Ցանկացած ձեռնարկություն պետք է զարգացնի դրամական հոսքերի կառավարման մշակույթը
«Կապիտալ Ասեթ մենեջմենթ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Կարապետյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչպե՞ս կարելի է բնորոշել Հայաստանի կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի ներկայիս վիճակը:
- Մեկ բառով` սպասողական: Ֆինանսական շուկան ինքնին գլոբալ առումով սպասողական միտումներ է ցուցաբերում, եւ կորպորատիվ պարտքի շուկան, որպես ֆինանսական շուկայի բաղկացուցիչ մաս, անշուշտ, չի կարող ընդհանուր սպասումներից դուրս գտնվել:
Հիմնական խնդիրներից մեկը, որն առաջացնում է նմանատիպ սպասումներ,  արտարժութային շուկայում տիրող վիճակն է: Ի տարբերություն ֆինանսական շուկայի այլ հատվածների, կորպորատիվ պարտքի շուկան բացառապես արտահայտված է ու գնանշվում է դրամով: Եվ շատ ներդրողներ, որոնք ներդրել են իրենց խնայողությունները կորպորատիվ պարտքի շուկայում, ստանձնում են արտարժութային ռիսկ: Շատերը ժամանակին ուղղակի փոխանակեցին իրենց այդ խնայողությունները դրամայինից արտարժութայինի եւ ավանդադրեցին բանկերում:
Հայաստանյան շուկայում ընդհանրապես բացակայում են հեջավորման ինստիտուտներն եւ գործիքները: Մեր արտարժութային շուկայի ամենամեծ պրոբլեմներից մեկը, իմ կարծիքով, հենց հեջավորման գործիքների բացակայությունն է: Առանց դրանց դժվար է պոտենցիալ ներդրողին խրախուսել, որ նա իր խնայողությունները պահպանի կորպորատիվ պարտքի շուկայում:
Սպասողական վիճակի հիմնական պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ի հայտ չեն գալիս նոր ներդրումային գործիքներ, մինչդեռ դա անհրաժեշտ է ներդրումների ներգրավման բարդացման պարագայում:
Սկսում է ի հայտ գալ բորսակայան ածանցյալ գործիքների կարեւորությունը: Այս հարցում, բնականաբար, առաջնորդությունը պետք է ստանձնի ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան եւ փորձի շուկայում առաջ մղել գործիքների ներմուծման մեթոդաբանություն: Ֆինանսական շուկայի մասնակիցները կողջունեն այս քայլը:
Սպասումներ ձեւավորող հանգամանքներից է նաեւ այն, որ հենց թեկուզ բանկերն ու ապահովագրական ընկերությունները իրենց ակտիվները քիչ են պահում կորպորատիվ պարտքի շուկայում:
- Բորսայի գլխավոր տնօրենի հետ մեր զրույցից հասկացանք, որ բորսան էլ իր հերթին ակնկալում է ներդրումային ընկերությունների ակտիվությունը:
- Այստեղ պետք  է հաշվի առնել մեկ պարզ իրողություն. գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամը կապված էր արժեթղթերի շուկայի հետ, եւ այսօր բոլորը, ովքեր ունեն խնայողություններ, արժեթղթերի շուկային մոտենում են շատ զգուշավոր:
Հայաստանն անմասն չէ այս տենդենցներից: Մեր շուկան շատ փոքր է, ու ֆինանսական շուկայի մասնակիցներն ինքնուրույն չեն կարող լուծել արժեթղթերի շուկայի մեծացման խնդիրը: Դրանք համակարգային խնդիրներ են, որոնք պետք է լուծվեն համատեղ ջանքերով: Այս պարագայում առաջնորդությունը պետք է ստանձնեն ինստիտուցիոնալ կառույցները` բորսաները եւ այլ կարգավորող մարմինները:
- Կապիտալի շուկայի մասնակիցները բազմիցս նշել են արտարժույթով արտահայտված պարտատոմսերի թողարկման թույլտվության անհրաժեշտությունը, որը սակայն այդպես էլ տեղի չի ունենում: Համամի՞տ եք արդյոք, որ այդ անհրաժեշտությունը կա, եւ ինչո՞վ է պայմանավորված այն, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը (ԿԲ), կարծես, խուսափում է տալ նման թույլտվություն:
