Վազգեն Գեւորկյան. Evocabank-ը պատվով է լուծել մեկնարկային խնդիրները
- Պրն Գեւորկյան, մեկ տարի առաջ, հայտարարելով ռեբրենդինգի մասին, Դուք բավականին բարձր նշաձող էիք սահմանել՝ փոխել ոչ միայն բանկի անվանումը, այլեւ ձեւաչափը, բիզնես մոդելը, ինչպես նաեւ փոփոխություններին մասնակից բոլոր մարդկանց մտածելակերպը: Որքանո՞վ էր հագեցած Ձեզ համար այս տարին եւ ինչպե՞ս լուծեց բանկն իր առջեւ դրված մեկնարկային խնդիրները:
- Հագեցածն այն խոսքը չէ: Շարժվում էինք ըստ պլանի, սակայն շատ բան ստիպված էինք իմպրովիզացիա անել, հարմարեցնել առկա իրողություններին: Անկասկած, այն ճանապարհը, որն ընտրել ենք, իսկապես մերն է: Մենք ելնում էինք այն մտքից, որ բանկային համակարգում ընդունված գործիքներից բացի (կապիտալի ավելացում, էժան փողերի ներգրավում, վարկավորման դրույքաչափերի նվազեցում եւ այլն), որոշակի արդյունքների կարելի է հասնել նաեւ ոչ ավանդական եղանակներով: Եվ այդ առումով մեր ակնկալիքները լիովին արդարացան: Առաջին հայացքից «պարզ», ակնհայտ այնպիսի գործիքները, ինչպիսիք են իմիջի բարելավումը, համակարգին բնորոշ սխալների վերացումը, ծրագրային պրոդուկտների եւ լուծումների նկատմամբ ուշադրությունը, նոր հասցեական մարքեթինգը եւ PR-ը, դրական արդյունքներ արձանագրեցին: Այդ ժամանակահատվածում մենք վերացնում էինք գործընկերների հետ շփումներում առկա խոչընդոտները, ներդնում մատչելի ծառայություններ եւ տեղեկությունների հաղորդման ոչ ավանդական եղանակներ՝ բարձրացնելով թիրախային լսարանի տեղեկացվածության մակարդակը: Անկասկած, մենք շարունակելու ենք զարգացման այդ ճանապարհով գնալ:
Արդեն պատրաստ է հաջորդ տարվա «ճանապարհային քարտեզը»: Ռազմավարությունը մշակել ենք՝ հաշվի առնելով արդեն իսկ անցած ուղին եւ փորձը: Օրինակ բերեմ մի քանի թիվ. մեկ տարում բանկի ակտիվներն աճել են 25%-ով, վարկային ներդրումները՝ մոտ 50%-ով, շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի թիվը՝ 2,5 անգամ, իսկ հաճախորդային բազան՝ մոտ 3 անգամ:
Կարծում եմ՝ մեր առջեւ դրված խնդիրները պատվով ենք լուծել (մեկ տարվա աշխատանքներն ամփոփող հոլովակ): Սա ասում եմ զգուշավոր լավատեսությամբ՝ չնայած նրան, որ մեր թիմի կարծիքով, տարվա ընթացքում մենք կարող էինք ավելիին հասնել: Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ թիմի, այդ թվում՝ իմ տրամադրվածությունը մարտական է (ծիծաղում է - խմբ.):
Ինչպես արդեն նշել եմ, բանկում նախաձեռնված փոփոխությունները պարզապես «դեմքի պլաստիկ վիրահատություն» չեն: Դրանք ընդգրկում են շատ ավելի խոր շերտեր: Բրենդի փոփոխմանը զուգահեռ՝ փոխվում է հաճախորդների սպասարկման մշակույթը, բանկի ներքին կորպորատիվ մշակույթը եւ կազմակերպչական կառուցվածքը: Լուրջ ուշադրություն է դարձվում Digital Banking բիզնես ուղղության, ՏՏ եւ Software Development բլոկների զարգացմանը: Մենք ականատես ենք նույնիսկ նրան, թե ինչպես է հնանում dress code հասկացությունը: Այս բոլորը փոխկապակցված եւ փոխլրացնող գործընթացներ են:
Անկեղծ ասած, ինձ դուր չի գալիս «հաճախորդ» բառը, գերադասում եմ դրա փոխարեն գործածել «գործընկեր» բառը, չէ՞ որ գործընկերային հարաբերությունների հաստատումը եւս դրված է բանկում նախաձեռնված փոփոխությունների հիմքում:
- Այնուամենայնիվ, ռեբրենդինգի արդյունքում ի հայտ եկա՞ն խնդիրներ՝ կապված բանկի «նոր դեմքի» (բրենդի) ճանաչելիության հետ: Որքանո՞վ է այդ ցուցանիշը գոհացնում ձեզ այսօր եւ արդյոք ավարտվա՞ծ եք համարում աշխատանքն այդ ուղղությամբ:
- Ավելի շուտ այն հաստատեց մեր մտավախությունները բանկի «հին դեմքի» ճանաչելիության ցածր աստիճանի առումով: Նոր բրենդը մի քանի ամսվա ընթացքում հաստատուն դիրքեր գրավեց: Բանկային ծառայությունների շուկայի ուսումնասիրությունը, որը մեր պատվերով իրականացրել է տեղական առաջատար խորհրդատվական ընկերություններից մեկը, ցույց տվեց, որ բանկը Top of Mind ճանաչելիության առումով շուկայի առաջատարներից է: Evocabank-ն առաջին եռյակում կամ հնգյակում է մարքեթինգային բազմաթիվ այլ առանցքային ցուցանիշների գծով եւս: Երեւանում բանկն առաջին տեղում է գովազդի ճանաչելիության առումով եւ առաջին եռյակում՝ online եւ mobile բանկինգի գծով: Համաձայնեք, բանկի «նորածին» բրենդի համար սրանք տպավորիչ ցուցանիշներ են:
Ուրախացնում են հաջողությունները նաեւ սոցիալական մեդիայում: Բանկն անվիճելի առաջատար է Instagram-ում հետեւորդների քանակով եւ 5-րդն է Facebook-ում՝ հայաստանյան 17 բանկերի շարքում:
Բանկի առջեւ դրված նշաձողերը բարձր են, ըստ որոնց՝ մենք պետք է ամրապնդենք բրենդի ճանաչելիության, դրական ընկալման, օնլայն պրոդուկտների ներդրման, սոցիալական մեդիայում ակտիվության եւ մի շարք այլ ցուցանիշների առումով մեր առաջատար դիրքերը:
Մենք ակտիվորեն օգտագործել ենք մարքեթինգային գործիքակազմի եւ տեղեկությունների հաղորդման ոչ ավանդական կապուղիները: Երբ մենք առաջին անգամ գովազդ ուղարկեցինք Viber-ի միջոցով, դա անսպասելի էր: Բանկերն այդպես չէին վարվում: Բանկից ոչ ոք դա չէր սպասում: Այժմ դա սովորական երեւույթ է: Մեր նույն առաջատար պրոդուկտներն այսօր մենք ներկայացնում ենք սոցիալական մեդիայում կոմիքսների ձեւով: Սա կարող է տարօրինակ եւ անսպասելի թվալ, բայց եթե այն քննարկման առարկա է դառնում, ուրեմն մենք հասել ենք մեր նպատակին:
Այնպես որ, ոչ մի դեպքում մեր աշխատանքն ավարտված չենք համարելու: Ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում:
Վազգեն Գեւորկյանը
- Ինչպե՞ս եք գնահատում սպառողական տրամադրությունները՝ մոբայլ բանկային ծառայություններից օգտվելու պատրաստակամության առումով: Ընտրելով Mobile First ձեւաչափը՝ Դուք ժամանակից առաջ չընկա՞ք: Հետագա զարգացումների տրամաբանությունը ենթադրում է Branchless Banking-ի գործարկում, բայց, համաձայնեք՝ մեր մեջ դեռ ամուր է «նստած» մասնաճյուղեր այցելելու սովորությունը:
- Ընդհանուր առմամբ, մենք դեռեւս ճանապարհի սկզբին ենք եւ այո, տրամադրություն ենք ձեւավորում մեր գործընկերների (հաճախորդների) շրջանում: Մենք հիմնավոր կերպով ենք մոտենում այդ հարցին եւ կասեմ ձեզ այսպես. այո՛, մենք ժամանակից առաջ ընկանք, բայց պե՞տք էր մեկը, որն առաջինը կսկսեր:
Մենք Հայաստանում առաջին եւ առայժմ միակ բանկն ենք, որ աշխատում է Mobile First ձեւաչափով, եւ այն ցուցանիշները, որոնց մասին ես խոսում էի, լիովին ապացուցել են բանկի հետագա աճի եւ զարգացման ապահովման համար տվյալ հայեցակարգի կենսունակությունը եւ մեծ ներուժը:
