонда «Финансово-банковский колледж» приняли участие более 2000 слушателей, среди них - руководители финансовых организаций, главы представительств, передовые специалисты, претенденты.
Начиная с 2006 года Фонд готовит также специалистов для Центрального банка. Трехмесячные учебные программы для желающих работать в Центробанке «Центральный банк. Вводный курс» проводятся дважды в год. К этому времени в программе приняли участие 400 слушателей, большинство из которых, пройдя компьютерную аттестацию, работают в Центральном банке.
- С июня текущего года Фонд «Финансово-банковский колледж» осуществляет программу «Кризис как возможность». Каковая основная цель данного проекта?
- Фонд инициировал программу «Кризис как возможность» отвечая на реалии финансового кризиса. Программа направлена на повышение осведомленности, развитие профессиональных навыков, формирование нового мышления в условиях кризиса трех групп финансовой системы: молодых специалистов, руководителей среднего звена и  руководителей финансовых организаций.
Мы стремимся создать атмосферу, которая позволит рассматривать мировой финансовый кризис в качестве временного отрезка, направленного на формирование нового мышления, привлечение неиспользованных ресурсов, взаимопомощь и объединение, синергетическое сотрудничество и создание общества реализации возможностей.
В рамках программы «Кризис как возможность» были проведены три встречи, две из которых для молодых специалистов и одна – для руководителей организаций.
Во встречах приняли участие более 400 молодых специалистов, выпускники наших программ, руководители финансовых организаций, члены Совета ЦБ,  работники аппарата правительства.
Лекции и семинары проводились премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном, главой ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакисом, руководителем армянского представительства МВФ Нинке Омес и членами официальной делегации МВФ из Вашингтона.
- Планирует ли Фонд «Финансово-банковский колледж» новые инициативы по развитию финансовой системы и улучшению финансового образования?
- Скоро, вместе с отступлением кризиса, мы планируем начать новую программу «Армения как страна реализуемых возможностей». В рамках программы мы сможем создать новые возможности развития и профессионального роста для работников финансовой системы Армении, желающих содействовать развитию финансового образования, посредством проведения лекций, семинаров, встреч, в которых примут также участие иностранные специалисты, эксперты.
В первом полугодии 2010 года мы планируем начать программу «Общественный рейтинг финансовых организаций», которая позволит представить общественности степень удовлетворенности основных потребителей финансовых услуг, дать сравнительный анализ и установить разные номинации, в частности, с точки зрения возможностей для развития общества и экономики.
С октября 2009 года Фонд совместно с Международным фондом сельскохозяйственного развития проводит в Дилижане «Региональную программу по повышению конкурентоспособности женщин путем получения финансового образования». Основная цель программы - путем теоретических знаний и практических навыков способствовать росту конкурентоспособности безработных женщин и подготовке квалифицированных начинающих специалистов, которые смогут занять свое место в коммерческих банках и кредитных организациях Армении. Мы намерены сделать традиционными программы по подготовке кадров в регионах и в течении 2010 года планируем организовать аналогичные программы в различных марзах Армении и Нагорном Карабахе.