- Նման ցանկությամբ շուկայի պրոֆեսիոնալ մասնակիցներից բացի հանդես են եկել նաեւ մի շարք թողարկողներ, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել թողարկումներ իրականացնել, եթե իրենց արժեթղթերը գնանշվեն արտարժույթով:
Հասկանալի է նաեւ կարգավորող մարմնի մոտեցումը. այս առաջարկը, կարծես, համահունչ չէ ԿԲ-ի` դոլարիզացիայի մակարդակի կրճատմանն ուղղված քաղաքանությանը: Այդ առումով ես ընկալում եմ կարգավորող մարմնի դիրքորոշումը, բայց ուզում եմ նաեւ շեշտել, որ նմանատիպ իրավիճակներում գուցե եւ պետք են ոչ ադեկվատ լուծումներ: Միգուցե ժամանակավորապես կարելի է գնալ այդ քայլին եւ փորձել, օրինակ, թույլատրել նման գործիքների շրջանառությունը 4 տարվա կտրվածքով:
Չեմ կարծում, որ արտարժույթով արտահայտված կորպորատիվ պարտքի շուկան կհասնի այնքան մեծ ծավալների, որ կխանգարի ԿԲ-ի կողմից վերջին տասնամյակում որդեգրված քաղաքանությանը: Այստեղ պետք է հաշվի առնել ծավալների ու մասշտաբի էֆեկտը: Բացի այդ, կան նաեւ այլ լծակներ, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի թույլ չտալ արտարժույթով արտահայտված կորպորատիվ պարտքային գործիքների մեծածավալ շրջանառությունը:
Ինձ թվում է, ողջամիտ կլինի այս իրավիճակում փորձնական կարգով թույլատրել 2-3 դեպք եւ տեսնել, թե ինչպես է արձագանքում շուկան: Այսօր, կարծես, դրա պահանջարկն ունեն կապիտալի շուկայի բոլոր մասնակիցները: Դա կարող է շուկան որակական փոփոխությունների ենթարկել:
- Ի՞նչ այլ ազդակներ են պետք շուկան ակտիվացնելու համար:
- Երկար փողեր: Դա ամենակարեւոր գործոնն է կապիտալի շուկայում եւ ամբողջ տնտեսությունում: Երկար փողեր կարող են ունենալ միայն ինստիտուցիոնալ ներդրողները, ինչպիսիք են ապահովագրական ընկերությունները, կենսաթոշակային եւ ներդրումային հիմնադրամները: Առանց այդ կառույցների մենք չենք ունենա երկար փողեր: Ինչ էլ ասենք, այնուամենայնիվ, բանկերի ակտիվների գերակշիռ մասը կարճաժամկետ փողեր են ու, հետեւաբար, նրանք չեն կարող ակտիվ դերակատարում ունենալ կապիտալի շուկայում:
- Ի՞նչ ակնկալիքներ կան սպասվող կենսաթոշակային բարեփոխումներից:
- Անշուշտ, դրական: Որքան տեղյակ եմ, ճգնաժամի պատճառով կառավարությունը հետաձգել է կուտակային համակարգին անցնելը մեկ տարով` մինչեւ 2011թ. հունվարի 1-ը: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացումն այս իրավիճակում մեծապես կախված է կենսաթոշակային բարեփոխումների բարեհաջող ընթացքից, որովհետեւ բարեփոխումների արդյունքում տնտեսությունում ի հայտ կգան երկար փողեր:
- Վերջերս հայտարարվեց 6 պետական ձեռնարկությունների բորսայական մասնավորեցման մասին: Մասնակցելու՞ է արդյոք «Կապիտալ Ասեթ Մենեջմենթը» այդ գործընթացին, ու, Ձեր կարծիքով, ի՞նչ արդյունք դա կարող է ունենալ:
- Նման փորձ Հայաստանում արվել է 1998-99 թվերին: Մի շարք ձեռնարկություններ մասնավորեցվեցին ֆոնդային բորսայի միջոցով, սակայն չմնացին ֆոնդային բորսայում: Սա նշանակում է, որ ժամանակին այդ խնդիրը չի լուծվել:
Կառավարության նախաձեռնությունը, անշուշտ, ողջունելի է: Սակայն այս գործընթացին պետք է մոտենալ խիստ զգուշավոր, որպեսզի ֆոնդային բորսայով մասնավորեցման գործընթացի գաղափարը չարժեզրկվի: Այդուհանդերձ, երբ դրվում է ֆոնդային բորսայով մասնավորեցման խնդիր, ապա վաճառողի /տվյալ պարագայում` պետության/ նպատակը ոչ միայն լավ գնով վաճառելն է, այլեւ որքան հնարավոր է շատ ներդրող ներգրավելը, եւ այդ ընկերություններն որպես թողարկող ֆոնդային շուկայում ունենալը: Ենթադրվում է, որ այս գործընթացի միջոցով ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան իր հարթակներում կունենա ձեռնարկությունների հավելյալ անվանացանկ:
Ես ունեմ իմ մոտեցումները տվյալ գործընթացի նկատմամբ եւ հուսով եմ, որ առիթ կունենամ քննարկելու դրանք պատկան մարմինների ներկայացուցիչների հետ: Եթե գործընթացը տարվի խելամիտ ու գրագետ, ապա համոզված եմ, որ շահող դուրս կգան թե պետությունը, թե ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան, թե ներդրումային ծառայություններ մատուցող ընկերությունները եւ թե ներդրողները:
«Կապիտալ Ասեթ Մենեջմենթը» այս գործընթացում չի հետապնդում միայն եկամուտ ստանալու նպատակ: Մենք կմտնենք գործընթացի մեջ այն դեպքում, եթե եկամտից բացի ունենանք նաեւ տեսանելի համոզմունք, որ այդ ընկերությունները կմնան ֆոնդային բորսայում, այլ ոչ թե կմասնավորեցվեն` օգտագործելով բորսայական ենթակառուցվածքները ու այնուհետեւ դուրս կգան այնտեղից:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր կողմից տեղաբաշխված պարտատոմսերի շրջանառությունը:
- Նույնիսկ ներկայիս սպասողական վիճակում մեր կողմից տեղաբաշխված պարտատոսմերով գործարքները շարունակվում են: Այս պահին, այնուամենայնիվ, գործարքները հատվածային բնույթ են կրում: Իմ կողմից կլինի շատ գերագնահատված ասելը, թե այս պարտատոմսերով գործարքները ներդրողների ակտիվության արդյունք են: Գործարքների գերակշիռ մասը լուծում է դրամական հոսքերի կառավարման (cash management) խնդիր: Սա նշանակում է, որ որեւէ ընկերություն կարճաժամկետ առումով ունի ազատ դրամական միջոցներ եւ ընդամենը ուզում է, որ այդ դրամական միջոցները «չքնեն»: Եվ դա շատ լավ է. ցանկացած ձեռնարկություն պետք է զարգացնի դրամական հոսքերի կառավարման մշակույթը: Երբ ձեռնարկություններն ունենում են ավելցուկային միջոցներ իրենց հաշիվներին, այդ միջոցներն ուղղակի «քնում են»: Կորպորատիվ պարտքի շուկան լուծում է այդ խնդիրը:
Դա ազգակ է, որ ձեռնարկություններում նկատվում են կառավարման որակական փոփոխություններ: Չէի ասի, որ այս երեւույթը կրում է զագվածային բնույթ, բայց կան մի քանի ձեռնարկություններ, որտեղ արդեն հաշվի է առնվում ֆինանսների տեսության այբբենական նորմը` փողի ժամանակային արժեք հասկացությունը, որի էությունը հետեւյալն է. մեկ դրամն այսօր վաղը չարժե նույնքան:
Փողի ժամանակային արժեքը ամենակարեւոր աքսիոմատիկ նորմն է ֆինանսական շուկայում: Առանց դա հասկանալու պետք չէ մտնել ֆինանսական շուկա կամ մասնագիտական կարծիք հայտնել ֆինանսական շուկայի մասին:

«Каждое предприятие должно развивать культуру управления денежными потоками»
Интервью генерального директора инвестиционной компании «Капитал Ассет Менеджмент» Тиграна Карапетяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Как можно охарактеризовать нынешнюю ситуацию на рынке корпоративных облигаций Армении?