Այո, մասնաճյուղեր գնալու սովորությունը դեռեւս կա եւ քանի որ, իմ կարծիքով, մեր գործընկերներին հաճելի է այցելել մեզ, մենք ցանկանում ենք այդ այցելությունները դարձնել բացառապես հաճելի, սակայն ոչ անհրաժեշտ երեւույթ: Մենք ցանկանում ենք հասնել նրան, որ այս կամ այն ծառայություններից օգտվելու համար մասնաճյուղեր այցելելու անհրաժեշտություն պարզապես չլինի:
Որպես կանոն, ընդունված է անցկացնել Customer Satisfaction Survey՝ սպառողների բավարարվածության հետազոտություն: Մենք այդ հարցին հակառակ կողմից ենք մոտեցել եւ անցկացրել Customer Dissatisfaction Survey՝ սպառողների անբավարարվածության հետազոտություն: Արդյունքում մենք պարզել ենք, թե ինչը դուր չի գալիս ֆինանսական ծառայություններից օգտվողներին, ինչից են դժգոհ, ինչը դուր չի գալիս նրանց այս կամ այն բանկի սպասարկման դեպքում: Հետազոտության արդյունքների հիման վրա սպառողների բավարարվածության բարձրացման նպատակով մենք ընդունել ենք մի շարք ոչ ստանդարտ, անսպասելի որոշումներ եւ սկսել դրանց իրագործումը: Իսկ թե ինչ, չեմ ասի, բայց համոզված եմ, որ ժամանակի ընթացքում մեր գործընկերները կզգան դրանց ազդեցությունը:
- Մեկ տարի առաջ բանկը գործարկեց EvocaTouch հավելվածի առաջմղման մասշտաբային արշավ: Ի՞նչ ստացաք փոխարենը: Մասնավորապես, անդրադարձա՞վ EvocaTouch-ի բեռնումների աճը հավելվածի հետագա մոնետիզացիայի վրա:
- Փոխարենը ստացանք մեծածավալ տեղեկատվություն, բացահայտեցինք հավելվածի օգտագործման անսահմանափակ հնարավորությունները, ապահովեցինք գործընկերների հետ հետադարձ կապը. ինչն է նրանց դուրս գալիս, ինչը՝ ոչ, ինչն է ցանկալի փոխել: Եվ ամենագլխավորը ձեռք բերած անգնահատելի փորձն է:
Իսկ լավագույն «մոնետիզացիան» այն ժամանակն է, որը խնայվել է գործընկերների կողմից մեր հավելվածի օգտագործման արդյունքում: Համաձայնեք, նրանք կարող են այդ ժամանակը ծախսել ավելի հաճելի եւ օգտակար բաների վրա՝ նվիրել ընտանիքին, ընկերներին եւ այլն: Եթե խոսենք թվերի լեզվով, մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում EvocaTouch-ի ավելի քան 165 հազ. ներբեռնում է կատարվել  AppStore-ից եւ GooglePlay-ից:
- Բանկի կողմից օնլայն վարկավորման գործարկումից անցել է շուրջ 10 ամիս. ինչպե՞ս այս ընթացքում դրսեւորեց իրեն SingleTouch օնլայնը՝ ռիսկերի կառավարման տեսանկյունից: Միաժամանակ, ի՞նչ պահանջարկ ունի այս պրոդուկտը եւ ո՞վ է դրա միջին վիճակագրական սպառողը:
- Անցյալ տարվա դեկտեմբերին մենք հայկական բանկերի մեջ առաջինը ներդրեցինք SingleTOUCH լիարժեք օնլայն վարկային պրոդուկտը: Ընթացիկ տարվա հունիսին բանկը ներդրեց երկրորդ լիարժեք օնլայն Shopping Card վարկային պրոդուկտը: Այդ պրոդուկտների պահանջարկը զգալիորեն գերազանցեց մեր սպասելիքները: Ընդամենը 10 ամսում մենք տրամադրել ենք ավելի քան 21 000 օնլայն վարկ, որոնց ընդհանուր գումարը գերազանցում է 11 մլրդ դրամը:
Օնլայն վարկերը միջին վիճակագրական օգտագործող, որպես այդպիսին, չունեն: Օգտագործողներին կարելի է բաժանել մի քանի պայմանական կլաստերների: Կան  զարգացած երիտասարդներ՝ վարժ օգտագործողներ: Կան ավելի բարձր տարիքային խմբի մարդիկ, որոնց պետք է ընկերների կամ հարազատների օգնությունը՝ հավելվածից օգտվելու եւ հայտ ուղարկելու համար: Կան մայրաքաղաքի բնակիչներ եւ կան ինչպես մոտակա, այնպես էլ հեռավոր շրջանների բնակիչներ: Վարկառուների բավական մեծ տիրույթ կա: Կլաստերներից յուրաքանչյուրի հետ տարբեր կապուղիներով տարվում է առանձին նպատակաուղղված աշխատանք:
Այժմ ռիսկերի կառավարման մասին: Այն, ինչ առաջին անգամ է արվում, միշտ էլ հանդիպում է լուրջ դիմադրության: Եվ, առաջին հերթին դիմադրության՝ սեփական գիտակցության մակարդակում. այդպես չի կարելի, դա շատ ռիսկային է: Բայց, ինչպես ասում են, անհնարին ոչինչ չկա: Պարզապես անհնարինի համար փոքր-ինչ ավելի ժամանակ է պահանջվում (ծիծաղում է - խմբ.): Իհարկե, մենք ստիպված էինք բազմաթիվ հարցեր լուծել, ինչպես օրինակ, օնլայն վարկերի իրավաբանական ձեւակերպման, օգտագործողների հեռահար նույնականացման, այնպես էլ գործառնական ռիսկերի զսպման առումով: Վարկային ռիսկի մակարդակի տեսանկյունից օնլայն վարկավորման պրոդուկտների ռիսկը չի գերազանցում օֆլայն ռեժիմում տրամադրված համանման վարկային պրոդուկտների ռիսկը:
- Ի սկզբանե Ձեր կողմից դիտարկվում էր նորարարությունների զարգացման մի քանի սցենար. պատրաստի թիմի գնում, սեփական լուծումների «աճեցում», համագործակցություն  արտաքին մատակարարների հետ: Ո՞ր սցենարն է աշխատում այսօր:
- Այսօր աշխատում է խառը՝ հիբրիդային սցենարը. աճեցնում ենք մերը, իսկ եթե ավելի արդյունավետ է օգտվել արտաքին մատակարարների ծառայություններից, ձեռք ենք բերում նրանց պրոդուկտները:
- Մեր նախորդ զրույցի ընթացքում Դուք խոսում էիք տեխնոլոգիական հսկաների կողմից բանկերին ուղղված լուրջ սպառնալիքի մասին: Այս ընթացքում սրընթաց զարգանում էր P2P վճարումների շուկան, միաժամանակ, ԵՄ-ն անցում կատարեց այսպես կոչված բաց բանկինգի մոդելին: Եվ նման օրինակները շատ են: Այնուամենայնիվ, բաց է մնում հարցը՝ ինչպե՞ս պետք է դիմակայեն բանկերն այդ սպառնալիքներին:
- Այո, դա այդպես է: Ժամանակակից աշխարհում բանկերը չեն մրցակցում բանկերի հետ: Բանկերի հիմնական մրցակիցները տեխնոլոգիական հսկաներն են, սոցիալական ցանցերը եւ օնլայն հարթակները: Ինչպես ասում են, լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է: Ելնելով դրանից՝ մենք պետք է կառուցենք մեր ռազմավարությունը: Վերադասավորվել, սկսել խաղալ նրանց դաշտում: Օգտվել նրանց թերություններից, զարգացնել սեփական առավելությունները, սկսել ոչ ստանդարտ կերպով մտածել: Չեմ կարծում, որ սրանք սպառնալիքներ են, ավելի շուտ՝ մարտահրավերներ, եւ իմ կարծիքով՝ սա հրաշալի է: Սա ստիպել է շատերին «արթնանալ», ցնցել է բանկերը, կասկածի տակ դրել բանկային համակարգի դարավոր հիմքերը: Ինչպես ասում են՝ «Չկա չարիք առանց բարիք», եթե այս ամենը տեղի չունենար, բանկերը, հավանաբար, մինչեւ հիմա «քնած» կլինեին:
Այո, աշխարհը թվային է դառնում, եւ մենք լուրջ քայլեր ենք ձեռնարկում, որպեսզի պատրաստ լինենք դրան: Մենք գիտակցում ենք նոր իրականության բոլոր  մարտահրավերները եւ ձգտում ենք առավելագույնը քաղել դրա ընձեռած հնարավորություններից: Եվ ինձ թվում է, որ մեզ մոտ դա վատ չի ստացվում: Մենք կարողանում ենք կառուցել ֆինանսների եւ նորագույն թվային տեխնոլոգիաների հիբրիդի սեփական մոդելը: Պատահական չէ, որ երկրորդ տարին անընդմեջ Global Finance հեղինակավոր ամսագիրը մեզ ճանաչում է «Լավագույն սպառողական թվային բանկը Հայաստանում»՝ Best Consumer Digital Bank of Armenia:

Вазген Геворкян: Evocabank достойно справился со стартовыми задачами
- Г-н Геворкян, год назад, объявляя о ребрендинге, Вы ставили довольно высокую планку - поменять не только название, но и формат банка, модель ведения бизнеса, а также систему мышления всех людей, вовлеченных в процесс изменений. Насколько насыщенным был для Вас этот год, и как справился банк со стартовыми задачами?
- Насыщенным - не то слово. Шли по плану, но много приходилось импровизировать, адаптировать к существующим реалиям. Без всяких сомнений: путь, который избрали - наш! Мы ставили на то, что помимо общепринятых для банковской системы инструментов (увеличение капитала, привлечение дешевых денег, снижение ставок кредитования и т.д.), результата можно добиться и нетрадиционными способами. И в этом смысле наши ожидания полностью оправдались. Такие на первый взгляд «простые», находящиеся на поверхности инструменты, как улучшение имиджа, устранение характерных для системы ошибок, внимание к программным продуктам и решениям, новый адресный маркетинг и PR дали положительный результат. За этот период мы устраняли барьеры при общении с партнерами, внедряли доступные услуги и нетрадиционные каналы подачи информации, повышая информированность целевой аудитории. Безусловно, мы продолжим этот путь развития.
Готова уже «дорожная карта» на следующий год. Стратегию разрабатывали с учетом опыта уже прошедшего пути. Приведу несколько цифр: за год активы банка выросли на 25%, кредитные вложения - на около 50%, количество находящихся в обращении карт - в 2,5 раза, а клиентская база увеличилась почти в 3 раза.
Считаю, что мы достойно справились с поставленными задачами (видеоролик по итогам первого года работы после ребрендинга). Говорю это с осторожным оптимизмом, хотя команда считает, что за этот год могли бы достичь и большего. В целом, настрой всей команды, в том числе и мой, боевой (смеется - ред.).
Как отмечал ранее, инициированные в банке изменения - это не просто «пластика лица». Они затрагивают значительно более глубокие пласты. Наряду со сменой бренда, менятся культура обслуживания клиентов, внутренняя корпоративная культура и организационная структура банка. Серьезное внимание отводится развитию бизнес линии Digital Banking, блоков IT и Software Development. На глазах устаревает такое понятие, как dress code. Все это взаимосвязанные и взаимодополняющие процессы.