- Одним словом – выжидательная. Финансовый рынок сам по себе в глобальном смысле проявляет выжидательные тенденции, и рынок корпоративного долга, как составляющая часть финансового рынка, не может быть в стороне от общих тенденций. Одна из основных проблем, вызывающих подобные ожидания – ситуация на валютном рынке. В отличие от других секторов финансового рынка, рынок корпоративного долга исключительно выражен и котируется в драмах. Инвесторы, вкладывающие свои сбережения на рынке корпоративных облигаций, берут на себя валютный риск. Многие в свое время попросту конвертировали эти сбережения из драмовых в иностранную валюту и вложили их в банки.
На армянском рынке вообще отсутствуют институты и инструменты хеджирования. Я считаю это одной из главнейших проблем нашего валютного рынка. Без инструментов хеджирования трудно призвать потенциального инвестора держать свои сбережения на рынке корпоративного долга.
Другая из основных причин выжидательной ситуации – отсутствие новых инвестиционных инструментов, а тем временем это необходимо в условиях, когда  осложняется привлечение инвестиций.
Начинает проявляться нехватка производных биржевых инструментов. Лидерство в этом вопросе должна взять фондовая биржа. НАСДАК ОЭМЭКС Армения должна попытаться продвинуть на рынке методологию внедрения производных инструментов. Участники финансового рынка будут это приветствовать.
Обстоятельством, формирующим ожидания, является также то, что даже банки и страховые компании мало держат свои активы на рынке корпоративного долга.
- Из беседы с генеральным директором НАСДАК ОЭМЭКС Армения стало ясно, что биржа, в свою очередь, ожидает активности инвестиционных компаний.
- Здесь следует учитывать одну простую реальность: глобальный финансовый кризис был связан с рынком ценных бумаг, и сегодня все, у кого есть сбережения, крайне осторожно подходят в рынку ценных бумаг.
Данная осторожность проявляется и в Армении. Наш рынок очень мал, и участники финансового рынка не смогут самостоятельно решить задачу увеличения рынка ценных бумаг. Это системные проблемы, которые должны решаться совместными усилиями. В этих условиях лидерство должны взять на себя институциональные структуры – биржи и регулирующие органы.
- Участники рынка капитала много раз говорили о необходимости разрешения на выпуск облигаций, выраженных в иностранной валюте. Согласны ли вы, что данная необходимость существует, и чем обусловлено то, что Центральный банк (ЦБ) Армении, кажется, избегает давать подобное разрешение?
- С таким желанием кроме профессиональных участников рынка выступили также некоторые эмитенты, выразившие готовность произвести эмиссии при условии, если их ценные бумаги будут котироваться в иностранной валюте.
Понятен также подход регулятора: это предложение, кажется, несозвучно с политикой ЦБ, направленной на сокращение уровня долларизации. В этом плане я понимаю позицию регулятора, но хочу подчеркнуть, что в подобных ситуациях могут понадобиться неадекватные решения. Думаю, можно временно пойти на этот шаг и попробовать, к примеру, разрешить обращение подобных инструментов в 4-летнем разрезе.
Не считаю, что рынок корпоративного долга, выраженный в иностранной валюте, наберет такие обороты, что помешает политике ЦБ. Здесь нужно учитывать эффекты масштаба и объемов. Кроме того, существуют механизмы, посредством которых можно не допустить обращения корпоративных долговых инструментов в крупных объемах.