Откровенно говоря, мне очень не нравится слово «клиент», предпочитаю использовать вместо него «партнер», ведь в том числе налаживание партнерских отношений заложено в основе стартовавших в банке изменений.
- И, тем не менее, выявил ли ребрендинг проблемы, связанные с узнаваемостью «нового лица» (бренда) банка? Насколько этот показатель устраивает Вас сегодня и считаете ли работу в этом направлении завершенной?
- Скорее, он подтвердил наши сомнения по поводу низкого уровня узнаваемости «старого лица» банка. Новый бренд за считанные месяцы занял уверенные позиции. Исследование рынка банковских услуг, проведенное по нашему заказу одной из ведущих местных консалтинговых компаний, показало, что банк является одним из лидеров на рынке по Top of Mind. Evocabank находится в первой тройке или же пятерке по многим ключевым маркетинговым показателям. В Ереване банк на первом месте по узнаваемости рекламы и в первой тройке по online и mobile banking. Согласитесь, для «новорожденного» бренда это очень впечатляющие показатели.
Радуют успехи банка и в social media. Банк - безусловный лидер по количеству подписчиков в Instagram и 5-ый среди 17-и банков в Facebook.
Перед банком поставлены высокие benchmark-и, согласно которым нам следует закрепить за собой лидирующие позиции по узнаваемости бренда, позитивному восприятию, внедрению онлайн продуктов, активности в social media и некоторым другим показателям.
Мы активно использовали нетрадиционный набор маркетинговых инструментов и каналов подачи информации. Когда мы впервые отправили рекламу по Viber, это было неожиданно. Банки так не делали. От банка такого не ожидал никто. Теперь это стало обыденным делом. Те же самые флагманские продукты сегодня мы представляем в social media в формате комиксов. Это может показаться странным и неожиданным, но раз это обсуждается, значит мы добились своей цели.
Так что, ни в коем случае не будем считать работу завершенной. Все пока только начинается.
Вазген Геворкян
- Как Вы оцениваете потребительские настроения в плане готовности пользования мобильными банковскими сервисами? Выбрав формат Mobile First, Вы не форсировали события? Если следовать логике дальнейших развитий, следующий шаг - это Branchless Banking, но, согласитесь, в нас еще крепко «сидит» привычка посещения филиалов.
- В целом, мы в начале пути и, да, мы формируем настроения у наших партнеров (клиентов). Мы очень основательно подходим к вопросу и скажу вам так: да, форсировали, но кто-то же должен начинать?
Мы - первый и пока единственный банк в Армении, работающий в формате Mobile First, и показатели, о которых я говорил, полностью доказали жизнеспособность данной концепции и ее огромного потенциала для обеспечения дальнейшего роста и развития банка.
Да, привычка посещения филиалов есть и, исходя из того, что, как мне кажется, нашим партнерам приятно посещать нас, мы желаем превратить эти визиты исключительно в удовольствие, без какой-либо необходимости. Мы хотим добиться ситуации, когда для получения той или иной услуги необходимости посещения филиалов попросту не будет.
Как правило, принято проводить Customer Satisfaction Survey - исследование уровня удовлетворенности потребителей. Мы же подошли к этому вопросу с противоположной стороны и провели Customer Dissatisfaction Survey -  исследование уровня неудовлетворенности потребителей. В итоге мы выяснили, что не нравится потребителям финансовых услуг, чем они недовольны, чем неудовлетворены при обслуживании в том или ином банке. Исходя из результатов исследования, с целью повышения уровня их удовлетворенности, мы приняли ряд нестандартных, неожиданных решений и начали воплощать их в жизнь. Что именно, не скажу, но уверен, с течением времени наши партнеры ощутят их эффект.
- Год назад банком была задействована масштабная маркетинговая кампания по продвижению приложения EvocaTouch. Что Вы получили взамен? В частности, сказался ли рост числа скачиваний EvocaTouch на дальнейшую монетизацию приложения?
- Взамен мы получили море информации, открыли для себя безграничные возможности по использованию приложения, получили обратную связь от партнеров: что нравится, что нет, что бы хотелось изменить. И что самое главное - это бесценный опыт.
А лучшая «монетизация» - это время, которое освободилось у наших партнеров в результате пользования нашим приложением. Согласитесь, они смогут потратить это время на более приятные и полезные вещи - посвятить семье, друзьям и т.д. Если говорить на языке цифр, то меньше чем за год - это более чем 165 тыс. скачиваний приложения EvocaTouch из AppStore и GooglePlay.
- С момента запуска банком онлайн-кредитования прошло около 10-и месяцев: как за это время проявил себя SingleTOUCH онлайн в плане управления рисками? Одновременно, каков спрос на этот продукт и кто его среднестатистический потребитель?
- Мы первыми из армянских банков в декабре прошлого года запустили полноценный кредитный онлайн продукт SingleTOUCH. В июне текущего года банк внедрил второй полностью онлайн кредитный продукт - Shopping Card. Спрос на эти продукты намного превысил наши предварительные ожидания. Всего за 10 месяцев мы выдали более 21 000 онлайн кредитов на сумму свыше 11 млрд драмов.
Как такового среднестатистического пользователя у онлайн кредитов нет. Пользователей можно разделить на несколько условных кластеров. Есть продвинутая молодежь - уверенные пользователи. Есть люди более старшего поколения, которым для пользования приложением и отправки заявки требуется помощь друзей или родственников. Есть жители столицы, есть жители как близлежащих, так и отдаленных районов. Довольно широкий спектр заемщиков. С каждым из кластеров ведется отдельная целенаправленная работа по различным каналам связи.
Касательно управления рисками. Все, что делается впервые - всегда встречает серьезное противодействие. И, в первую очередь - противодействие на уровне собственного сознания. Так нельзя - это очень рискованно. Но, как говорится, нет ничего невозможного. Просто на невозможное требуется немного больше времени (смеется - ред.). Конечно, нам пришлось решать очень много вопросов как по части юридического оформления онлайн сделок, удаленной идентификации пользователей, так и по части сдерживания операционных рисков. Если говорить об уровне кредитного риска, то риск продуктов онлайн кредитования не превышает уровня схожих кредитных продуктов, предоставляемых в офлайн режиме.
- Изначально Вами рассматривалось несколько сценариев релизации инновационных проектов: покупка готовой команды, «выращивание» собственных решений, сотрудничество с внешними поставщиками. Какой сценарий работает сегодня?
- На сегодняшний день работает смешанный - гибридный сценарий: выращиваем свое, если эффективнее использовать услуги внешних поставщиков, то берем их продукты.
- В ходе нашей предыдущей беседы Вы говорили о серьезной угрозе, которую несут  глобальные технологические гиганты банковскому сектору. За это время стремительно развивался рынок P2P платежей, одновременно, ЕС перешел к модели т.н. открытого банкинга. И таких примеров много. Тем не менее, остается открытым вопрос, как устоять банкам перед этими угрозами?
- Да, это так. В современном мире банки не конкурируют с банками. Основными конкурентами банков являются технологические гиганты, социальные сети и онлайн-платформы. Как говорится, лучший метод обороны - это атака. Исходя из этого, нам и надо строить свою стратегию. Перестроиться, начать играть на их поле. Играть на недостатках, развить свои преимущества, начать думать нестандартно. Не думаю, что это угрозы, скорее - вызовы и, на мой взгляд, это отлично. Это заставило многих «проснуться», всколыхнуло банки, поставило под сомнение существовавшие веками устои банковской системы. Нет худа без добра, наверное, не случись всего этого, банки до сих пор бы «дремали».
Да, мир становится цифровым, и мы осуществляем серьезные шаги, чтобы быть к нему готовыми. Мы осознаем все вызовы новой реальности и стараемся извлечь максимум из тех возможностей, которые она несет в себе. И мне кажется, нам это неплохо удается - строить свою собственную модель гибрида финансов и новейших цифровых технологий. Не случайно, второй год подряд авторитетный журнал Global Finance признает нас «Лучшим розничным цифровым банком Армении» - Best Consumer Digital Bank of Armenia.