Мне кажется, будет разумно в данной ситуации попробовать разрешить 2-3 случая и посмотреть на реакцию рынка. Думаю, сегодня эта потребность есть у всех участников рынка капитала. Это может привести к качественным изменениям на рынке.
- Что еще необходимо для активизации рынка?
- Длинные деньги. Это важнейший фактор на рынке капитала и во всей экономике. А длинные деньги могут быть только у институциональных инвесторов, таких как страховые компании, пенсионные и инвестиционные фонды. Без этих структур у нас не будет длинных денег. Что бы мы ни говорили, тем не менее, подавляющая часть банковских активов – это краткосрочные ресурсы, и, следовательно, они не могут играть активную роль на рынке капитала.
- Какие ожидания у Вас от предстоящих пенсионных реформ?
- Конечно, положительные. Насколько мне известно, из-за кризиса правительство отложило переход к накопительной системе на год - до 1 января 2011 года. Тем не менее, развитие рынка капитала Армении в нынешней ситуации во многом зависит от удачного хода пенсионных реформ, поскольку в результате реформ в нашей экономике появятся длинные деньги.
- Недавно было объявлено о биржевой приватизации 6-и государственных предприятий. Примет ли «Капитал Ассет Менеджмент» участие в данном процессе, и какой результат, по Вашему мнению, он будет иметь?
- Подобная попытка была предпринята в Армении в 1998-99 годах. Ряд предприятий был приватизирован через фондовую биржу, но они там не задержались. Это означает, что тогда эта задача не была решена.
Инициатива правительства, конечно, приветствуется. Однако к этому процессу следует подходить крайне осторожно, чтобы не была дискредитирована сама идея приватизации на фондовой бирже. Когда ставится задача приватизации через фондовую биржу, цель продавца (в данном случае, государства) – не только продать по хорошей цене, но и привлечь как можно больше инвесторов, а также иметь данные предприятия на рынке, в качестве эмитентов. Предполагается, что в результате данной приватизации на биржевых площадках НАСДАК ОЭМЭКС Армения появится дополнительное число компаний.
У меня есть свои соображения в связи с данным процессом, и я надеюсь, что у меня будет повод обсудить их с представителями компетентных ведомств. Если процесс будет организован грамотно, я уверен, что выиграют и государство, и НАСДАК ОЭМЭКС Армения, и инвестиционные компании, и инвесторы.
Цель «Капитал Ассет Менеджмент» в этом процессе - не только получение прибыли. Мы будем вовлечены в это дело, если будем убеждены, что эти компании останутся на фондовой бирже, а не приватизируются, используя биржевые инфраструктуры, и затем уйдут оттуда.
- Как вы оцениваете обращение размещенных вашей компанией облигаций?
- Даже в нынешней выжидательной ситуации сделки по размещенным нами облигациям продолжаются. В данный момент, тем не менее, сделки несут фрагментальный характер. С моей стороны было бы слишком большим преувеличением сказать, что сделки по облигациям являются результатом активности инвесторов. Подавляющая часть сделок решает задачу управления денежными потоками (cash management). Это означает, что какая-либо компания имеет в краткосрочном разрезе свободные денежные средства и всего лишь хочет, чтобы эти средства «не спали». И это очень хорошо: каждое предприятие должно развивать культуру управления денежными потоками. Когда на счетах у предприятий есть свободные средства, они попросту «спят». Рынок корпоративного долга решает данную проблему.
Это сигнализирует, что в управлении компаний начинают наблюдаться качественные изменения. Не думаю, что это имеет массовый характер, но есть ряд компаний, где учитывается базовая норма теории финансов – понятие временной стоимости денег, суть которой в следующем: один драм сегодня на равен одному драму завтра.
Временная стоимость денег – важнейшая аксиоматическая норма на финансовом рынке. Без понимания ее не следует входить на финансовый рынок или выражать о нем профессиональное мнение.